banner83

Yalnız bırakılmıştık, artık yok sayılıyoruz

Sağlık Emekçiler Sendikası (SES) Manisa Şubesi Eş başkanı Figen Pehlivan Demirel ve Ses Sendikası Manisa Şube Sekreteri Hilal Bingöl, Etv ekranlarında katıldıkları Gazete Manşetleri programında sağlıkçıların yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler.

Yalnız bırakılmıştık, artık yok sayılıyoruz
banner87

Sağlık Emekçiler Sendikası (SES) Manisa Şubesi Eş Başkanı Figen Pehlivan Demirel ve Ses Sendikası Manisa Sekreteri Hilal Bingöl, Etv ekranlarında Özlem Şahin’in sunduğu Gazete Manşetleri programına konuk oldular. Vatandaşları her sabah Manisa ve ülke gündemine dair gazete başlıklarından haberdar eden programda, ek ödeme düzenlemesi ve sağlık çalışanlarının talepleri konuşuldu. Covid-19 salgınının başından itibaren zor şartlar altında çalışan ve pandemiye karşı verilen mücadelenin en ön safhalarında yer alan sağlıkçılara Sağlık Bakanlığı tarafından ek ödeme verilmesinin planlandığını söyleyen SES Manisa Şubesi temsilcileri, bu ek karara rağmen ödemelerin ya yapılamadığını ya da adaletsiz bir şekilde dağıtıldığını söyleyerek, duruma tepki gösterdiler.

BİR SENDİKA ENFLASYON ORANININ ALTINDA BİR ARTIŞ ÖNERİYOR İKTİDARDA BUNU SEVE SEVE KABUL EDİYOR”

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarıyla vatandaşların hissettiği enflasyon arasında uçurum olduğunu söyleyen SES Manisa Şubesi Eş Başkanı Figen Pehlivan Demirel, bazı sendikaların maaş zammı için belirledikleri ve hükümete sundukları zam oranlarını sert bir şekilde eleştirdi. Demirel, “TÜİK tarafından 2020 yılı enflasyonu yüzde 14.3 olarak açıklandı. Maalesef ki malum yandaş sendika Memur-Sen, 2019 yılında hükümet ile yaptığı toplu sözleşmede memurların maaş oranlarını belirledi. 2020 yılında yüzde 4+4, 2021 yılında da yüzde 3+3. Bir sendika enflasyon oranının altında bir artış öneriyor ve iktidarda bunu seve seve kabul ediyor. Daha sonra enflasyon farkı ödeneceği söylendi, bu da yüzde 7 oranında. Kendi maaşım üzerinden hesaplama yaptığımda 300 küsura denk geliyor. Sendika olarak gerçek enflasyonla ilgili özel bir çalışma yaptık. Buna göre; 2020 yılı içerisinde elektriğe %32.3, doğalgaza %34.7, ayçiçek yağına %14.2, yumurtaya %100, simide %80 oranında zam gelmiş. Bunlar istek değil ihtiyaç, zorunlu ihtiyaç harcamaları. Her şeyin fiyatının devasa oranda arttığı bu ortamda bize layık görülen ücret ortada” diye konuştu.

BİZE 'RÜŞVETÇİ' DİYORLAR, SAYIN KOCA’DAN ÇIT YOK!”

Bu dönemde büyük zorluklarla karşı karşıya kalan sağlık çalışanlarına yönelik 'rüşvetçi' ithamında bulunan bir basın mensubu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden Demirel, “Bütün bunlar olurken iktidar destekli bir medya kuruluşundaki programda, talep ettiğimiz ücretler sonrası ‘sağlıkçılar çok para alıyorlar, bunlar rüşvet alıyorlar’ gibi açıklamaları çok incitici. Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan katıldığı televizyon programında, sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi yönündeki haklı taleplerini, onların ‘rüşvet’ istedikleri yönünde nitelendirmiş ve ‘rüşvetimi ver susayım’ ,’al rüşvetini git hastalara bak’ şeklinde sağlık çalışanlarını aşağılayıcı, küçük düşürücü, tahkir edici ifadeler kullanmıştır. Alan, ‘rüşvet istiyorlar’ şeklindeki ifadelerle sağlık çalışanlarını hedef göstererek halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiştir. Bu açıklamalardan sonra Sayın Fahrettin Koca’nın çok keskin bir açıklama yapmasını beklerdik ama çıt yok. Maliye bakanlığı ile bizim ücretimizi belirleyenler sizlersiniz ama böyle Bakanı bile yok sayan bir açıklamada, siz bir ses çıkarmıyorsunuz. Zaten yalnız bırakılmıştık. Artık yok sayılıyoruz” dedi.

