ÖNCE HEYELAN ŞİMDİ DE OBRUKLAR KORKUTUYOR

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde, Turgut Özal Mahallesi’nin güneyin de bulunan ve Şahin Tepesi olarak adlandırılan bölgede son 10 yıl içerisinde yaşanan toprak kayması sonrasında, civardaki evler durumdan etkilenmişti. Toprak kaymasının önlenmesi için ilgili Belediye istinat duvarı yapmıştı, ancak son yağmurlardan sonra yer altı suları tepenin kaymasını hızlandırdı. Bölgede toprak kayması devam ederken, bu kez de obruklar oluşmaya başladı.

ÖNCE HEYELAN ŞİMDİ DE OBRUKLAR KORKUTUYOR
banner87
Haber: TURAN IŞIK
Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde, Turgut Özal Mahallesi yakınında bulunan Şahin Tepesi korku salmaya devam ediyor.
2006-2007 yıllarında yağmurlardan dolayı yeraltı su kaynakları tepede hareketlenmelere neden oldu. Büyükçe dağ kütlesinin mahalle üzerine doğru kayması AFAD ekiplerini de harekete geçirmiş, bölgede yapılan inceleme ve araştırmalarda tepenin zemin bozuk olduğu için kaymanın önlenemeyeceği, ya istinat duvarı veya fora kazıkları ile kısmen de olsa önlem alınacağı tespit edildi.

BELEDİYE İSTİNAT DUVARI YAPTI  
Şahin Tepesi’nin kaymasını önlemek amacıyla belediye tarafından 100 metre uzunluğunda istinat duvarı yapıldı ve tepenin evlerin üzerine kayması kısman önlenmiş oldu.

OBRUKLAR OLUŞMAYA BAŞLADI
Sürekli kaymalardan dolayı tepenin üst kısımlarında ve çevresinde obruklar oluşmaya başladı.
 
BÖLGEDE ÖNLEM ALINMALI
Şahin Tepesi eteklerinde evleri bulunan vatandaşlar Valiliğe ve AFAD müdürlüğünün bölgede önlem almasını, olası tehlikenin önlenmesini istediler. 
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER