ÜZÜMDE FİYAT KAVGASI

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir iftar programında konuşan AK Parti Manisa Milletvekili ve TBMM Üzüm Komisyonu Başkanı İsmail Bilen, 3 lira 20 kuruşa kadar düşen üzüm fiyatlarının, bugün 7 lira 30 kuruşa yükseldiğini ve bunun hükümet tarafından alınan önlemler sayesinde olduğunu açıkladı. Ancak Manisalı bazı üzüm üreticileri bu açıklamaya tepki gösterdi.

ÜZÜMDE FİYAT KAVGASI

banner46
HABER
CANER KILIÇ


AK Parti Manisa Milletvekili ve TBMM Üzüm Komisyonu Başkanı İsmail Bilen,4 liranın altına düşen üzüm fiyatının bugün hükümetin aldığı önlemlerle 7 liranın üzerine çıktığını açıkladı. Bazı üreticiler ise bu açıklamaya "Üreticide ve piyasada üzüm yok, bu yüzden fiyat arttı. Kimse bu durumu kendisine mal etmesin” şeklinde tepki gösterdi.


 
Geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir iftar programında konuşan AK Parti Manisa Milletvekili ve TBMM Üzüm Komisyonu Başkanı İsmail Bilen, 3 lira 20 kuruşa kadar düşen üzüm fiyatlarının, bugün 7 lira 30 kuruşa yükseldiğini ve bunun hükümet tarafından alınan önlemler sayesinde olduğunu açıkladı. Ancak Manisalı bazı üzüm üreticileri bu açıklamaya tepki gösterdi. Tariş Üzüm Birliği eski Başkanı Murat Uludemir, "Üzüm şuan 6-6.5 liraya satılıyor ama bu fiyat ülkemizin tarım politikasıyla alakalı değil. Üreticide ve piyasada üzüm yok. Bu yüzden, doğal olarak fiyatlar da yükseldi. Üreticinin deposunda kalan ürünlerin satılmasıdır bu fiyat. Hiç kimse üzüm 7 veya 7.5 liradan satılıyor diyerek kendisine pay çıkarmasın.”dedi.

GEÇTİĞİMİZ YILA GÖRE, ÜZÜM BU YIL DAHA AZ OLACAK
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın geçtiğimiz yıl Manisa’ya geldiğini ve belirlediği üzüm fiyatını hatırlatan Uludemir; "Geçtiğimiz yıl üzüm fiyatları 4.5-5 lira civarlarında seyrederken, iktidar yetkilileri yani Tarım Bakanı Manisa’ya geldi. 4 liranın altında üzüm sattırmayacaklarını açıkladı. Orada 4 lirayı tavan fiyat olarak ilan etmiş oldu. Üreticinin de üzümünü yüksek fiyattan satmasına mani oldu. Bu yıl üzüm, geçtiğimiz yıl kadar bol değil. Çiftçi tabiriyle erkek bir yıl olarak geçiriyoruz. Doğuşlar kıt. Teknik analizlere baktığımız zaman, ürünün geçtiğimiz yıla göre, yüzde 20, yüzde 30 oranında noksan olduğunu görüyoruz. Yapılan araştırmalara göre, bu yıl üzüm fiyatlarının yüksek olma olasılığı büyük. Çünkü ürün yok. Ürün olmayınca da bu fiyatların yüksek olması kaçınılmazdır."diye konuştu."KİMSE KENDİSİNE PAY ÇIKARMASIN"
AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen’in yaptığı açıklamalara da değinenUludemir, şu sözlere yer verdi; "Üzümün 7.5 liradan satıldığı doğru değil. 6-6.5 liraya satılıyor. Bu fiyat da ülkemizin tarım politikasıyla alakalı değil. Bugün satılan ürün pazar değeri değildir. Üreticide ve piyasada üzüm yok. Üzümün olmayışıyla beraber Ramazan ayında hoşafa olan talep, iç piyasanın hareketlenmesine neden oldu. Çünkü üreticinin yüzde 1’inde, 2’sinde ancak üzüm kaldı. Üreticinin deposunda kalan ürünlerin satılmasıdır bu fiyat. Tekrar ifade ediyorum; bu fiyat yine de matrah bir fiyat değildir. Ben TARİŞ’in yöneticisi olduğum yıllarda, üzümü 2.5 Dolar’a sattığımızı ve dış dünyaya pazarladığımızı biliyorum. Kimse üzüm 7.5 liradan satılıyor diyerek kendisine pay çıkarmasın. Dünyaya standartlarına baktığınızda bu değerli ürünün asgari 2 Dolar’a satılması gerekiyor.Zaten üzümün fiyatının yüksek olmasını isteyen bir iktidar, 5 liraya satılan üzümün 4 lira tavan fiyata satılmasına alet olmazlardı. Üretici çok mağdur oldu. Bu iktidarın tarım politikası iflas etmiştir. Şunu söylemek isterim; yalnız üzümcü değil, fındıkçı değil, hayvancı değil, tüm çiftçi arkadaşlarımız 16 senede bir şeyi anlamışlardır. Bu iktidardan bize fayda yok. Çiftçi, köylü umudunu kesmiştir. Bunun yansımasını önümüzdeki seçimlerde göreceğiz.""BU SÖYLENİLEN FİYATIN ÜZÜM SEZONDA DA GEÇERLİ OLMASINI UMUYORUZ"
Üzüm bağlarında çalışırken, üretici olarak yaşadığı zorlukları gazetemiz Denge’ye anlatan Haydar Goncaoğlu ise şu sözlere yer verdi; "Çok fazla işçilik yapıyoruz ama ürünümüz para etmiyor. 4-4.5 lira arasında sattık. Şu günlerde fiyatlar biraz yükseldi, 5-6 lira civarlarında satılıyor ama piyasası yok. Ellerinde üzüm kalanlar satıyor bu fiyata. Şuan üzüm sezonu değil, bu söylenilen 7-8 liralık fiyat umarım üzüm sezonunda da olur. Mazotu, gübresi, işçiliği herşeyi pahalı. Üzümün fiyatı yüksek olmazsa, biz kendimizi kurtaramıyoruz."
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.