GÖRDÜĞÜ RÜYA ONU TÜRBELERE YÖNELTTİ

İzmir’de yaşayan hayırsever iş insanı İshak Ekin, Manisa’da en son 50 yıl önce bakımı yaptırılan Saruhan Bey Türbesini restore ettirdi. Ekin, 15 yıl önce gördüğü rüya sonrası kendisini türbelere restore etmeye adadığını söyledi.

GÖRDÜĞÜ RÜYA ONU TÜRBELERE YÖNELTTİ
banner87
İzmir’de taşımacılık ve kuyumculuk işiyle uğraşan İshak Tekin isimli hayırsever iş insanı, Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bulunan Saruhan Bey Türbesi’ni restore ettirdi. 15 yıl önce gördüğü rüya sonrası kendisini türbe bakımına ve restorasyona adadığını söyleyen Tekin,  bugüne kadar birçok türbenin bakımını üstlendiği bilgisini verdi. Manisa’da daha önce Aynı Ali Türbesi’nin boyasını yaptıran Tekin,  son olarak da Saruhan Bey’in, 1345 yılında ölmesi ardından torunu İshak Çelebi tarafından yaptırılan ve yaklaşık 700 yıllık olan türbenin bakımının en son 1974 yılında yani 50 yıl önce yaptırıldığını öğrenince kolları sıvadığını belirtti. Tekin,  yöreye has bir plan tipinin ilk örneklerinden olan türbenin restorasyonunu aslına uygun bir şekilde yapılması için Manisa’da işin ustalarından kurduğu ekiple titizlikle çalışma yürüttüklerini ifade etti.


DAHA ÖNCE RESTORE EDİLMESİNE İZİN VERİLMEMİŞ

Ömrü yettiği sürece türbe restorasyonlarına katkı sağlamak istediğini söyleyen İshak Tekin, “15 senedir türbelerle ilgileniyorum. Gece gördüğüm bir rüya sayesinde bu işe ilgi duydum. Ondan sonra Manisa’ya geldim ve Recep ustayla tanıştım. İlk önce Aynı Ali Türbesinin boyasını yaptırdım. Bursa’da Emir Sultan’a gittim.  Oradan Ayna Ali Hazretlerine geldim sonra hepsini gezdikten sonra Saruhan Bey’e geldim. Buranın yaklaşık 50 yıldan beri restorasyonu yapılmamış. 5-6 arkadaşımın burayı yapmak istediğini ama izin alamadığını öğrendim. Ben de bazı vakıflardan izin alarak buranın komple restorasyonunu yapmaya kadar verdim. Burasını Allah rızası için yaptım.  Kimseden bir şey almadım. Buraya geldiğim zaman burası yıkık dökük haldeydi, harabe gibiydi. Buradaki taşlar komple kazındı.  Boyasını da Recep usta yaptı. Yapılması gereken yerler varsa kendi imkanımla yapmaya devam edeceğim. Ben bu işi hayır olsun diye yapıyorum.  Hiç kimseden bir beklentim yok. Allah bana güç kuvvet verdikten sonra birçok yerin daha bakımını yaparım. Etv’ye çok teşekkür ediyorum. Burada kullandığımız beyaz taşlarda Roma dönemine ait. 700 yıl önce yapılmıştır yani tamamen tarihe uygun.”
 
700 YILLIK DOĞAL KLİMA SİSTEMİ UYGULANDI
 
İnşaat Ustası Abbas Duran, türbenin restorasyonunu tarihi dokuya önem vererek aslına uygun bir şekilde yaptıklarına dikkat çektiği konuşmasında şu bilgilere yer verdi, “Dokuya ve tuğlalara zarar vermeden inşa ettik kırık olan yerleri tamir ettik. Eski haline getirdik. Bu işi 35–40 günde yaptık.  Eski taşları onarıp onları kullandık. Bu işleme Horasan harcı deniyor. Sıvası hidrolik kireç ile yapılıyor.  Mermer tozu, beyaz kum ve kiremit tozuyla yapılıyor. Bunun dışında türbenin dış kısmındaki taşları açıp sökerek 700 yıl önce yapılan klima sistemini burada uyguladık. Bu siyah taşlarda Bizans taşları, kaleden getirme.”
 
RENGİ SARUHAN BEY SEÇMİŞ

Boyacı Recep Usta ise; "Türbenin kubbe kısmının boyasını 3 gün 3 kat uygulayarak bu hale getirdik. Bu yüksek kubbeyi boyamak herkesin harcı değildir açıkçası. Ben yıllardır Medine’de kalarak bu işi yaptım. İçeride kullandığımız mavi rengi ise Saruhan Bey hazretleri ile birlikte seçtik. Bir katalog getirdik ve hepimizin gözü bir renkte takılıp kaldı. O an anladık ki buranın sahibi mavi renge boyanmasını istiyor."diye konuştu.
 
“TARİH VARSA BİZ VARIZ”
 
1993’ten beri türbelerde gönüllü olarak çalıştığını ifade eden Kemal Göktepe de türbelere bakmanın tarihe sahip çıkmak açısından çok önemli olduğuna vurgu yaparak,   “1998-2000 yıllarında Manisa halkı,  Etv’nin aracılığıyla türbeleri tanımaya başladı. Biz türbelere gönüllü olarak bakıyoruz. Hepimiz bir araya geldik ve bu işi organize ettik. Sofraya kim oturacaksa hepimiz birlik olup buranın restorasyonunu yaptık.  Ustasından tut, boyacısın hepsinden Allah razı olsun. Biz buranın temizliğini, bakımını ve şu görmüş olduğunuz aile mezarlığını ücretsiz olarak yaptık.  Tarih varsa biz varız, tarih yoksa biz yokuz. Vakıflar izin verdiği sürece. 82 milyon olarak tarihimize sahip çıkacağız” şeklinde konuştu. –Özlem ŞAHİN
 
Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2019, 10:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 1 yıl Önce

yapandan,yaptırandan emeği geçen herkesden Allah razı olsun

SIRADAKİ HABER