ESKİ BİNALARDA OTURANLAR DİKKAT!

1 Ocak 2020 itibari ile enerji kimlik belgesi almayan binalar da yer alan daireler için kiralama ve satış yasağı gelecek! EKB olmadan ev satılamayacak, kiraya verilemeyecek....

ESKİ BİNALARDA OTURANLAR DİKKAT!
banner87

Enerji Kimlik Belgesi için geri sayım hızla devam ederken, vatandaşa tanınan süre yaklaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yasal düzenleme ile binalarda enerji kimlik belgesi zorunluluğu için son tarih 1 Ocak 2020 olarak açıklanmıştı. Bu tarihe kadar enerji kimlik belgesi almayan binalarda bulunan daireler için tapuda satış izni verilmeyecek, kiraya verilmesi yasaklanacak. Yani, binalar ve dairelerle ilgili yapılacak her türlü resmi işlemde, bu belgenin ibrazı gerekecek. Bina sahipleri de o tarihe kadar belgeyi almak için kolları sıvadı. Manisa’daki ilk ‘yalıtım’ şirketi olma özelliğine sahip Akademik Yapı &Yalıtım’ın sahibi Abidin Yatkın, yanlış uygulama ile hem maddi hem de manevi kayıplar yaşamamaları için vatandaşları uyardı.
 
 


BU MALZEMELERE DİKKAT ETMEYENLER TEKRAR YAPTIRMAK ZORUNDA

Enerji tasarrufu yapılabilmesi için enerji bakanlığının TS 825 yönetmeliği kapsamında zorunlu kıldığı malzemeler olduğunu belirten Firma Sahibi Yatkın, “Enerji Bakanlığının binalarda enerji tasarrufu ile ilgili bir çalışması var.  Bu çalışma gereği tüm binalara enerji kimlik belgesi verilmesi gerekiyor. Bu enerji kimlik belgesi zorunluluğu uzun bir süredir erteleniyor. Binaların tamamına enerji kimlik belgesi alınması gerekecek. Bu bir karne. Binalara not veriliyor. A,B,C, D, E gibi. Geçer notunda minimum C yıl artık binaların alıp ve satımı yapılamayacak. Enerji kimlik kartının geçer not alabilmesi için olması gerekiyor. Mutlaka binalarda enerji tasarrufu sağlanması gerekiyor. Enerji tasarrufu yapılabilmesi için enerji bakanlığının TS 825 yönetmeliği kapsamında malzemeler vardır. Bunlar 4 çeşit malzemedir. Bunların 3’ü Poletlen kökenli EPS, KARBON EPS ve XPS ve doğal taştan yapılan taş yünü. Manisa ve çevresinde bununla ilgili bir takım sıkıntılı uygulamalar var. Bakanlığın uygun gördüğü bu 4 malzeme dışında yapılan uygulamaların tamamımı bir enerji tasarruf uygulaması olmadığı için insanların beklediği mantolama adı altındaki çalışma olmuyor maalesef. Çünkü sadece strafordan yapılan, sıva veya boyadan yapılan uygulamalar bu kapsamın dışından kalıyor. Korkarım o binaların çoğu tekrardan aynı uygulamayı yaptırmak zorunda. Bu malzemeler dışındaki malzemelerin enerji tasarrufu sağlamadığını vatandaşlarımızın bilmesi gerekiliyor. Dolayısıyla yaptırırlarken buna mutlaka dikkat etmeleri gerekiyor.” dedi.
GÖRSELLİĞE ÖNEM VERİRKEN YANGIN RİSKİ BÜYÜYOR!
Mantolama işleminde ikinci önemli konunun uygulama tekniği olduğunu kaydeden Yatkın, “Bu malzemelerle yapılan uygulamalarda da hem kalınlık hem uygulama tekniği açısından yanlışlıklar var. En büyük problem de sadece strafordan yapılan görsel çok efekti olan malzemelerin yangın riskinin büyük olması. Bunun yanı sıra enerji tasarrufları da son derece zayıf malzemelerdir. Dolayısıyla binalarını güzel göstermeye çalışırlarken, enerji ile ilgili hiçbir katkısı olmayan ve yangın riski çok büyük olan malzemelerle uygulama yapıyorlar.” şeklinde konuştu.
TÜM BİNADAN OLABİLİRSİNİZ!
Akademik Yapı & Yalıtım olarak enerji kimlik belgesi için gerekli tüm unsurları kusursuz bir şekilde yerine getirdiklerinin altını çizen Abidin Yatkın, son olarak çalıştırılan işçisinin sigorta durumunun çok önemli olduğuna dikkat çekti. Yatkın,  “İskeleli işler Soma maden faciası kazası sonrasında 1.  Sınıf tehlikeli işler grubundadır. Eğer iskeleli işlerde vatandaşlarımız İSG’si olan herhangi taşeron bir firmayla çalışmadıkları zaman, binanın bütün dairelerinin satışına kadar varacak tehlikeyi taşıyorlar. Allah korusun, olası bir iş kazasında, herhangi bir iskeleden düşme, sakatlanma veya ölüm sonucunda bina sahipleri bu olaydan birebir kendileri sorumlu olduklarını bilsinler. Bu yüzden kendi bünyesinde İSG danışmanı olan, kendi bünyesinde İSG çalıştıran, yani iş güvenliği kurallarına 6301 sayılı yasanının tüm gerekliliği uygulayan bir firmayla çalışmalarını öneriyoruz.” dedi.

                                                                    
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER