banner83

NORMALLEŞME VE SONRASI

Gündemin en önemli konularından bir tanesi sokağa çıkma yasağı ile ilgili son dakika gelişmeleri olmaktadır. Son Kabine Toplantısı'nın ardından Başkan Erdoğan normalleşme süreci ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bu bakımdan "Yasaklar ne zaman bitecek?" sorusunun yanıtı da gündeme gelmiş oldu. Kafe, restoran, kıraathanelerin açılış süreci, uzaktan eğitim, hafta sonu hafta içi sokağa çıkma yasağı ile ilgili pek çok konu hakkındaki bilgiler de netlik kazanmış oldu.

Başkan Erdoğan'ın normalleşme sürecine ilişkin açıklamalarına göre "İllerimizi, Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz." dedi.

“Mart ayı aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz ve inşallah gerçekten oldukça yüksek rakamları göreceğimiz bir ay olacaktır.” diyen Başkan Erdoğan, “İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın kriterlerine göre dört gruba ayırarak Mart ayı başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz” açıklamasında da bulundu.

İşine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane gibi esnaflarımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacağını ifade eden Başkan Erdoğan, uzaktan eğiteme devam eden öğrencilerimizin durumunun da illerimizdeki vaka sayısına göre değerlendirileceğini söyledi.

Kovid-19 salgınının seyrine göre, tedbiri elden bırakmayacak şekilde normalleşme adımlarının atılacağını, son kabine toplantısının ardından okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçişin müjdesini paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, yoğun kar yağışı sebebiyle bazı illerde yüz yüze eğitime geçiş ertelenmiş olsa da belirlenen kriterlere ve takvime göre bu sürecin devam edeceğini kaydetti.

Kabine toplantısında salgının seyrini ayrıntılı olarak tekrar değerlendirdiklerini aktaran Erdoğan, "Kimi şehirlerimizde karşımıza gayet iyi fotoğraf çıkarken, kimi şehirlerimizde hala sıkıntının ciddi düzeylerde olduğunu gördük." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet ve milletin el ele vererek, tedbirlere uyarak bu musibetin üstesinden gelineceğini vurguladı.

Peki sonrasında ki gelişmeler nasıl seyir edecek? Rehavete kapılıp bir yıldan beri verilen mücadele unutulacak mı yoksa aynı titizlik ve kararlılıkla devam edilecek mi? Esas önem teşkil eden durumsa bu olsa gerek..

Binlerce sevdiklerimizi yitirdiğimiz bu süreci atlatmak çok da hafife alınmayacak kadar önemli olduğunu bildiğimiz ama bu musibeti yaşayanların daha iyi bildiği, o acıların ne denli yürekler yaktığını yaşamayanlara göre yaşayanların daha iyi bildiğini unutmayalım.

Türkiye, bu küresel salgın krizini gerçekten başarıyla yürütmüş bir ülkedir. Biraz daha sabrederek, biraz daha fedakarlık yaparak, bu musibeti tehdit olmaktan çıkartabilecek bir yerde olmuşken, her şeyi boşvermişlikle değil de, vatandaşlarımızın birbirini düşünerek aynı sabır ve sadakat ile başarımızı taçlandırmak hepimizin en önemli görevi olduğunu unutmayalım. Son olarak mücadelemizi verdiğimiz ilk günlerdeki gibi "MASKE, MESAFE ve TEMİZLİK "diyor, hepinize sağlıklı ve huzurla dolu nice mutlu günler diliyorum. Kalın sağlıcakla...

YORUM EKLE

banner95

banner94