banner83

Bu Maskeler Tehlike Saçıyor!

Piyasada kullanılan birçok maskenin, tam koruma için belirlenen standartlara uymadığını ve bu maskelerin koronavirüsün hızla yayılmasına neden olarak, insan sağlığını tehdit ettiğini belirten Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Bali, devletin denetim mekanizmalarının bir an önce bu duruma müdahale etmesi gerektiğini vurguladı.

Bu Maskeler Tehlike Saçıyor!
banner87

Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Bali, koronavirüs salgını ile mücadelede hayatımızın önemli bir parçası olan maskelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkan Bali, pazarda, markette bile kolayca erişimini sağlanabilen maskeleri alırken dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, piyasadaki birçok maskenin insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Maske kutularının üzerinde CE etiketi ve Ürün Tanıma Sistemi (ÜTS) barkodu olması gerektiğini belirten Bali, bu standartlardan yoksun maskelerin tam koruma sağlamadığını ifade etti. Halk sağlığını koruyan ürünlerin, eczanelerde satıldığına dikkat çeken Bali, vatandaşların maskelerini buralardan temin etmelerini istedi.

BARKODA DİKKAT!

Maske kutularının üzerinde Ürün Tanıma Sistemi (ÜTS) barkodu olması gerektiğini söyleyen Başkan Bali, “Üretilen bir ürünün barkodu yoksa zaten bu tehlikedir. Barkodu bulduktan sonra ÜTS sistemindeki aplikasyona barkodun girilmesi durumunda üretici firmaya kadar her bilgiyi görebilirsiniz. Sizin elinizdeki maskenin ne olduğu, izin tarihi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.” dedi.

PİYASADA SAHTE ÜRÜN ÇOK

Mağazalarda satılan birçok maskenin ÜTS barkodu olmadığını kaydeden Bali, bu maskelerin korunmak isteyen kişiyi, aksine hasta edebileceğini belirtti. Bali, “Doğru şartlarda üretilmeyen ürünler sizleri hasta eder. Maskelerin steril ve üretim şartlarına uygun ortamda üretilmesi gerekir. Örneğin cerrahi maskeler bu standartlarda üretiliyor. Üç katlı, arasında filtrasyonu var, yüzde 90 civarında bakteri ve virüsü süzme özelliği var. Bu sebepten dolayı, vatandaşlarımızın bu tip cerrahi maskeleri kullanmalarını istiyoruz” diye konuştu.

TAM KORUNMA İÇİN MASKEYİ ECZANELERDEN ALIN”

Branşı olmayan insanların bile maske üretmeye ve satmaya başladığını söyleyen Bali, “Bu yüzden standardı belli olan, kontrol edilebilir satış noktası olan ürünleri alalım. Vatandaşlarımıza, sağlıklı bir korunma için eczanelerden maske almalarını tavsiye ediyorum. Eczanelerde satılan maskeler, CE etiketli ve ÜTS barkodu bulunan tam korumalı ürünlerdir” ifadelerini kullandı.

MELTBLOWN DAHA YÜKSEK KALİTE SAĞLIYOR

Maskelerde kullanılan kumaşların işlevselliği hakkında bilgi veren Bali, “Spunbond, klasik maskedir. Meltblow maskeler ise sonradan kullanım alanı buldu. Spunbond kumaşının katmanının daha ciddi şekilde yoğunlaştırılmasıyla elde ediliyor. Üç katmandan birinde, orta katmanda entegre edilerek hazırlanıyor. Doğal olarak daha yüksek bir kalitede oluyor. Avrupa meltblown dışında ürün kabul etmediği için ihracat edilen bütün maskeler böyle” şeklinde konuştu.

SALGIN YANLIŞ MASKELERDEN YAYILIYOR!

Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Bali, devletin piyasada acilen maske denetimi yapıp, halk sağlığını tehlikeye sokan maskelerin toplatılmasını isterken, son dönemde artan salgının bu koruma özelliği düşük maskelerden kaynaklandığını savundu. Bali, sözlerini şu sözlerle noktaladı; “ÜTS barkodu olmayan maskeler, belli standartları karşılamadığı için hem solunum yollarına zarar veriyor hem de tam koruma sağlamadığı için koronavirüsün yayılmasına sebep oluyor. Pazar, market ve mağazalarda kolaylıkla satılan bu maskeler aslında sağlımızı bozuyor. Hatta sağlık bozmakla kalmayıp ölüm bile saçıyorlar. Devletin bu konuda acil olarak denetim gerçekleştirmesini istiyoruz.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mücahit
Mücahit - 7 ay Önce

Devlet ilk zamanlar eczaneler üzeriden maskeyi ücretsiz dağıtmak istediğinizde ağlamanızı unutmadık. Şimdide kalkmış eczanelerden alın diyorsunuz.

Keşke ilaçlarda amarikada olduğu gibi marketlerde satılsa diyeceğim yine ağlayacaksınız. Neyse birşey demedim susayım.

Onur61
Onur61 - 7 ay Önce

Ozaman müdahale edin niye duruyorsunuz hep kendinize göre yorumluyonuz devlet maske eczaneden alınacak dediğinde sürekli maske gelmedi diyen eczacilardi şimdi ne oldu

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94