OKUL SUYU YÜZLERCE ÖĞRENCİYİ ZEHİRLEDİ İDDİASI

Manisa’daki bir okulda yaklaşık 100 öğrenci, karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Veliler bu durumun okuldaki şebeke suyundan kaynaklandığını iddia etti.

OKUL SUYU YÜZLERCE ÖĞRENCİYİ ZEHİRLEDİ İDDİASI
banner87

Geçtiğimiz günlerde Yunusemre ilçesinde Taytanlı İlhan İlkokulu, camsız ve penceresiz haliyle gündeme gelmişti. Şimdi de Saruhanlı ilçesindeki Neval Yaralı Millî Egemenlik İlkokulu-Ortaokulu zehirlenme vakası ile gündeme düştü. İddialara göre; Saruhanlı Neval Yaralı Millî Egemenlik İlkokulu-Ortaokulu'nda, şebeke suyunu içen ve ellerini bu suyla yıkayan yaklaşık 100 öğrenci, karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Hastanede serum ve iğne uygulamasıyla tedavi edilip geri gönderilen öğrencilerden bazılarının tekrar aynı şikayetle hastaneye gittiği öğrenildi.

 

OKULLAR İKİ GÜN TATİL

Konuyla ilgili açıklama yapan Saruhanlı Kaymakamı Necmettin Yalınalp, olayın neden kaynaklandığını araştırdıklarını ve okulun 2 günlük tatil edileceğini bildirdi. Veliler ise bu olayın, 3 aylık tatil boyunca okulda suyun devir daim yapılmamasından ya da çeşme suyuna kanalizasyon suyunun karışmasından dolayı böyle bir vakanın yaşandığını öne sürdü. 

2 ÖĞRENCİ HASTANEDE YATIYOR

Saruhanlı Kaymakamı Necmettin Yalınalp, yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi;  “Öğrencilerimiz saat 16:00’dan itibaren Devlet Hastanesine kaldırılmış. Genel rahatsızlık, kusma, ishal vakası. Dolayısıyla hastanede gerekli hekim takviyesi gerekli idari düzenlemeler yapılmak suretiyle süratle müdahale edildi. Şimdiye kadar resmi olarak 95 kişinin hastaneye başvurduğunu görüyoruz. 2 öğrencimiz ise hastanede yatarak tedavi görüyor. Onlarında herhangi can tehlikeleri yok.Bu vakanın neden kaynaklandığı konusunda araştırmanın devam ettiğini belirten Kaymakam Yalınalp, “Gıda teknikerlerimiz, sağlık personellerimiz konuyla ilgili araştırma yönetiyor. MASKİ'de su konusunda gerekli araştırma ve tetkikleri yapıyor” ifadelerini kullandı.

TEKNİK EKİP OLAYI İNCELİYOR

Okulun iki günlük tatil edileceğini kaydeden Kaymakam Yalınalp, “Okul eğitim öğretime devam ediyor ancak 2 günlük tatil planlıyoruz. Okuldaki hijyenik koşulları daha iyi anlamda sağlamak ve altyapıda bakım yapmak için. Vakaların artmasını önlemek adına 2 gün eğitim öğretime ara vereceğiz. Pazartesi çocuklarımız yeniden sağlıklı şartlarda okula başlayacak” dedi. Kaymakam Yalınalp, velilerin, ‘3 aylık tatil boyunca okulda suyun devir daim yapılmadı ya da çeşme suyuna kanalizasyon suyu karıştı’ şeklindeki iddialara şu cevabı verdi;  “İddialara kesin bir şey söyleyemem. Teknik elemanlarımız inceliyor şuanda. Sonuca kavuşturulunca kamuoyuna paylaşacağız.”

“SU İÇTİM BAŞIM AĞRIMAYA BAŞLADI”

A.K. isimli öğrenci; “Okulda çeşme suyu içtim sonra başım ağrımaya başladı. Midem bulanmaya başladı. Çok kötü oldum. Durumu öğretmene anlattım. Ne yiyip ne içtin diye sordu. Hiçbir şey yemediğimi sadece su içtiğimi söyledim.”

 “ADLİ VAKA DİYE İÇERİ ALDILAR”

Veli B. ; Karın ağrısıyla geldik buraya. Direk okuldan geldiğimizi duyunca adli vaka diye içeriye aldılar bizi. Ve serum bağlandı. Dün geceden beri 200 kişi gelmiş buraya. Okulda eğitim devam ediyor. Okulda elini yüzünü yıkayan öğrencilerin bu durumla karşılaşmış durumda. Okulun suyundan şüpheleniyoruz.”

“SADECE ELİMİ YÜZÜMÜ YIKADIM”

C.T. isimli öğrenci; “ Kantinden su aldım onu içtim. Birde okulun suyuyla elimi yüzümü yıkadım.”

“3 AYDA DEVİR DAİM YAPILMASI GEREKTİ”

Veli A. ; “Bu okul 3 ay boyunca kapalıydı. Bu süreçte sular açılıp devir daim yapılması gerekti. Yetkililer nerede?”

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2019, 19:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94