BİN YILLIK SANAT MANİSALILARIN ELİNDE YENİDEN CAN BULUYOR  

Selçuklular zamanında kalma bin yıllık çini sanatı Manisa Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan çini kursuyla tekrar hayat buldu. Kurs öğretmeni Nalan Başaraner,  “Kadınlardan daha çok özellikle erkekler çinicilik kursunu talep etmeye başladı. Bu da bizi mutlu ediyor. “ dedi.

BİN YILLIK SANAT MANİSALILARIN ELİNDE YENİDEN CAN BULUYOR  
banner87
Şehzadeler Eğitim Merkezi, Yeni Han'da bulunan atölyeleriyle ebru, çini, kuyumculuk gibi   geleneksel Türk sanatları yeniden hayat buluyor. Bu kurslardan  biri olan çinicilik kursu ile de  Selçuklulardan kalma çini sanatı  özelikle eşleriyle katılan kursiyerlerin elinde tekrar can buluyor. Unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı  günümüz modern sanat akımına özgü motiflerle birleştirerek geleneksel sanatı modernizmle buluşturduklarını kaydeden kurs öğretmeni Nalan Başaraner,  kursiyerleri belli kalıplara sığdırmadıklarının altını çizdi.   Başaraner, kurs hakkında şu bilgileri verdi; “Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi’nde unutulmaya yüz tutmuş bin yıllık çini sanatını tekrar canlandırmaya çalışıyoruz. Burada yaklaşık 15 kursiyerimiz var. Gerek geleneksel gerek modern çalışmalar yapıyoruz. Gelen kursiyerlerimiz keyifli vakit geçiriyorlar.  Gelen kursiyerlerimizi klasik çini sanatı yapmaya zorlamıyorum. Çini sanatının kuralı şudur; şöyle yapın gibi bir baskı uygulamıyorum. İsteyen klasik isteyen modern çalışıyor. “

KAZANÇ SAĞLIYOR
Kursiyerlerin yaptıkları tüm ürünlerin kursiyerlere kaldığını söyleyen Başaraner, “Tüm ürünler kendilerine kalıyor. İsterlerse hediye ediyorlar isterlerse satabiliyorlar. Nasıl değerlendirmek istiyorlarsa öyle değerlendirebiliyorlar. “ dedi.
 
ERKEKLER DAHA ÇOK İLGİ GÖSTERİYOR
Çini sanatına Manisalıların ilgisinin giderek arttığını ifade eden Nalan Başaraner,  “Çiniye bayanlardan çok erkekler talep göstermeye başladı. Bu da benim çok hoşuma gidiyor. Erkekler kahvede boş zaman geçirmek yerine sanatla uğraşarak hem stres atıyor hem de zihinlerini zinde tutuyorlar. Aile ortamı içerisinde sıcak bir atmosferle beraberiz. Herkesi Yeni Han 2. kattaki ofisimize bekliyoruz. Bizimle tanışmak ve çalışmak isteyen herkesi bekliyoruz. “ şeklinde konuştu.

KİMİNE HOBİ KİMİNE GELİR KAPISI
Yeni Han'ın tarihi atmosferi ile birlikte tarihi Türk sanatlarının bir araya gelmesiyle daha anlamlı bir atmosfer oluştuğunu kaydeden Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Gönül Yıldırım kurs hakkında şu sözleri dile getirdi; “Her kursumuzda yaklaşık 15 kursiyerimiz var. Bunların bir kısmı emekli, bir kısmı ev hanımı iken bir kısmı da güzel vakit geçirmek isteyen vatandaşlarımızdan oluşmakta. Çalışmalarımız Yeni Han'ın tarihi dokusuyla bir araya gelince daha da bir anlam kazanıyor. Burada yapılan ürünlerin kimisi sadece hobi amaçlı olurken kimisi de gelir elde etmek isteyen kursiyerlerimiz  tarafından tercih ediliyor. Özellikle kuyumculuk alanında yapılan çalışmalar Alaçatı'da bulunan satış merkezinde satışa sunuluyor. Kursiyerlerimiz sattıkları ürünlerle aile bütçesine katkı sağlıyor”

“EVDE SANAT KONUŞULUYOR”
Eşinin 7 yıldır çinicilik kursuna katıldığını ve 3 dönemdir ona eşlik ettiğini belirten  Nalan Direr ise kurs hakkında şunları söyledi; “ Nalan hocamız bizi serbest bırakıyor ve çok güzel ürünler ortaya çıkarıyoruz.  Eşim genellikle geleneksel çini özelliklerine bağlı olarak klasik çalışıyor ben ise modern çalışıyorum. Eşimle beraber 2 yıl önce kişisel sergi bile açtık.  Bu da bizi daha da yüreklendiriyor daha da büyük hedeflerimiz var.  Bu kurs bize çok güzel şeyler kattı. Herkese tavsiye ediyorum. Çevremizde bu kursa katıldığımızı gören arkadaşlarımız da ilgi göstermeye başladı. Manisa bu konuda gitgide gelişiyor.  Bizim evde inanılmaz bir sanatsal bir konuşma oluyor. Ortak sanatsal bir faaliyet içerisinde bulunmamız sevgimizi de pekiştiriyor.” - Özlem ŞAHİN
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER