BEYAZ FİL’İN AKIBETİ NE OLACAK?

İçerisinde başta SGK il Müdürlüğü ve onlarca işyerinin olduğu Manisa'nın simgelerinden biri olan Beyaz Fil binası neredeyse boşaltıldı. Şu an binanın yol hizasındaki katında; 2 kuru kahveci dükkanı, Börekçi Abdurrahman, Sümerler, sayısalcı, çantacı ile iş adamı ve aynı zamanda Manisa Musiki Derneği Başkanı Mehmet Yumrukaya’nın ticaret yaptığı BEKO bayii olmak üzere 7 işletme bulunuyor. İş adamı Mehmet Yumrukaya belediyelerin ilgisizliğinden yakınarak, “ Bu görüntü Manisa’ya hiç ama hiç Manisa’ya yakışmıyor. Şehrin yöneticileri bu durumu nasıl görmemezlikten gelir, anlamıyoruz .Şehri yönetenleri bu ucube görüntünün giderilmesi için göreve davet ediyoruz” dedi.

BEYAZ FİL’İN AKIBETİ  NE OLACAK?

banner46
HABER
NURGÜL YILMAZ


Manisa'nın simgelerinden biri olan Beyaz Fil binası, 24 Ekim 2014’te TeksanBrode Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye 30 milyon 450 bin lira bedelle satıldı. İçerisinde başta SGK il Müdürlüğü ve onlarca işyerinin olduğu tarihi bina bu tarihten itibaren yavaş yavaş boşaltılmaya başlanıldı. 10 yıldır içinde bulunan dükkan, işyeri ve SGK il Müdürlüğü binayı terk etti. Şu an binanın yol hizasındaki katında; 2 kuru kahveci dükkanı, Börekçi Abdurrahman, Sümerler, sayısalcı, çantacı  ile iş adamı  ve aynı zamanda Manisa Musiki Derneği Başkanı Mehmet Yumrukaya’nın ticaret yaptığı BEKO bayii olmak üzere 7 işletme bulunuyor. Binanın üst katları tamamen boşaltıldı. Bu 7 işletme binanın akıbeti ile ilgili kendilerine net bir bilgi tebliğ edilmediğinden dolayı, ticaretlerine devam ediyor.

30 MİLYON 450 BİN LİRAYA TEKSAN BRODE’YE SATILDI
Beyaz Fil binası Adnan Menderes’in idam edildiği 1960 ihtilalinden hemen sonra  inşa edildi ve  o dönem Manisa Belediyesi’nin mülkü idi. Beyazfil binası; tiyatro, sinema vb. amaçlar için inşa edildi. Ancak ortaya çıkan muhteşem mimarili bina, o yıllarda pek kullanışlı bulunmadığı için 1 Mart 1965 tarihinde dönemin Belediye Başkanı Bahtiyar Tosunbaş tarafından SSK’ya; belediyenin kuruma olan borçları karşılığında devredildi.‘Öylesine ‘ SGK’ya verilen bina, 24 Ekim 2014’te;  30 milyon 450 bin liraya İstanbul'un Fatih İlçesi'nde faaliyet gösteren TeksanBrode Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye satıldı. Satışın ardından Manisa’da büyük tartışmalar yaşandı.SATIŞIN ARDINDAN ÇOK KONUŞULDU
Muhalefet ‘niye satıldı’ diye hesap sordu. AK Parti’nin Manisa milletvekilleri satışın Manisa’ya kazanç açısından, daha uygun olduğu görüşünü savundu. Beyaz Fil'in satılmasının ardından o dönem AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ elde edilen gelirle; Şehzadeler, Turgutlu, Salihli ve Akhisar ilçelerine yeni SGK binalarının yapılması için girişimlerde bulunduklarını açıkladı.

57 YILLIK BEYAZFİL BİNASI  BUGÜN TAM BİR ÇÖPLÜK
Oysa İhtişamı ve mimari yapısı ile her kesim tarafından çok beğenilen Manisa’nın simgelerinden  biri olarak kitaplarda ve dergilerde dahi yerini alan Beyaz Fil binasının, şu andaki durumu ise içler acısı. 57 yıldır tüm ihtişamı ile ayakta kalabilmeyi başaran Beyazfilbinası bugün tam bir çöplük. Beyaz fil binasının zemin ve sütunların üstünde yükselen 5 katıda; hırsızlar, uyuşturucu bağımlıları ve binanın harap hale gelmesi için görevlendirildiği iddia edilen kimliği belirsiz şahıslar tarafından yağmalandı. Dükkan ve iş yerlerinin camları kırıldı. Demirbaşlar yerlerinden söküldü, duvarları kırıldı. Binanın içinde kedi, köpek ve fareler, yavruları ile birlikte yaşıyor. Odalar genel tuvalet amaçlı kullanılıyor, etraftan toplanan çöpler binanın içine boşaltılıyor,  tahta parçaları, kalaslar ve inşaat malzemeleri etrafa saçılıyor. Yağan yağmurlardan dolayı ise binanın açık bölümleri sular altında.

