NEREYE KADAR?

Eğer ki “Eleanor H.Porter” dersem hiç kimse tanımaz. Ancak Pollyanna dersem herkes bilir. Aslında Pollyanna'nın yaratıcısıdır, Porter. Amerikalı yazar 1913 yılında bu eseri edebiyat dünyasına kazandırmıştır. Ülkemizde kitabı okuyan kişi sayısı çok azdır ancak kitabı bilenlerin sayısı, Yunanistan'ın nüfusundan fazladır.
Bu hafta bize Pollyanna'yı bir kez daha anımsatan Nil Karaibrahimgil oldu."2. dalga demeyelim de, kendimize ayıracağımız daha fazla zaman diyelim." diyerek, 2. dalgaya daha iyimser bakamazdı. Benim de bu sözlerin üstüne ilk aklıma gelen şey şöyle oldu. "Korona öldürür demeyelim de sevdiklerimize daha çabuk kavuşturur, diyelim."
Ben de artık Nil Karaibrahimgil gibi düşünmeye karar verdim. Öncelikle yaşlanma korkunuz varsa, böyle bir korkunuz olmasın. Sadece geriye kalan hayatımızın ilk gününü yaşıyoruz.
Yurtdışına çıkıp, ülke ülke gezmek en büyük hayaliniz mi? Yüksek döviz kuru ve artan vize maliyetleri yurtdışına çıkmanıza engel mi oluyor? Asla üzülmeyin çünkü halen asgari ücretimize göre alım gücümüzün çok daha iyi olduğu ülkeler var. Mesela Iran'a gidebilirsiniz. İran yetmezse Mısır, Afganistan (720 TL), Pakistan ve Bangladeş (540 TL) gibi ülkelere gidebilirsiniz.

Ölmek mi istiyorsunuz? Asla endişelenmeyin. Artık insan canı en değersiz şey. Hele ki büyük romancımız Yaşar Kemal'in de dediği 4 şeyin değersiz olması gibi; "Bu ülkede dört şey olmayacaksın;
Kadın, çocuk, ağaç, sokak hayvanı..."

ARAMIZDA KATİLLER VAR
Son zamanlarda ülkemizde artan kadın cinayetleri, utanç verici bir hâl aldı. Düşünebiliyor musunuz, aramızda katiller var. Biz bu katillerle aynı gökyüzü altında nefes alıyoruz. Kadın cinayetlerinin en düşük olduğu ülkelere dönüp bakalım. İzlanda, Norveç, İsveç ve Almanya...Hiç sorguluyor muyuz ki, neden bizim ülkemiz de bu ülkelerin arasında değil. Tabi ki de eğitim. OECD'nin eğitim verilerinde hep en sonlardayız ve eğitim seviyemizi apaçık gözler önüne seriyor. Ne kadar acınası bir durumdayız, farkında mısınız?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dickfuller
Dickfuller - 1 hafta Önce

Dediğiniz gibi her şeyin başı EĞİTİM