MURADiYE MENEMEN KALKIŞ PiSTi...


Mehmet ÇELİKEL

Mehmet ÇELİKEL

10 Haziran 2018, 14:26

  O kadar yazdım, o kadar söyledim ama kimse umuruna takmadı. Hatta bazı yetkililere söyledim ama kimse kale bile almadı. Manisa da bir kalkış pisti var. Muradiye Menemen. Öyle hızlı araç kullanılıyor ki hani direksiyonu kendisine çekse havalanacak. Kavşak mavşak önemli değil. Bas basabildiğin kadar. Üstelik ışıklandırma da yok. Ciddi sorunlar yaratacak konulardan biri olmasına karşılık herkes kendi haline bırakılmış. Yolda kalkış pisti şekline dönüşmüş.
            ***
  Okullar kapandı ve servisler artık azaldı. Yanlızca yaz okullarının servisleri belli saatlerde yollara çıkıyor. Hani diyeceksiniz trafik seyreldi ama kalkış pisti devam ediyor. Hatta yakında VOR numarası ILS koyacaklar. Yani pist başı sinyalizasyonları. Ama trafik ışığı koymayacakları kesin. İnat işte. Bu nedenle buradaki hız hobisi herkesi kaplamış vaziyette.
            ***
  Şimdiki araçların hemen hepsi çabuk hızlanan tip. Hepsi yüksek teknoloji ürünü ve tamamen elektronik destekli. Kendi arabamızı aldığımızda servise ilk sorum neden bu kadar küçük fren diski var oldu. Durmaz bu dedim. Servis yetkilisi fren destek sisteminden bahsetti ve ani frende çok kısa mesafede aracın durduğunu gördüm. Çünkü sizin bastığınızın katları kadar frene araç kendisi basıyor. Mesela savuramıyorsunuz. Savrulma olacağı zaman araç kendini topluyor. Dengeliyor. ABS zaten hepimizin bildiği bir sistem ve yıllardır araçlarda mevcut. Fren kitlemesini ve patinajı engelliyor. Ama dikkat, kısa mesafede durmayı sağlamıyor. İşte bunun gibi daha nice sistemler araçlarda mevcut. Uçak gibi olmuşlar artık. Bu nedenle insanlarda sanki havalanacaklarmış gibi gaza basıyor. Nasılsa tüm sistemler var. Yanlış bunun neresinde.
            ***
  Ehliyet almak için kursa gittiğimde bana bir şey söylediler. Hızlı gitmeniz değil, seri olmanız önemli. Yani 130 KM hızla gidebilirsin ama bir kırmızı ışık yeşile döndüğü zaman hızlıca seri bir biçimde kavşağı terk edip makul süratte ayağınızı gazdan çekebilmelisiniz. Yani sürat tahdidine kadar . Mesela 90 KM ye kadar. Sonra sabit sürate geçmelisiniz. Amaç bu. Seri olmanız gerek, hızlı olmanız değil. Bir sinyalizasyon noktasından ne kadar çok araç belli bir sürede geçerse trafik o kadar az tıkanız. Ters orantılı bir durum. Araç sayısı artar ama tıkanuklık azalır.
  Lütfen şu Muradiye istikametine trafik ışıkları koyalım. Özellikle TOKİ2 çıkışına. Dilimde tüy bitti söylemekten ama umursayan yok. Gelsin yetkili kimse bir 10 dakika yolu izlesin. Kavşağa bile 120 KM hızla giriyor insanlar. Bir elinde cep telefonu, yola bile bakmıyor. Sinyal bile vermiyor. Çoğu böyle maalesef. Ancak ışıklarla tedbir alabiliriz. Nerelere konması gerek? Muhsin Yazıcığolu Bulvarının Menemen sürat yolu çıkışına. Ve biraz ilerideki köprü ışıklarının bir taneside Muradiye tarafına alınacak çünkü aşırı hızlı akan trafikten dolayı çevre yolundaki TIR ve araçlar yola çıkamıyor. Çıkmak için bazen birkaç dakika bekliyorlar veya kendini kavşağa atıyorlar. Gelen nasılsa durur. Ya durmazsa. Çünkü yolu kalkış pisti gibi kullanıyor insanlar. Geçmi kalmışlar veya tabakhaneyemi gidiyorlar bilinmez. Ama bilinmesi gereken şey bu yolu kalkış pisti olmaktan çıkarıp normal yola çevirmek. Yoksa yer uçakları sorun yaratacak gibi. Aşırı hızlı akan bir trfiği yavaşlatmak zararlı değil yararlıdır bence. Bunun güzel örneği Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı. Belki ışıklarda yeşil dalga yok, belki bulvarı 10 dakikada bir uçtan bir uca geçiyoruz ama en azından sağlıklı oluyor. Işıklar olmadan önce bu bulvarda ne kazalar gördüm ben. 9 yıl TOKİ2 de oturdum ve akıllara ziyan kazalar gördüm. 8 tane ambulansın geldiğini ve birkaç kişinin akşam eve giderken yolda öldüğünü gördüm. Bu nedenle gerekli tedbir alınsın lütfen.  Saygılarımla...

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.