PROJELER ÖĞRENCİLERE AVRUPA KAPILARINI AÇIYOR

AB Projeleri kapsamında önceki yıllardan deneyimli olan Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi, bu yıl ortak olarak Manisa Yunusemre İMKB Kız Meslek Lisesi ile anlaştı. Manisa’dan iki okul, Avrupa Birliği Ülkeleri ile düzenledikleri çeşitli ortak projeler ile Manisalı öğrencilere Avrupa kapılarını açıyor. Aynı zamanda da Farklı Avrupa Birliği Ülkeleri’nden Manisa’ya projeler kapsamında birçok öğrenci ve eğitimci geliyor.

PROJELER ÖĞRENCİLERE AVRUPA KAPILARINI AÇIYOR

banner46
HABER
ÖZLEM UNCU


Türkiye – AB Ortak Projeleri öğrencilere, karşılıklı kültürel etkileşim sağlayarak; gerek dil, kültür, spor, dünya barışı, kardeşlik, eğitim ve kişisel gelişim anlamında bakış açılarında önemli gelişmeler sağlıyor.Öğrenciler ve öğretmenler projeler kapsamında yürüttükleri faaliyetlerden oldukça memnun. Projeler ile olumlu geri dönüşler alan öğretmenler, uzun yıllar AB Projelerine destek vererek, daha fazla öğrenciye katkı sağlamayı planlıyor.
“AB ORTAK PROJELERİMİZ İÇİN İLK ADIMI ATTIK”
Proje konusunda deneyimli Yunusemre Hasan Türek Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Örnek, Türkiye- AB Projeleri ile ilgili şu açıklamalara yer verdi. Mustafa Örnek, “Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi olarak, 3. Ve 4. Avrupa Birliği Projelerimizi gerçekleştirmeye başladık. Bundan önce iki ayrı projemizi daha gerçekleştirdik. Avrupa’ya 6’şar ülkeden, toplam 12 Avrupa Ülkesine öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz gittiler.Şuanda da GOALS ve PEACE olmak üzere iki projemizi;  Türkiye ayağında,  Manisa’dan iki okul olarak  gerçekleştireceğiz. Hasan Türek Anadolu Lisesi ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Kız Meslek Lisesi. Proje kapsamında üç ülkeden okulumuza 9 misafir öğretmenimiz geldi. Bu ziyaretin ardından Kasım ayında öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ile ziyaret edeceğimiz ilk ülke Çek Cumhuriyeti olacak. Geçtiğimiz günlerde GOALS Projesinin 1. Ayağı, tanışma ve planlama toplantısını, proje kapsamında Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Almanya’dan gelen öğretmenler ile Hasan Türek Anadolu lisesi’nde gerçekleştiren projenin destekçisi iki okulun öğretmenleri; Avrupa’ya gidecek olan ve Avrupa’dan Türkiye’ye gelecek öğrencilerin faydalanacağı kültürel ve sportif etkinlikler hakkında fikir alışverişinde bulundular. Böylece projelerin uygulanması açısından ilk adımı atmış bulunmaktayız” dedi.

AB PROJELERİ ÖĞRENCİLERE NE GİBİ FAYDALAR SAĞLIYOR?
Hasan Türek Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Örnek, geçmişten bu güne projelerin öğrencilere katkılarını anlattı. Müdür Mustafa Örnek, “ Avrupa Birliği projeleri öğrencilerin öncelikli olarak dil gelişimini sağlıyor. Ayrıca, konuyu farklı bir dil ile değerlendirecek olursak; AB, öğrenciler için hem de öğretmenler için ufuk açılması ve bakış açısı gelişimi sağlıyor. Özellikle yurtdışına çıkıldığı andan itibaren öğrenciler; dünyanın yalnızca kendi dünyasından ibaret olmadığını ve dilinin de yalnızca Türkçe’den ibaret olmadığını anlıyor. Dolayısıyla, dil gelişiminin ne kadar önemli olduğu konusunda bir farkındalık yaşıyorlar” ifadelerine yer verdi.“DOĞRU YOLDA OLDUĞUMUZA İNANARAK İLERLEMEYE DEVAM EDİYORUZ”
Okul Müdürü Mustafa Örnek, sözlerine örneklerle devam etti. Mustafa Örnek,“AB Projelerinin öğrencilere en büyük katkısı, onların ufkunu açması demiştik. Örneğin; Hayattaki hedefi yalnızca liseyi bitirip, okulu bırakacak olan bir öğrencinin, üniversiteyi hiç düşünmeyen bir öğrencinin yurtdışına çıkması ile birlikte öğrenci, eğitim hayatına devam etmesi gerektiğini kavrıyor. Bunun sonucunda da öğrencinin üniversite okumaya karar vermesi gibi bir takım örnekleri bire bir yaşıyoruz. Öğrencilerimiz ile ilgili bu örnekler bizleri gururlandırıyor. Uygulamaya geçirdiğimiz ortak projelerde doğru yolda olduğumuza inanarak ilerlemeye devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“TÜRKİYE’DEN İKİ LİSE OLARAK KATILIYORUZ”
AB Projeleri faaliyetlerine bu yıl dahil olan Manisa Kız Meslek Lisesi Okul Müdürü Funda Berber ise, “ İMKB “İMKB Kız Meslek Lisesi olarak ilk defa böyle bir projede yer aldık. Hasan Türek Anadolu Lisesi ile ortak bir projeye imza attık. Türkiye’den iki lise olarak katılıyoruz. Türkiye ve AB Ortak Projeleri’nin öğrencilerimize eğitim ve fikir açısından güzel şeyler katacağı inancındayız. Ayrıca bu projelere katılmamız öğrencilerimize ayrı bir özgüven duygusu aşıladı. Öğrencilerimiz bu projeler ile İngilizce ve diğer yabancı dillerde istekleri doğrultusunda özel eğitim almaya başladılar. Öğrencilerimiz projeler kapsamında yabancı öğrencilerle iletişime geçmeye başladılar. İki projemizden birincisi GOALS, diğeri ise PEACE. GOALS Projesinin içeriği, Spor ve sağlıklı beslenme ile ilgili kaynaklar içeriyor. PEACE Projemizin içeriği ise, Türkçe karşılığı Barış anlamı taşıyor” açıklamasında bulundu.PROJELER ÖĞRENCİLERE BAKIŞ AÇISI KAZANDIRIYOR
Proje kapsamındaManisa’dan iki okulun öğrenci ve öğretmenleri ile gidilecek ilk ülke 5 Kasım 2017’de GOALS Projesi ileÇek Cumhuriyeti olacak. 20 Kasım’da ise;  PEACE Projesi’nin öğrenci ve öğretmenleri Manisa’ya gelecekler. Böylece öğrenciler ile öğretmenler arasında yoğun bir iletişim başlamış olacak. Öğrenciler gittikleri ülkelerde eğitim ve kültürel anlamda edindikleri farklı deneyimleri birbirlerine taşıyacaklar. Bu, hem kardeşliğin gelişmesinde hem de öğrencilerin ufkunun açılmasında olumlu katkılar sunacak. Proje ile her iki tarafın öğrencileri, farklı insanları ve o insanlara ait farklı dünyaları tanımış olacaklar.

