KORONAVİRÜS SONRASI BOYA BADANA TALEBİ DE FİYATI DA ARTTI!

Kişisel bakımın ve yaşam alanlarında temizliğin ön plana çıktığı Koronavirüs döneminde, evlerini dezenfekte etmek isteyen Manisalılar, temizliği tamamlayıcı unsur olarak özellikle boya badana işlemine de yoğunlaştı. Bu dönemde işlerinin 2-3 kat arttığını belirten Boya ve Badana Ustası Abdullah Doğan, boya malzemelerinin fiyatında da büyük bir artış yaşandığını kaydetti.

KORONAVİRÜS SONRASI  BOYA BADANA TALEBİ DE  FİYATI DA ARTTI!
banner87

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını ile beraber, kişisel bakım ve yaşam alanının temizliği de ön plana çıktı. Bu süreci evde geçirmek durumunda kalan birçok vatandaşın yaşam alanlarında tadilata yöneldiği gözlemlendi. Düzen ve temizlik için kolları sıvayan vatandaşlar, evde yapılması gereken tadilatların ardından derin bir temizlik hissi için özellikle boya ve badana yaptırmayı da tercih etti. Manisa’da 10 yılı aşkındır hizmet veren Boya ve Badana Ustası Abdullah Doğan, bu dönemde işlerinin 2-3 kat arttığını belirtti. İnsanların evlerini dezenfekte ettirmeden önce boya yaptırdığını söyleyen Doğan, sadece konutlarda değil fabrika, çiftlik ve hayvan barınaklarında da boyaya talebin arttığını ifade etti.

 “BU DÖNEMDE 200’Ü AŞKIN YERİ BOYADIM”

10 yılı aşkın süredir boya badana alanın yanı sıra ev tadilat ve dekorasyon konusunda da hizmet verdiğini ifade eden Abdullah Doğan, “Koronavirüs dolayısıyla işlerim biraz daha yoğunlaşmaya başladı. Temizlik için insanlar evlerine boya yaptırıyor daha sonra da dezenfekte ettiriyor. Kaliteli ve temizlenebilir bir boya ve badana, evi tüm küflerden ve duvarlara sinen bakterilerden koruyor. Boya badana işlemi evin kirli havasından arınmasını sağlıyor. Daha önce bir ayda 5 evi boyarken bu dönemde 15 evi boyar olduk.  Son iki üç aydır fabrikalar, çiftlikler, hayvan barınakları ve evler dahil 200’ü aşkın yeri boyadım” dedi.

BOYA MALZEMELERİNİN FİYATINDA BÜYÜK BİR ARTIŞ YAŞANDI

Boya ve badanada yaşanan talep artışıyla birlikte boya malzemelerinin fiyatında da bir artış yaşandığını belirten Doğan, “Bu dönemde boya malzemeleri fiyatlarında büyük bir artış yaşandı. Biz gittiğimiz evlerde işçiliğimizde fiyat artışına gitmesek de boya fiyatını yansıtmak durumunda kalıyoruz. 250 TL’ye alınan boyalar şuanda 375-400 TL arası değişmeye başladı” diye konuştu.

“KENDİNİZ YAPMAYA KALKIŞTIĞINIZDA MALİYETİ DAHA FAZLA ARTIYOR”

Her işte olduğu gibi evi boyatmak için de bir ustaya danışılmasının ve onla çalışılmasının daha doğru olduğunu savunan Doğan, “Boya yaptırmak minimum 300 TL’den başlıyor. 2+1 evlerde 500 TL, 3+1!lerde 700 TL’ye kadar boyama yapıyoruz. Bu işi evde kendi başlarına yapmak isteyen vatandaşlar da oluyor. Ama emin olun kendiniz yapmaya kalkıştığınızda hem maliyeti daha fazla artıyor hem de işin ustasının yaptığı o işçiliği sergileyemiyorsunuz.  Boyanın kıvamını tutturmak, duvarı boyarken etrafı kirletmemek ve tavan boyasını yapmak gerçekten de herkesin yapabileceği bir iş değil. Bu yüzden işi ustasına bırakın” dedi.

HAYIRSEVERLER İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERİN EVLERİNİ BOYATIYOR

Koronavirüs döneminde birlik ve beraberliğin ön plana çıktığının örneklerini kendi iş hayatında da gördüğünü söyleyen Doğan, “ Daha önce de hayırsever insanlar ihtiyaç sahibi ailelerin evlerini boyatıyordu fakat hijyenin ve sağlığın çok önemli olduğu şu günlerde bu sayı daha da arttı.  Manisamızda hayırsever insanlarımız, durumu iyi olmayan ailelerin evlerini boyatıyor. Malzeme paralarını kendileri karşılıyor bende işçilik maliyetini minimum tutuyorum. Böylece kendi imkanlarıyla evini boyatması çok zor olan kişilerin evlerini boyamış oluyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94