BELEDİYELER BEYAFİL’İN TEMİZLİĞİ İLE NEDEN İLGİLENMİYOR?
10 yıllık kiracı sürelerini  tamamlayan  tüm işletmeler binayı terk etti. Uzun yıllardır Beyazfil binasının yol hizası dükkanlarından birinde ticaret yapan işadamı ve aynı zamanda Manisa Musiki Derneği Başkanı olan Mehmet Yumrukaya  binayı henüz terk etmeyen 7 işletmeden biri.Beyazfil binasını 30 milyon 450 bin liraya satın alan  TeksanBrode Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin kendileriyle hiçbir şekilde muhattap olmadığı görüşünü savunan Mehmet Yumrukayabelediyelerin mikrop ve çöp deposu haline gelen bina ile neden ilgilenmediğini sordu.
BELEDİYELER ÖZEL MÜLK  OLDUĞU İÇİN MÜDAHALE EDEMİYOR
Şehzadeler Belediyesi’nden; binanın temizlenmesi, çöplerin kaldırılması, ilaçlanması, mikroplardan arındırılması, içerisinde yaşayan hayvanların koruma altına alınmasını talep ettiğini, ancak özel mülk olmasından dolayı belediyelerin hiçbir şekilde müdahale edemeyeceği cevabını alan Mehmet Yumrukaya, “Manisalılar bu yeri iyi bilir Simge bir yerdi eskiden. Bir süre önce özelleştirme idaresi tarafından satıldı. Şehrin merkezinde şu anda atıl durumda her geçen gün biraz daha eskiyor. Yeni sahip tarafından henüz bir çivi bile çakılmadığı gibi, bu görüntülerin daha da olumsuz hale gelmesine göz yumuluyor. Belediyeler de ‘özel mülk’ biz müdahale edemeyiz savunmasındalar. Ancak pislik ve mikrop yuvası haline gelen bu yerde yaşayan, ölen bir sürü kedi yavrusu var. Fareler bina içinde ve çevresinde cirit atıyor. Bu görüntü Manisa’ya hiç ama hiç Manisa’ya yakışmıyor.  Şehri yönetenleri bu ucube görüntünün giderilmesi için göreve davet ediyoruz” dedi.

“BU ÖZEL MÜLKTE BİRİ CİNAYET İŞLESE KİMDEN HESAP SORULACAK?”
Belediyelerin çöp evlere dahi müdahale edip temizlediğini ancak, Beyazfil binasının öylesine kaderine terk edildiğinden şikayet eden Mehmet Yumrukaya, “Gerek büyükşehir Belediyesi, gerekse ilçe belediyeleri herhangi bir mahalledeki evden gelen talep veya şikayet üzerine o eve gidip, o evde yaşayan insanların çarşaflarına, halılarına kadar temizliyor. Ama sıra Manisa’nın ta göbeğindeki Beyazfil binasına gelince çöp ve mikrop yuvası olarak olduğu gibi bırakılıyor.  Gerekçe de özel mülk olması. Peki bu özel mülkte biri cinayet işlese, hesabını kim verecekveya kimden hesap sorulacak? Bu doğru bir işleyiş ve savunma değil. Şehrin yöneticileri bu durumu nasıl görmemezlikten gelir, anlamıyoruz” ifadelerine yer verdi.

TEKSAN BRODE’NİN BİR BIKTIRMA VE KAÇIRMA POLİTİKASI OLABİLİR
Mehmet Yumrukaya, “TeksanBrode Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. yetkilileri ya bu binaya sahip çıksın. Ya da belediyeler sahip çıksın. Şöyle bir iddiada çevre esnafı tarafından ağızlarda dolaşıyor. TeksanBrode Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Beyazfil binasının mahkeme süreci devam ediyor. İddiaya göre; binadan çıkmak istemeyen ticari işletmelerin, bu pislik ve çöp yuvasından bıkarak kendilerinin çıkmasını sağlamak için;TeksanBrode Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. böyle bir yola başvurdu. İddiaya görebinayı  satın alan firma, suya sabuna dokunmadan binayı boşatmayı başarabilecek. Bu durum TeksanBrode’nin bir bıktırma ve işletmeleri kaçırma politikası olabilir mi? Olabilir tabi. Neden olmasın. Zaten herkes böyle düşünüyor. Ancak firmadan bir açıklamada yok” dedi. 

“BEYAZFİL UYUŞTURUCU BAĞIMLILARININ MESKENİ ARTIK”
Binanın içinde uyuşturucu bağımlıları ve tinercilerinde  saklandığı, hatta gecelediğini tespit ettiklerini söyleyen Mehmet Yumrukaya, “Şehrin tam göbeğinde bulunan bu önemli binanın içinde her şey var. Her odasından, her an her şey çıkabilir. Burada cinayet bile işlenebilir. Çünkü dışarıdan gelecek her türlü tehdide karşı açık. Biz Beyaz Fil binası kiracıları ve esnafları olarak hemen hemen her gün farklı bir olaya şahit oluyoruz ve tespit ediyoruz. Tinerciler burada, uyuşturucu bağımlıları burada. Beyaz Fil Uyuşturucu bağımlılarının meskeni artık. Emniyet burada nasıl güvenli önlemi almaz merak ediyoruz” dedi.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Meryem - 12 ay önce
Herkes gider Mersine manisa gider tersine
Avatar
Hacı yatmaz - 12 ay önce
Manisayı yöneten idarecilere de bu yakışır.Hepsi mükemmel insanlar kutlarım.....