banner83

Mesleğiyle Hobisini Birleştiren Doktordan Hayat Kurtaran Proje

Manisa Şehir Hastanesi’nde Çocuk Cerrahı olarak görev yapan Opr. Dr. Ali Gürtuna, mesleğinin yanı sıra uğraştığı bilgisayar programcılığı hobisi sayesinde, Türkiye’deki doktorlara ve sağlık çalışanlarına katkı sağlayacak bir projeye imza attı.

Mesleğiyle Hobisini Birleştiren Doktordan Hayat Kurtaran Proje
banner87

Çocuk Cerrahı Opr. Dr. Ali Gürtuna, çok sevdiği mesleğini, bilgisayar ve program tasarımcılığı hobisiyle birleştirdi.  18 yıldır doktorluk görevini yürüten Gürtuna, bu mesleği seçmeden önce bilgisayar mühendisliği ve doktor olmak arasında gidip geldiğini fakat bilgisayar mühendisliğini kapsayan konuları hobi olarak yapabilme imkanı olduğu için, ‘doktorluk’ mesleğini seçtiğini belirtti. Doktorluk mesleğini büyük bir sevgi ile yaptığını ifade eden Gürtuna, kendi kurduğu web sitesine hazırladığı web tabanlı program ile hastanın yaş bilgisi ve ağırlık birimine dayanan bir hasta tedavi dozu hesaplama algoritması kurdu.
PROJESİNİ SAĞLIK BAKANLIĞINA SUNDU
Gürtuna’nın çocuk acil tedavileri için hazırladığı Çocuk Acil Tedavi Dozu Hesaplama Pediatrik Aciller isimli programda yer alan tabloda, hastanın yaş ve kilogram bilgisi girilerek hastaya nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağı, hangi dozda tedavi edileceği tüm ayrıntılarıyla ekrana yansıyor. Projesini Sağlık Bakanlığına sunduğunu ve ilk değerlendirmenin olumlu yönde sonuçlandığını ifade eden Gürtuna, bakanlıktan gelecek son karar sonrasında hesaplama programının Bakanlığın resmi sitesinde kullanılacağını belirtti.
YURT DIŞINDA BUNA BENZER PROGRAMLAR VAR ANCAK TÜRKİYE’DE İLK ORJİNAL PROGRAM
Doktor ve sağlık çalışanlarının acil durumlarda tedavi yöntemini pratik bir şekilde uygulamaları için bu projeyi geliştirdiğini ifade eden Gürtuna,  “Yurtdışında  bunun bazı örnekleri var. Yabancı üniversite internet sitelerinde bunları örneklerini gördüm. Siz hastanın bir takip verilerini giriyorsunuz; boyunu, yaşını, kilosunu.  Sistem size acil durumlarda veya özellikli bazı hastalarda hangi tedaviyi hangi dozda vermenize dair bilgi veriyor. Araştırdığımda bununla ilgili çok Türkçe kaynak olmadığını gördüm. Türkçe sitelerde de böyle kaynaklar var ama bunlar genelde yabancı sitelere yönlendirme şeklinde oluyor. Veya kopyalama yapıştır oluyor. Ben de bununla ilgili kaynakları araştırdım. ‘Çocuk Acil’ diye bir mini program oluşturdum. Benim internet sayfama girerek orada yer alan tabloya bir takım bilgileri giriyor arkadaşlarımız. Bunu girdikten sonra hastanın acil bakım servislerinde yoğun bakım kliniklerinde ve ameliyathanede hastayla ilgili yapılacak birçok işlemde: kullanılacak malzemenin boyutuna, dozuna, hangi sürede tedavinin uygulanması gerektiğine kadar bilgi veren bir çocuk tedavisiyle ilgili formülasyon yapmaya çalıştım.  Buna analistik ilaçlar, ağrı kesiciler,  kalp yetmezliği ilaçları, acil durumlarda kullanılması gereken ilaçlar dahil olmak üzere çocuklarla ilgili birçok tedavinin formülasyonunu yapmaya çalıştım.  Kullanıcılar bu sayfaya girdiğinde sadece hastanın yaşı ve kilosunu girerek uygulanması gereken tedavi yöntemi tüm detayına kadar burada görebilecek.  Hekim arkadaşlarımızda veya diğer kullanıcı arkadaşlarımızdan gelen önerilere, eleştirilere göre bunu güncelleme imkanımız olacaktır. Özellikle merkeze ulaşımı sıkıntı olabilecek hekim arkadaşlarımızın, acil servislerde çalışan hekim arkadaşlarımızın kullanabileceği bir formasyon oluşturmaya çalıştım.” şeklinde konuştu.
 
“TEK AMACIM YARAR SAĞLAMAK”
Projesini herkesin kolayca ulaşabilmesi için Sağlık Bakanlığına başvurduğunu kaydeden Gürtuna, “Geçtiğimiz hafta bakanlıktan sevindirici bir mail aldım. Başvurumun değerlendirilmeye uygun göründüğü, ilgili birimlerle görüşülerek programın paylaşıma açılabileceği ile ilgili ön bilgilendirme geldi. İlgili birimler bunu tekrar değerlendirecek ve kabul edilirse bakanlığın ilgili sayfalarında ve sosyal medya hesaplarında bunun paylaşılacağını umuyorum. sitemde kullandığım 50’ye yakın hesaplama formdan bahsettim.  Sadece çocuk hastalıklarıyla ilgili değil, kadın doğum, genel cerrahi, kardiyoloji, kalp damar cerrahisi gibi bir çok alanda hesaplama ve çeşitli skorlama sistemleri var. Aligurtuna.com internet adresinden bunlara ulaşılabilir. Benim internet sitemin her hangi bir ticari kaygısı yok. Tek amacım daha fazla insanlara ulaşarak yarar sağlamak.” dedi.
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 18:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim Uzun
İbrahim Uzun - 2 yıl Önce

Takdire şayan. Çalışmalarınız için çok teşekkürler hocam. Umarım sağlık bakanlığı bu projeyi değerlendirir.

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94