banner83

CEP TELEFONLARINA GELEN YÜZDE 50 VERGİ ZAMMI TÜKETİCİ DAVRANIŞINI DEĞİŞTİRDİ

Geçtiğimiz ay cep telefonlarına gelen zam sonrası fiyatlar astronomit boyutlara ulaştı. Manisa’da işletmesi bulunan telefoncu esnafı Ramazan Esen, koronavirüs döneminde cep telefonlarına yapılan yüzde 50 vergi zammı ile birlikte tüketici davranışının değiştiğini belirterek, insanların daha önce popüler ürünlerin özelliklerinin sorgulanmaksızın aldığını şuan ise fiyat ve performans odaklı alışveriş yaptıklarını kaydetti.

CEP TELEFONLARINA GELEN YÜZDE 50 VERGİ ZAMMI TÜKETİCİ DAVRANIŞINI DEĞİŞTİRDİ
banner87

Mayıs ayında Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile cep telefonlarında artan oranlı ÖTV hayata geçirildi. Tüm telefonlarda yüzde 25 olan ÖTV oranı, yüzde 40 ila yüzde 50'ye çıkarıldı. ÖTV düzenlemesi ile matrahı 640 lirayı aşmayan cep telefonlarından yüzde 25, 640 lira ile 1500 lira arasındaki cep telefonlarından yüzde 40, 1500 lira üzerindeki cep telefonlarından ise yüzde 50 vergi alınıyor.  Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bulunan Bayraktar Telefonculuğun işletmecisi Ramazan Esen, cep telefonu fiyatlarındaki yüksek zam sonrası, sektörde yaşanan durumu Denge mikrofonlarına değerlendirdi.  Esen, telefonlara gelen zam ile birlikte tüketici davranışının değiştiğini belirtti. Müşterilerin zam öncesi adı çok duyulan, popüler ürünleri tercih ettiğini ancak şimdi fiyat performans kıstasını göze alarak hareket ettiğini kaydetti. Bu dönemde yerli cep telefonu üreticisinin ürün kalitesini arttırması durumunda krizi fırsata çevirebilmenin mümkün olduğunu söyleyen Esen, yerli üreticilere çağrıda bulundu.

1200 TL’LİK CEP TELEFONU ŞİMDİ 2100 TL

Cep telefonuna gelen vergilerle birlikte fiyatlarda yaşanan değişiklikleri aktaran Esen, “Telefon fiyatlarındaki yükseliş dışa bağımlı olduğumuz için gerçekleşti. Koronavirüs sürecinde ürünlerin ithalatı biraz daha durdu. Bundan dolayı da devletimizde yeni ürün gelmediği için yüzde 50 oranında cep telefonlarına KDV zammı uyguladı. Bu süreçte ülkemize 150-200 TL ile gelen cihaz 1400 TL üzerinden vergilendirildi, geri kalan cihazlarında en alt fiyatı 1400 TL olunca bu sefer talep gören telefonun fiyatları 500-600 TL oranında arttı.  Bu duruma istinaden de şuanda telefon marka üreticileri de ürünleri daha fazla talep gördüğü için şimdi onlarında ufak bir zammı oldu. Telefon fiyatları da buna nazaran çok yükseldi.  Zam öncesi 1200 TL’ye sattığımız cep telefonunu şuanda 2100 TL’ye satar olduk” dedi.

ÖNCEDEN POPÜLİTE ÖN PLANDAYDI ŞİMDİ FİYAT-PERFORMANS

Koronavirüs döneminde tüketici davranışlarının değiştiğini gözlemlediklerini belirten Esen, sanal dünyanın ön plana çıktığını ifade etti. Artan talep neticesinde insanların, sanal dünyayı sorunsuz bir şekilde deneyimleyebilmesi için bilgiye yöneldiklerini kaydeden Esen,  “Vatandaşlarımız şuanda eskisinden daha bilinçli bir şekilde tamamen fiyat ve performans kıstasıyla telefon almaya başladı. Cep telefonlarının menşei Çin, Amerika’nın en ünlü markası bile telefonlarını Çin’de üretiyor.  Buna istinaden yeni çıkan markalar, modeller, fiyat ve performans açısından değerlendiriliyor. Eskiden böyle bir şey yoktu; müşteri, telefonun özelliğine bakmadan daha çok duyulan ve bilinen, en popüler olan telefonu alıyordu.  Popüler olan 3-4 marka vardı bu günümüzde 4-5 markaya çıktı, gelecekte bu sayılar daha da artacak” şeklinde konuştu.  

“EN BÜYÜK ARTISI; ÜRETİMDE İLERLEMEK OLABİLİR”

İthal telefonlara gelen yüksek vergilerin nedenini, yerli cep telefonları üretiminin ve tüketiminin arttırılmak istenmesine bağlayan Ramazan Esen, tüketicinin yerli malı tercih etmemesindeki nedenleri sıralayarak bu etkenlerin değiştirilmesi halinde hedefe ulaşılacağını belirtti.  Yerli üretim cep telefonlarında, tüketicinin arz ve talebi göz önünde bulundurularak önemli bir adım atmanın tam zamanı olduğunu söyleyen Esen, “Telefona gelen yüksek verginin,  bizim ülkemize en büyük artısı; üretimde ilerlemek olabilir. Bizde cep telefonu üretimi yapan firmalar, biraz daha kaliteli, özenli davranırlarsa ve yedek parça konusunda başarıya ulaşırlarsa ülkemizin değerli markaları halkımız tarafından daha çok tercih edilecek. Çünkü yerli cep telefonunda ithal gelen ürünlere kıyasla daha düşük vergi uygulanacak. Devletimizde, vatandaşları yerli üretime teşvik etmesi için ithal ürünlere bu kadar fazla vergi uyguladığını düşünüyorum. Ama halkımızın yerli ürünleri tercih etmeme sebepleri var. Bu sebeplerin ortadan kaldırılmasıyla yerli üretim cep telefonlarına talepte artacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94