MANİSALI SU ZAMMINA NE DEDİ ?

Manisa’da, MASKİ Genel Müdürlüğü 2019 Yılı 1. Olağan Genel Kurulu toplantısında MHP ve AK Parti’nin oy çokluğuyla suya zam yapıldı. Manisalı vatandaşlar da yapılan zam sonrası düşüncelerini ETV’ye anlattı.

MANİSALI SU ZAMMINA NE DEDİ ?
banner87

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü 2019 Yılı 1. Olağan Genel Kurulu toplantısı geçtiğimiz hafta Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Genel kurulda yeni su ücret tarifelerinde düzenlemeye gidilirken, metreküp oranında artış yapıldı. MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından 17 ilçede yürütülen içme suyu, kanalizasyon, atık su arıtma tesisleri ve dere ıslahları gibi yatırımların hız kazanması için su ücret tarifelerinde düzenlemeye gidildiği belirtildi. Cengiz Ergün, ‘almadan vermek Allah’a mahsustur’ diyerek yeni hizmetlerin yapılabilmesi için bu zammın mecbur olduğunu belirtti. ETV Manisa ekibi, Manisalılara suya yapılan zam hakkındaki düşüncelerini sordu.

MANİSALI VATANDAŞLARIN ZAM HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ; “İSTANBUL’DA UCUZLAYAN SU NİYE MANİSA’DA PAHALANIYOR?”

“Ben emekliyim. Nedir bu? Her yerde ucuzlatılan su burada niye pahalılaşıyor. Bu, Manisa’ya büyük bir haksızlık. Bizim oylarımızı alarak büyükşehir başkanı olan başkanımız niye böyle bir şey yapıyor. İstanbul’da ucuzlayan su niye Manisa’da pahalanıyor? Sebep ne? Vatandaş zaten zar zor geçiniyor. Bu kadar vatandaşın ahını alıyorlar. Manisa suyu parayla satın almıyor ki! Kendi suyumuz, sondajlardan çıkıyor. Bize hizmet etmek için zam yapıyormuş. Başka ildeki suya indirim yapan başkanlar hizmet etmiyor mu? Bir tane Pazar yeri yapamadı daha. Bu yönetimden memnun değiliz. Verdiğimiz oyları helal etmiyoruz”


“’ VERMEDEN ALMAK ALLAH’A MAHSUSTUR TABİRİ’ KÖTÜ”
“ Vermeden almak Allah’a mahsustur’ ne demek. Bu tabir çok kötü. Seçim döneminde hiç de öyle denmiyordu. İstanbul gibi bir yerde fiyatlar düşerken burada artmasına anlam veremdim ben.”

“İNDİRİM YAPMASI GEREKİRKEN BİNDİRİM YAPILIYOR”

“ Ben kartlı sayaç kullanıyorum. 1 ay dolmadan ikinciyi, üçüncüyü yüklüyoruz. Bundan hiç memnun değiliz. Vermeden almak diye bir şey olmaz. Bizim vergilerimizle nasıl bunu söyleyebiliyorlar. Hiç anlam veremedim. Hiç memnun değilim. Hayat pahalılığı almış başını gidiyor, memur ve işçi, borç içinde herkes. Bu zor zamanda indirim yapılması gerekirken bindirim yapılıyor. Allah’a havale ediyoruz.”


 “ ZAMMI YAPANLAR DÜŞÜNSÜN”
“Seçimden önce zam yok diyorlardı. Bu senenin bir dahaki senesi de var. Zammı yapanlar düşünsün. Biz düşünmeyelim.”


 “ŞİMDİ KÖYLÜ DE ŞEHİRLİ”
“Biz merkezde değiliz. Köyde yaşıyoruz. Köy suyu bile zamlı. Bu durumdan memnun değiliz. Köyde bahçe sulayamaz hale geleceğiz yakında. Köylü yeterince üretemediği için kendi ürettiğimiz ürünü de gelip burada biz satıyoruz. Köylü şehirlinin efendisi derlerdi. Şimdi köylü de şehirli oldu. Suya zam, mazota zam, gübreye zam, her şeye zam. Köylü üretmez hale geldi. Çok bitik durumdayız. Genç kadınlar pazara gelip ürünlerini kendileri satıyorlar artık. Yoksulluktan pazarcılığa geliyorlar. Yanımdaki eskiden tütün üretiyordu, ben de pamuk. Şimdi hiçbir şey yok.”


“BİR ŞEY DÜŞÜNMÜYORUM”
“Bu konu hakkında pek bir şey düşünmüyorum. İdareli kullanmazsak bu durumlara gelebiliriz.”

“EL MECBUR!”

“Zamma alıştık artık. Ne diyelim ki. El mecbur katlanacağız artık. “


“İCRAATA GELİNCE ÇOK FARKLI”

“Zam hayatımız oldu. Seçim zamanı vaatlerde bulunuluyor ama iş icraata geldiği zaman çok farklı oluyor. Bu durumdan hiçbir şekilde memnun değiliz.”

 “DEVLETİMİZ BUNU ÖN GÖRMÜŞ”

“Biz suyu Demirci’den getiriyoruz zaten. Sadece ev işlerinde çeşme suyu kullanıyoruz. Devletimiz bunu ön görmüş. Mecbur ödeyeceğiz”
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2019, 17:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 1 yıl Önce

yazık be.

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Bir defa CHP nin desteği aldı şimdide akp nin desteğini aldı öyle başkan seçildi yarın zordurumda kalabilirsi cengiz başkan kendine gelsin biz yaptık oldu ile bu işler olmaz yazık tır günahtır

SIRADAKİ HABER