banner83

BAŞKAN KIRLI’DAN KORSAN BİLEYİCİLERE KARŞI UYARI! BIÇAĞINIZI İŞİN USTASINDAN BİLETİN

Manisa Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Halil Kırlı, Kurban Bayramı öncesi artan kayıt dışı bıçak bileyicilerine dikkat çekerek, vatandaşa kurban bıçaklarını seyyarlara biletmemeleri uyarısında bulundu.

BAŞKAN KIRLI’DAN KORSAN BİLEYİCİLERE KARŞI UYARI! BIÇAĞINIZI İŞİN USTASINDAN BİLETİN
banner87
Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte kayıt dışı çalışan bıçak bileyiciler sokak aralarında, kaldırımlarda artış göstermeye başladı. Manisa Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Halil Kırlı da bıçak bileyicileri konusunda vatandaşı ve yetkilileri uyardı.  Kırlı, “Her yıl olduğu gibi bu senede kurban bayramı yaklaşırken merdiven altı dediğimiz kaldırımlarda, dükkan önlerinde ehli olmayan kişilerin bıçak bileme işlerini yaptığını görüyoruz. Ehli olmayan kişiler tarafından yapılan işlemlere bıçaklar iyi bilenmediği için yazık oluyor.  Ben bu konuda Manisalı vatandaşlarımdan bıçaklarını, satırlarını işi bilen birine yaptırmalarını rica ediyorum. Bu konuda her yıl olduğu gibi bu yılda zabıta müdürlüklerine yazılarımızı yazdık. İnşallah onlarda duyarlı davranır.  Vatandaşların mağdur olmaması için bu durumun önüne geçmiş oluruz. Vatandaşlarımızdan ayrıca rica ediyorum bıçaklarını biletip memnun kalmayan olursa bizim odamızı arasınlar biz gerekli işlemleri yaparız” şeklinde konuştu. Kırlı,  şimdiden vatandaşların Kurban Bayramı’nı tebrik etti. 

ÇİN MALINI MANİSA DAMGALI SATIYORLAR!

 
Başkan Kırlı, bayram için yeni bıçak ve satır alacak vatandaşlarında bıçak ustalarından alışveriş yapmaları gerektiği konusunda tavsiyede bulunarak,  neden seyyar satıcıdan bıçak ve satır alınmaması gerektiğini şu sözlerle anlattı;  “Çünkü seyyar satılan bıçakların yüzde 90’ı Çin malı.  Bunların çok düşük kalitede olduğunu, ilk bakışta çok keskin gibi gözükse de bir kullanımdan sonra köreldiğini biliyoruz. Çin bıçakları aynı sürmene bıçakları, Denizli bıçağı, Bursa bıçağı, Manisa bıçağı gibi sahte damgalarla çıkartılıyor. İşte bu yüzden  vatandaşlardan bıçaklarını ehli olan ve kayıtlı iş yeri olan kişilerden almalarını rica ediyorum”

 
MANİSA’DA 10 USTA VAR
 
Manisa’da 10 civarında bıçak bileme ustası olduğunu söyleyen Başkan Kırlı, “Şu anda Muradiye'de. Çarşı’da, Karaköy’de, Yeni Cami’de ve Bit Pazarı’nda 10 bıçak bileme üyemiz var. Seyyardan almadıkları zaman yanlış kesimi yüzde 50-60 civarında önlemiş oluyoruz.  Çünkü bizim yerli bıçakçı olan kardeşimiz kesinlikle böyle bir bıçak satmaz. Manisa bıçakları gerçekten kaliteli onlara yazık etmesinler” şeklinde konuştu.
 
 YANLIŞ ELLERDE ÇELİK YOK OLUYOR
 
Bıçakların hassas bir çelik maddeden yapıldığı için işçiliğinin emin ellerde yapılması gerektiğini söyleyen Başkan Kırlı, “Merdiven altı yapılan yerlerde taşını alan bilemeci oluyor. Halbuki bıçaklar hassas bir çeliktir. Yanlış yapıldığında ısınma derecesine göre çeliği gider. Bunun tabi ki birçok vatandaşımız farkında değil. Çok iyi bilendiğini zannediyor ama çeliğin gittiğinin farkında olmuyorlar” dedi.
 
 BIÇAK BİLEME  3 TL, SATIR 7 TL
 
3 kuşaktır bıçak bileyiciliği yaptıklarını aktaran  İbrahim Özceylan, bıçak bileme işinin herkesin yapamayacağını vurguladığı konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Bıçak bileme fiyatlarımız gecen seneki fiyatla aynı. Bıçakları 3TL’den, satırları 7 TL’den biliyoruz. Biz bu işte 3üncü kuşağız. Manisa halkı bizi bildiği için ramazan bayramından bu yana yavaş yavaş bıçaklarını getiriyorlar” ifadelerini kullandı.
 
 
 
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94