PLAN DEVREYE GİRİYOR!

Yunusemre ilçesinde, uzun süredir üzerinde tartışılan ve yılan hikâyesine dönen Muradiye Mahallesinin 1/5000 ölçekli imar planı, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Büyükşehir Mart ayı Meclis Toplantısında oybirliğiyle kabul edilmişti.

PLAN DEVREYE GİRİYOR!

banner46
HABER
MUSTAFA ATADİL 

Yunusemre Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Hakan Akgöl, şimdilik Valilik ve Komisyon Meclisi tarafından onanması beklenen imar revizyon planının dününü, bugününü ve geleceğini Denge’ye anlattı.
Muradiye’deki imar konusuyla ilgili olarak Denge’ye konuşan Yunusemre Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Hakan Akgöl, Komisyon Meclisi tarafından onanması beklenen imar revizyon planı sürecinde vatandaşların mağduriyet yaşamaması için gayretli adımlarla çalıştıklarını belirterek şunları söyledi;

MURADİYE’NİN 5’İNCİ İMAR REVİZE PLANI
 “Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Mart ayı Büyükşehir Meclis Toplantısı’nda Muradiye Mahallesi ile ilgili imar planı oy birliği ile kabul edilmişti. Muradiye mahallesi 6360 Sayılı yasa kapsamında, tüzel kişiliği sona eren Muradiye Belediyesi’nin aynı kanunla yeni kurulan Yunusemre Belediyesi’ne devir edilmesiyle bu süreç başlamıştı. Muradiye Belediyesi 1952 yılında kurulmuş, 1956 yılında ilk imar planı yapılmış ve daha sonra 1984, 1993, 2000, 2002 ve son olarak 2013 yıllarında olmak üzere toplam 5 kez 1/1000 ölçekli planlarda revizesi yapılmış bir belde belediyesiydi. Muradiye, Büyükşehir yasasından sonra belediyemiz bünyesine mahalle olarak katıldı.

ASIL SÜREÇ AĞUSTOS 2014’TE BAŞLADI
Muradiye, ilçemizin batı bölgesinde yer alması nedeniyle ve yapılaşma taleplerinin çok olması nedeniyle Yunusemre Belediye Meclisi, Başkanımız Sayın Mehmet Çerçi’nin talimatlarıyla gündeme getirildi ve Meclisin kararıyla 2014 yılının Ağustos ayında Muradiye Mahallesi’nde 1/1000 ölçekli uygulama imar planında revizyon yapılması karar verildi. Yani, Muradiye ile ilgili çalışmalar resmen 2014 yılının Ağustos ayında başladı. Daha sonra burada 1/5000 ölçekli nazım imar planının da değişmesi gerektiği konuşulduktan sonra yine aynı ölçekle revizyon planına döndürüldü. Birçok kurumun görüşleri alındı ve 14 ay önce bu planlar Büyükşehir’e gönderildi. Büyükşehir Belediyesi’ne imar ve bayındırlık konusu havale edildi. Bu komisyonda yapılan incelemede yapılan 5 binlik revizyon nazım planında bir takım eksikliklerin görüldüğü, tarım görüşlerinin eksik kaldığı tespit edilerek belediyemize bildirildi.

“BÜYÜKŞEHİR’İN EKSİK GÖRDÜKLERİNİ BELEDİYEMİZ GİDERDİ”
 Belediyemiz bu eksiklikleri giderdi. Tarım konusunda anlaşılamayan bir nokta vardı. O da bu bölgenin toprak koruma kanununda mıdır, değil midir noktasıydı. Sonuçta burası eskiden var olan imar planına sahip bir alan. Diğer planlar yapılırken de Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün görüşleri alınır hükmüne istinaden, burada da İl Müdürlüğü’nün görüşü alınarak konu revize yapılmış. Son olarak Bakanlıktan bir görüş alındı ve Bakanlıktan alınan görüş olumlu olunca sonuç itibariyle Büyükşehir Belediyesi’de bu görüşü kabul ederek Mecliste bu plan onaylandı.

ŞİMDİ BU SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Bundan sonraki süreç ise Valilik makamına bildirilmek suretiyle Büyükşehir Belediyesi tarafından bu konu askıya çıkarılacak. Örneğin 10 günlük bir süreç sonrasında, günü belli edilmek şartıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin internet sayfasının duyuru bölümünden vatandaşlarımız bilgilendirilecektir. İsteyen gidip orada da bakabilecek. Bu 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planında ki amaç Muradiye Mahallesi’nin ulaşımını kolaylaştırıcı, mevcut trafik sirkülasyonunu belirli bir değer de tutacak, ortalama 60-70 bin nüfusu bünyesinde barındıracak plan haline getirmektir. Şimdilik askı süreci içerisinde vatandaşların parsel bazında itirazları Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul edilecek ve daha sonra tekrar komisyon meclisinde değerlendirilecek. Mecliste tekrar onandıktan sonra yürürlüğe girecek. Biz de Yunusemre Belediyesi olarak o plana uygun 1/1000 ölçekte uygulama imar planının revizyonunu yapacağız.

“VATANDAŞLARIMIZI VE MÜTEAHHİTLERİ MAĞDUR ETMEMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”
Vatandaşlarımız revizyon imar planıyla ilgili detayları bizim belediyemiz de askıdayken sorgulayabilecekler. Örneğin, parseliniz var satın almışsınız, hangi ada da kalmış, kaç kata imarlı, yapılaşma şartları nedir, bitişik nizam mıdır, ayrık nizam mıdır, kaç kata sahiptir gibi hükümleri içeren bir uygulama planı olacak. Bu onama süreci esnasında vatandaşlarımızı, müteahhitlerimizi bekletmemek ve onlara mağduriyet yaşatmamak adına gayretli çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Necati Güler - 3 ay önce
Bu uygulamaya razı olan Muradiye li varmı arastirirmiziniz.