“BU YILKİ PROJELERİMİZ PEACE ve GOALS”
AB Projesi’nde görevli Hasan Türek Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Bahar Tiryakioğlu projeyi anlattı. Tiryakioğlu, “Avrupa Birliği Projeleri’nde görev alıyorum. Bu yılki 1. Projemiz GOALS, yani Türkçe açılımı ‘Hayatımızı Spor ile Aktive Edelim’. 2. Projemiz de PEACE. Türkçe açılımı, ‘Barış. Bu da, İnsanın barış içinde yaşayabilmesi için öncelikle kendi barışını sağlaması, okulda barışın sağlanması ve sonrasında ise, dünya barışına katkıda bulunması olarak ifade edebiliriz. Bu kapsamda projelerimizi sürdürüyoruz. Toplam 7 ortak ülkeyle ortak proje içindeyiz. Her projenin ayrı aktiviteleri olacak ve projeler toplam 2 yıl sürecek” dedi.
“AMACIMIZ İYİ EĞİTİM ve BAŞARI ORANINI YÜKSEK ÖĞRENCİLER”
Projelerde görevli bir diğer isim Onur Tiryakioğlu.Yunusemre İMKB Kız Meslek Lisesi’nde görevli Tarih Öğretmeni Onur Tiryakioğlu  AB Proje içeriği ile ilgili olarak,  “ Hasan Türek Anadolu Lisesi ile ortak yürüttüğümüz bir proje. Projelerimiz Erasmus kapsamında K219  öğrenci değişimi olarak adlandırılıyor. Almanya, Polonya, Fransa, Hollanda, İtalya ve İsveç olarak belirlendi. 2 yıl sürecek projeler kapsamında bu ülkelerle birlikte spor ve barış üzerine çeşitli aktiviteler yapmayı planlıyoruz. Amacımız; Barış, Spor, Sağlıklı Yaşam ve bunların yanında öğrencilerimize farklı dil becerileri kazandırmak ve bakış açılarını geliştirmelerini sağlamak. Öğrencileri okullara daha uyumlu bir hale getirmek, okullardaki devamsızlık oranlarını düşürmek, başarı oranlarını yükseltmek.Ayrıca, diğer ülkelerle fikir ve kültürel etkileri güçlendirmek.Tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve okul personellerimize oldukça faydalı işler başaracağımıza inanıyorum. Gittiğimiz her ülkede proje çalışmaları 5 iş günü sürecek. Ülkeye gidiş ve gelişler ile birlikte her ülkede toplam 7 gün kalacağız” dedi.

“ÖĞRETMENLERİMİZE TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM”
İMKB Kız Meslek Lisesi Müdürü Funda Berber, projede görevli her iki okulun öğretmenlerine teşekkürlerini iletti. Okul Müdürü Funda Berber, “Türkiye- AB ortak projeler kapsamında iki öğretmenimizin emeği ve katkısı çok büyük. IMKB Kız Lisesi’nde görev yapan Onur Tiryakioğlu ile Hasan Türek Anadolu Lisesi’nde görevli Bahar Tiryakioğlu, evli iki hocamız. İki okulumuzdan iki öğretmenimizin bu projede öncülük etmesi, her iki okulumuz için ekip olarak dağa güçlü hareket etmemizi sağlıyor. Kendilerine sizin aracılığınız ile çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.