O, “OKU!” DİYE BAŞLADIĞINDANDIR KİTAPLARA OLAN AŞKIMIZ!


Muzaffer YURTTAŞ

Muzaffer YURTTAŞ

10 Ocak 2019, 12:00

Geçtiğimiz hafta Bursa’nın tarihi ve turistik yerlerini, camilerini, hanlarını, padişah ve evliyaların kabirlerini ziyaret etme fırsatım oldu. Gerçekten her gittiğimde Bursa’da, Yeşil Türbede, Emir Sultan’da, Tophane’de ve özellikle Ulucami ve çevresindeki hanlarda ayrı bir güzellik ve manevi ortam buldum. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Vakıflar Bölge Müdürlüğünün restorasyonların pek çoğunu tamamladığını, milletin ziyaretine en uygun hale getirildiğini gördüm. Emeği geçenleri tebrik ediyorum, diğer illerimizde de aynı çalışmaların bir an önce yapılmasını umut ediyorum. Manisa’mızın bu bakımdan yeniden ele alınması ve çalışmaların yapılmasının faydalı olacağını düşünüyorum.
 
Bursa’da Avrupa’nın en büyük kitap evi diye nitelendirilen ve 5 bin metrekare alanda yapılan kitap sarayını gezme fırsatım oldu. Ülkemizde pek çok yeni kitap ve dergi basılıyor. Her geçen gün baskı sayıları artıyor. Ama okuma oranları ne durumda? Okuma alışkanlığı ve kitaba ayrılan bütçe ne kadar? Bu soruların cevapları, pek iç açıcı değil.
 
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) verilerine göre Türkiye, kitap okuma oranında dünyada 86'ncı sırada. TÜİK’e göre ise Türkiye'de kitap, ihtiyaç listesinin 235'inci sırasında yer alıyor. Dünyada kitap için kişi başına harcanan para ortalama 1,3 dolarken, Türkiye’de çeyrek dolar.
 
Kitap Endüstrisi Hızla Büyüyor! 
Buna karşın, Türkiye’de kitap endüstrisi hızla büyüyor. Türkiye, 2 milyar 100 milyon doları aşan hacmiyle dünya sıralamasında 11'inci en büyük kitap cirosuna sahip ülke. Türkiye’de yıllık baskı sayısının 660 milyonu aşmış görünüyor.
 
Medeniyetimiz, inancımız okumayı, öğrenmeyi teşvik ve talep ediyorsa da gelin görün ki bizim bu durumu iyileştirmemiz lazım. Hükümetimiz döneminde Türkiye’de kişi başına basılan kitap sayısında çok ciddi bir artış var. Son 10 yılda kişi başına basılan kitap sayısı 4’ten 8’e çıkmış. Hakikaten yoğun bir çaba var.
 
Ancak, bu üretimin önemli bir kısmı, devletin okullarda ücretsiz olarak dağıttığı eğitimle ilgili kitaplar. Sınavlara hazırlık kitapları ve yardımcı kitaplar da bu kategoride önemli yer tutuyor.
 
Hangi Tür Kitaplar Okunuyor? 
Türkiye’deki okurların hangi kitapları okuduğuna bir bakalım. Bu verilere göre, eğitimle ilgili yayınların oranı yüzde 63. Yetişkin inceleme, araştırma kitaplarının payı yüzde 15. Bunu, yüzde 8’le çocuk ve gençlik kitapları, yüzde 7’yle inanç kitapları takip ediyor. Yetişkin edebiyat ve sanat kitaplarının oranı ise, yüzde 4. Kitap okuyanların yüzde 65'i aşk, yüzde 24'ü siyasi, yüzde 13'ü düşünce, yüzde 7'si kişisel gelişim kitapları okuyor
 
Kitap Hediye Ediyor muyuz? 
UNESCO'ya göre Türkiye, birkaç yıl önce çocuklara kitap hediye etme konusunda 180 ülke arasında 140'ıncı sıradaydı. Yayıncılar ve yazarlar, son yıllarda çocuk kitaplarının satışındaki payda önemli yükselişlere dikkat çekiyor.
 
En Çok Kitap Okuyan Ülke Hangisi?
Haftalık kitap okuma oranlarını ele aldığımız listede ilk sırada haftada 10 saat 42 dakika kitap okuma saatiyle Hindistan yer alıyor. İkinci sırada 9 saat 24 dakika ile Tayland, üçüncü sırada ise Çin yer alıyor. Türkiye’de haftalık kitap okuma saati ortalaması ise 5 saat 54 dakika. Türkiye bu sayı ile en yüksek kitap okuma oranı listesinin 18. sırasında bulunuyor.
 
Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin;
Ebeveynler Örnek Olmalıdır. Ebeveynin kitaptan aldığı haz ve duyduğu neşe çocuğuna bulaşacaktır. Kitap sevgisini aşılamak için kitap alışverişlerini birlikte yapmak, çocuğa ait bir kütüphane oluşturmak, kitaptaki öyküler üzerine sohbet etmek, birlikte kitap okuma saatleri yapmak çok önemli. Unutmayın ki çocukların karakterlerinin şekilleneceği yaşlarda örnek alacakları ilk kişiler onlara en yakın mesafede duran anne babalarıdır.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.