SENDİKA BAŞKANLARININ ALDIĞI ÜCRET BİR YILDA 2’YE KATLANDI!

Sendika olarak, meslek gruplarının aldığı maaşlar konusunda bir araştırma yaptıklarını belirten Demirel, topladıkları verileri Etv ekranlarında gösterdi. Gösterdiği tabloda sendika başkanlarının aldığı ücretin yüksekliğine ve 2019 yılından 2021 yılına kadarki süreçteki maaşlarındaki zam artışına dikkat çeken Demirel, “Manisa’da malum sendika başkanları 2019 yılında 6 bin 980 lira alırken, 2020 yılında bu rakam 14 bin 890 lira, 2021 yılında ise 17 bin 137 lira 3 kuruş oluyor. Bir sendika diğer üyeleriyle birlikte eşit ücret alırsa ve alanda onunla mücadele ederse zaten sağlık çalışanlarının ya da kamu çalışanlarının haklarına sahip çıkar. Ben ve ekibim sağlık çalışanları arkadaşlarımla aynı ücreti alıyoruz. Bu yüzden de sık sık sorunlarımızı dile getiriyoruz.” dedi. Demirel, bu tablodaki diğer meslek gruplarının aldığı maaşlar konusunda yanılabileceğini ancak belirlenen rakamlara yakın ücretler alındığını ifade etti. Tablodaki en düşük ücretin sağlık çalışanlarına ait olduğunu söyleyen Demirel, koronavirüs salgınında üstlendikleri sorumlulukların karşılığını ne manevi ne de maddi anlamda alamadıklarını kaydetti.

EK ÖDEMELERE MUHTAÇ EDİLMEK İSTEMİYORUZ”

Demirel, 2021 yılı için beklentilerini ise şu sözlerle dile getirdi; “Hem maaş artışındaki oran hem de seyyanen en düşük olmak üzere 2 binin üzerinde bir zam yapılmazsa, biz 2021 yılını bir travma olarak geçireceğiz. Bu süreçte birçok kayıp verdik, kendi özel yaşantımızdan tavizler verdik. Psikolojik olarak çok yıpranmış durumdayız. Biz temel maaşımıza zam yapılmasını istiyoruz. Ek ödemelere vb. şeylere muhtaç edilmek istemiyoruz. 3600 ek göstergesini istiyoruz.”

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İSTİFA ETMESİNDEN KAYGILANIYORUM”

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında sağlıkçılara yönelik getirilen izin, emeklilik işlemleri gibi kısıtlamaların kaldırıldığını hatırlatan Demirel, “İzinlerin, istifaların ve emekliliğin önü açıldı. Bu süreç bizim için bu kadar umutsuz geçmeye devam ederse, birçok sağlık çalışanı arkadaşımın istifa etmesinden, işi bırakmasından kaygılanıyorum” ifadelerini kullandı.

BUNUN TAVANI NEREDE?”

Ses Sendikası Manisa Sekreteri Hilal Bingöl’de ek ödeme düzenlemesini şu sözlerle değerlendirdi; “Pandemi yaşadığı andan itibaren maddi anlamda ciddi sıkıntılar yaşadık. Çoğumuzun ekonomik durumu zaten belli. Ek ödemelerin tavan fiyattan vereceklerini birçok kez açıkladılar ancak sonuç hiç de öyle olmadı. Bu dönemde nöbet tutan arkadaşlarımız olduğu kadar çocukları ve özel yaşantısı nedeniyle nöbet tutamayan arkadaşlarımızda çoktu. Nöbet paraları da olmayınca daha da zor durumda kalıyoruz. Haziran’da 3 bin 40 lira maaş almışım, denge tazminatı ile beraber toplam 6 bin 340 lira almışım. Aralık ayında 3 bin 315 lira maaş, denge tazminatı ile beraber 6 bin lira almışım. 16 yıllık lisans mezunu hemşire arkadaşım ise aralık ayında 3 bin 340 lira maaş alıyor, denge tazminatı ile beraber 4 bin 600 lira. 28 yıllık lisans mezunu hemşire arkadaşımız aralık ayında denge zaminatı ile beraber 5 bin 900 lira maaş alıyor. Bunun tavanı nerede? Biz insanca yaşamak istiyoruz. Maddi ve manevi anlamda onure edilmek istiyoruz. Temizlik personeline kadar tüm sağlık çalışanlarının haklarının verilmesinden yanayız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94