banner83

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran; BAYRAMDA İKİNCİ DALGA SÖZ KONUSU DEĞİL

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, Kurban Bayramı’nda vakaların artabileceğine dikkat çekerek ‘fiziksel mesafeli bayram’ çağrısı yaptı. 1 Haziran’da başlayan normalleşme süreciyle birlikte, Manisa’daki Koronavirüs vakalarının önceki döneme göre tahminen 2 kat arttığını söyleyen Duran, “Bayramda yaşanması muhtemel vaka artışları ikinci dalga olarak nitelendirilemez. Biz birinci dalgayı bitirmiş değiliz” dedi.

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran;  BAYRAMDA İKİNCİ DALGA  SÖZ KONUSU DEĞİL
banner87

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, Covid- 19’un gölgesinde yaşanacak olan Kurban Bayramı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.  Bayram öncesinde akıllara gelen “Vaka sayısında bir artış olur mu?” veya “ikinci dalga mı gelecek?” gibi soruları cevaplayan Duran, “Şubat ayından beri ülkemizde etkili olan pandemi süreci hala devam ediyor. Biz birinci dalgayı bitirmiş değiliz. Öncelikle bunu belirtmek istiyorum. Mart ayı ile Haziran ayı arasında alınan sıkı tedbirler sayesinde biz bu süreci hafif düzeyde atlattık. Ülke çapında ciddi bir zorlanma yaşamadık.  Bazı illerde sayılar her ne kadar yüksek olsa da bir süre sonra kontrol altında tutuldu. Ancak 1 Haziran’da başlayan normalleşme süreciyle birlikte Türkiye’de vaka sayısı arttı.” dedi.

“KURALLARA UYULUP UYULMAMASI, BİREYİN İNİSİYATİFİNE BIRAKILMAMALI”

1 Haziran’dan sonra vaka sayılarında yaşanan artışı, alınan önlemlerin kağıt üzerinde kalışına bağlayan Duran, “Maske zorunluluğu var ama insanlar buna kalabalık ortamlarda uymuyor. Yaz döneminde vakaların kendiliğinden gerilemesini bekliyorduk aslında. Sıcaklardan dolayı sosyal mesafeye daha çok uyulur düşüncesiyle, maalesef bu da gerçekleşmedi. Bayramda sosyal mesafe kuralına uymanın ister istemez azalacağını tahmin ediyoruz. Bayramda vaka sayısı pik yapabilir ama bu ikinci dalga değil. Sıkı denetimler olması gerek. Yetkililer tarafından katı kurallar koyulmalı ve kuralların uyulup uyulmaması tamamen bireyin inisiyatifine bırakılmamalı. Yetkililer tarafından uygulanan yöntem de çok önemli. Yetkililerin vatandaşları serbest bırakmaması, psikolojik olarak da baskı yaratıyor ve insanlar kendilerine daha çok çeki düzen veriyor. Önlemleri kaldırıp normalleşmeye geçmek riski azaldığı yönünde yanlış kanıların oluşmasına sebep olabiliyor. Çünkü maalesef bazı şeyleri yasak olunca yapmamaya başlıyoruz. Bana bir şey olmaz demeyin. Sadece yaşlı hastalar zarar görüyor düşüncesi yıkıldı. Genç yaştaki hastalarda hayatını kaybediyor. Yaşa ve sağlık durumumuza çok güvenmemek lazım. Yaşlıları içeri kapatıp dışarıda rahat rahat gezememek lazım.” diye konuştu.

“BU ARTIŞ 100 KAT BİLE ARTABİLİRDİ”

Manisa’daki Covid-19 tablosunu değerlendiren Duran, “Bakanlık vaka sayısını bize bildirmiyor. Hastaneye başvurular, test sayıları ile az çok vakalardaki son durumu tahmin edebiliyoruz. Tahminimiz şu; normalleşme süreci yani 1 Haziran öncesi ulaşılan en yüksek sayının 2 katı kadar artış olduğunu düşünüyoruz Manisa’da. Evet bir artış var ama logaritmik şekilde değil. Yani serbest bırakılışın ardından beklenenden daha az artış var. Her şey serbest olmuş olsaydı, bu artış 100 kat bile artabilirdi. Şuan vakalar kontrol edilebilir.” ifadelerine yer verdi.

MERKEZEFENDİ AĞUSTOS AYINDA DA PANDEMİ HASTANESİ OLARAK HİZMET VERECEK

Merkezefendi Devlet Hastanesi’nin pandemi hastanesi olarak hizmet vermeye devam etmesinden ve normal hizmet düzenine geçmemesinde de İl genelinde vaka sayılarında yaşanan artışın anlaşılabileceğini söyleyen Duran, “Hastaneler normalleşme sürecine giremedi. Merkezefendi Devlet Hastanesi, pandemi hastanesi ilan edilmesi ardından Ağustos ayında normal hasta alımına başlanması bekleniyordu fakat vaka artışları nedeniyle bu süre tekrar uzatıldı. Merkezefendi Ağustos ayında da sadece Covid-19’u hastaları tedavi etmek için kullanılacak.” diye konuştu.

“SOĞUK HAVALARIN BAŞLAMASI VE OKULLARIN AÇILMASIYLA PİK YAŞANACAK”

Vaka sayılarında asıl büyük artışın, soğukların başlamasıyla ve okulların açılmasıyla yaşanmasını beklediklerini söyleyen Duran, vatandaşlara çok dikkatli davranmaları yönünde çağrıda bulundu. “Soğuk havaların başlaması, okulların açılması ile birlikte zaten Covid-19 dışında gribal enfeksiyonların arttığı dönemlerde bu hastalığın daha büyük bir pik yapmasından korkuyoruz” diye konuşan Duran, açıklamalarını şöyle sürdürdü;  “Bu yüzden şimdiden çok dikkatli davranılması gerektiği konusunda uyarıyorum. Kendimize, çevremizdeki insanlara ve ülkemize karşı sorumluluk duygusu taşırsak her şey daha güzel olur. Kurban Bayramı’nda doğru maske kullanımına dikkat edildiği ve hijyen kurallarına uyulduğu sürece büyük bir sıkıntı yaşayamayız.”

AÇIKLANMAYAN VERİLER RAHATLIK YARATIYOR

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, son olarak yetkili kurumlar tarafından Manisa’daki vaka sayılarının şeffaf bir şekilde vatandaşlara açıklamasını talep ederek şunları söyledi; “Vatandaşların yanı sıra yetkililerden de bir talebimiz var; şeffaflık. Hastalığın ciddiyetinin anlaşılabilmesi için şehirdeki vaka artış rakamlarının açıklanmasını istiyoruz. Eğer vaka sayılarında yaşanan artış açıklanırsa vatandaşlar tedbir alacaktır. Durumun ciddiyetinin anlaşılması gerekiyor. Açıklanmayan veriler nedeniyle vatandaşlarımız hala durumun ciddiyetinin farkında değil.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94