TKHK VE HALK SAĞLIĞI KAPATILDI

Sağlıkta yeni gelişmeler yaşanıyor. 2 Kasım 2011’de kurulan Türkiye Kamu HastaneleriKurumu ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu 25 Ağustos 2017’de yayınlanan 694 Sayılı KHK ile kapatıldı. Her iki kurumun tüm yetkileri illerde eskiden olduğu gibi Sağlık Müdürlüklerine devredildi. Bu kurumlarda görev yapan tüm yöneticilerin görevleri sona erdi. Manisa’ da İl Sağlık Müdürü olarak görev yapan Dr. Hakan Bayrakçı, yeni yöneticiler atanana kadar görevinin başında olacak.Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Ayhan Korkmaz ve İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım’ın; görevlerine ne kadar süre daha devam edeceği, daha sonra hangi kurumlarda görevlendirileceği ise merak konusu oldu.

TKHK VE HALK SAĞLIĞI  KAPATILDI

banner46
HABER
ÖZLEM UNCU


3 Kasım 2011’ de yayımlanan 663 sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı’nın yönetim sistemi tamamen değiştirildi. Gerekçe olarak; ayrılan sağlık kurumlarının farklı kulvarlarda daha hızlı ve etkin rol oynayacakları, yetkililer tarafından ifade edilmişti. Kısa süre önce, eski sistemin daha verimli olduğu çeşitli istatistiklerle belirlenince; Bakanlık harekete geçti. Başbakan Binali Yıldırım ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın “Bir Orkestrayı Tek Kişi Yönetmeli” görüşüyle, 25 Ağustos 2017, 694 sayılı KHK ile sağlıkta tek çatıya geçilmiş oldu.Yeni yapılan değişiklik ile; Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterlikleri, Sağlık Bakanlığı hizmet birimleri haline getirildi. Bu iki kurum Sağlık Bakanlığında, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü olarak yapılandırıldı.

SAĞLIK TEK ÇATI ALTINDA TOPLANIYOR
Getirilen yeni düzenlemeler ile Bakanlığın politika yapma ve sistem yönetimi kapasitesinin güçlendirilmesi hedeflendi. Ayrılan sağlık kurumlarının farklı alanlarda daha verimli çalışacağı düşünülerek oluşturulan yeni sistem, eskisi kadar başarılı olamayınca; 25 Ağustos 2017 Resmi Gazetede yayımlanan 694 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğü kapatılarak, sağlıkta tek çatı altında birleşme kararı alındı. Bu kurumlarda görev yapan tüm yöneticilerin görevleri sona erdi.

İLLERDE TEK MÜDÜRLÜK OLACAK
Ülke genelinde yakın zamanda sağlık sistemi illerde tek müdürlük, yani İl Sağlık Müdürlüğü üzerinde yürütülmeye başlanacak.İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde ihtiyaca göre; halk sağlığı, kamu hastaneleri, ilaç ve tıbbi cihaz, sağlık ve acil sağlık hizmetleri ile personel ve destek hizmetlerini yürütmek üzere başkanlıklar kurulabilecek.

  BAŞHEKİM ÜZERİNDE YÖNETİCİ OLMAYACAK
İlçelerde, İlçe Sağlık Müdürleri ve Hastanelerde Başhekimler, İdari Mali Hizmet Müdürü, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü ve Müdür Yardımcıları görev alacak. Ayrıca, hastanelerde Başhekimlerin üzerinde görev yapan yöneticiler, yeni yasa ile ortadan kalkıyor. Artık hastanelerde Başhekimlerin üstünde bir yönetici olmayacak.

 SAĞLIK YÖNETİCİLERİ SÖZLEŞMELİ ÇALIŞACAK
Yeni sistem ile birlikte İl Sağlık Müdürlüğü de dahil olmak üzere, tüm sağlık yöneticileri sözleşmeli personel olarak görev yapacaklar. İl ve İlçe sağlık müdürünün tabip olması; İl Sağlık Müdürü, Başkan, Başkan Yardımcısı, Başhekim ve Müdürlerin kamu veya özel sektörde en az 5 yıl, İlçe Sağlık Müdürü, uzman ve müdür yardımcılarının ise, en az 3 yıl iş tecrübesine sahip olması gerekiyor.Toplam 9 bin 831 kadro, bu şekilde sözleşmeli olacak.
ESKİ YÖNETİCİLER GÖREVİNE DEVAM EDECEK
Geçilen yeni sistem ile birlikte yeni yöneticilerin atanmasına kadar, eski yöneticiler görevlerine devam edecekler. Son gelişme ile; 2016 Kasım ayından bu yana Manisa’ da İl Sağlık Müdürü olarak görev yapan Dr. Hakan Bayrakçı, yeni yöneticiler atanana kadar görevinin başında olacak. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Ayhan Korkmaz ve İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım’ın; görevlerine ne kadar süre daha devam edeceği,  daha sonra hangi kurumlarda görevlendirileceği ise merak konusu oldu.

KAPATILAN KURUM BİNALARI YENİ SİSTEM İÇİN KULLANILABİLİR
Manisa’da Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü birleştiğinde yaklaşık 10 Bin beşyüz kadar bir personele hizmet eden büyük bir yapı oluşacak. Yeni İl Sağlık Müdürlüğü  yönetim binası, şuanki Halk Sağlığı Müdürlüğü binasının hemen önüne inşaa ediliyor. Bu yapının tamamı yeni binaya taşınacak. Taşınma süreci tahminen 2018’in Mart ayını bulabilir. Yeni binalara geçmeden önce;  aynı kurumlar şu anki mevcut binalarında hizmet vermeye devam edecekler.

“SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI” İLE RADİKAL KARARLAR
Ülkede 2003 yılında ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ adı altında sağlık sisteminde radikal kararlar alınarak, yeni düzenlemeler yapıldı. Bu tarihte SSK hastaneleri, devlet hastanelerine devredilerek büyük bir karar alındı. Gelişen ve değişen sağlık sistemi, yeni politikalar ve uygulamalar getirilmesini de beraberinde getirdi.
Getirilen yeni düzenlemeler ile hekimlerin hem özelde hem de devlette çalışmaları kısıtlanarak bir tercih yapılmaları istendi ve uygulanan bir takım özendirici politikalar ile hekimler devlet hastanelerinde tam gün çalışır hale geldi.  Buna bağlı olarak, Aile hekimliklerinin hayata geçmesi ve hekimlerin tam gün hastanelerde çalışması; sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliği ciddi ölçüde arttı. 3 Kasım 2011’ de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Bakanlığının Yönetim Sistemi tamamen değişti.
2011 yılında değişen sağlık sistemi ile Bakanlık Merkez Teşkilat ve Kamu Hastaneleri, Halk Sağlığı, İlaç ve Tıbbi Cihaz, Hudut ve Sahiller olmak üzere 4 kurum olmak üzere bölünmeye gidilmişti. İllerde ise, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği olarak üçe ayrıldı. Hastaneler, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’ne, Aile Hekimleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne devredildi. Sağlık Müdürlüğü ise 112, sağlık yatırımları ve ilin sağlık koordinatörü olmak üzere, bir takım görev alanları belirlenmişti. Yapılan düzenleme ile kamu hastaneleri yönetici kadrolarının tamamı, sözleşmeli sisteme geçmiş oldu.
 
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.