BİLİNÇLİ BİR İŞÇİ SINIFI İÇİN TEK GIDA-İŞ KOLLARI SIVADI

Türkiye Tütün, Gıda ve Yardımcı İşçileri (Tek Gıda-İş) Sendikası Manisa şubesi, bünyelerine bağlı fabrikalarda, işveren ve işçiyi bilinçlendirmek adına eğitim seferberliği başlattı. Sendikanın Manisa Şube Başkanı Yavuz Uçkıran ve eğitim için Manisa’ya gelen sendikanın Genel Eğitim Sekreteri Kemal Köse, gazetemiz Denge’ye önemli açıklamalarda bulundular.

BİLİNÇLİ BİR İŞÇİ SINIFI İÇİN TEK GIDA-İŞ KOLLARI SIVADI
banner87

Tek Gıda-İş Sendikası’nın Türkiye genelinde, işyerlerinde yürüttüğü üye eğitimleri tüm hızıyla devam ediyor. İl genelinde kendisine bağlı 4 fabrika ve 550 üyesi bulunan Tek Gıda- İş Sendikası Manisa Şubesi de düzenledikleri seminerle iki günlük eğitim programını gerçekleştirdi. ODTÜ Öğretim Görevlisi Yıldırım Koç tarafından verilen eğitimde üyelere, 'Sendikanın İş Yasası' ve 'Sendikalar Yasası' konulu bilgiler verildi.  Seminerlere, Genel Eğitim Sekreteri Kemal Köse, Eğitim Müdürü Esin Ergenç ve Manisa Şube Başkanı Yavuz Uçkıran da katıldı.

“SÖZLEŞMELERİMİZDE EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ”
Eğitimler hakkında bilgi veren Tek Gıda-İş Manisa Şube Başkanı Yavuz Uçkıran, sendika sözleşmelerine ‘eğitim’i kattıklarını ve bu yönüyle diğer sendikalardan farklı olduklarının altını çizdi. Uçkıran; “Bilinçli üyelerimiz olması adına eğitime çok önem veriyoruz. Çalışma hayatı kurulu, iş güvenliği, 66356 sendikalar ve sözleşmeler kanununun kapsamı, 4857 İş kanunu kapsamı gibi konuları anlatarak üyelerimizi bilinçlendiriyoruz.” dedi.

“62 FİRMADA 100’DEN FAZLA İŞLETMEDE ÖRGÜTLÜYÜZ”

Sendika hakkında genel bir bilgi veren Tek Gıda-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Kemal Köse ise şunları söyledi; “Biz 1952 yılında kurulmuş bir işçi sendikasıyız.  Şuan için bünyemizde 28 bin üyemiz var. Türkiye genelinde en saygın gıda firmalarıyla örgütlüyüz. 62 firmada 100’den fazla işletmede örgütlüyüz.  2010 yılına kadar Manisa bölgesinde şubemiz yoktu.  2010 yılından sonra Manisa’da bir çikolata fabrikası başta olmak üzere, birçok hazır gıdanın üretildiği fabrikaların kurulmasıyla birlikte burada tekrar yeni şube açma ihtiyacı doğdu. Örgütsüz gıda iş yerlerini bünyemize katmak istiyoruz. İşçilerimizin geleceği için.”

ÖRGÜTLÜ OLDUĞUMUZ İŞ YERLERİNDE 7 BUÇUK, 8 SAATTEN FAZLA ÇALIŞMA KESİNLİKLE OLMAZ

 “Sendikanın örgütlü olduğu yerlerde kayıt dışı istihdam olmaz.” diyen Eğitim Sekreteri Köse: “Sendikanın olduğu yerde emek hırsızlığı olmaz. Ülkemizin 4857 Sayılı İş Kanunu var.  Ancak bu iş kanunu işverenler ne kadar uyguluyor? Bu çok önemli. Örgütsüz iş yerlerinde duyuyoruz. 16 saat, 20 saate kadar çalıştıklarını ifade eden arkadaşlarımız var. Ama örgütlü olduğumuz iş yerlerinde 7 buçuk, 8 saatten fazla çalışma kesinlikle olmaz. Olduğu takdirde de mesai uygulaması başlar. Aslında hükümetimizin buna destek vermesi lazım. Biz onların en büyük destekçisiyiz.  Biraz önce dediğim gibi kayıt dışı istihdam sendikalar sayesinde engellenir. Kayıt dışı çalışma önlenirse SGK bu kadar borçlu olmaz.  Biz de sendika olarak bunu çok önemsiyoruz.”dedi.


ÜYELERİMİZ NE KADAR BİLGİ SAHİBİ OLURSA İŞÇİ SINIFININ GELECEĞİ O KADAR PARLAK OLACAK

Genel Eğitim Sekreteri Kemal Köse, sendika ve üyeler adına eğitime büyük önem vermeleri nedenini “ Tek Gıda İş Sendikası olarak tek bir hedefimiz var; geleceğe bilinçli bir işçi sınıfı bırakmak." sözleriyle açıkladı.  4857 iş kanunu, işçinin hakları hakkında bilgi veren Köse, son olarak şu sözlere yer verdi; "4857 İş Kanunu sadece işçi arkadaşlarımız için geçerli değil, işverenlerimiz içinde geçerli.  Başka bir iş kanunu yok. 6356 sendikalar ve sözleşmeler kanunu. Nasıl sendikalı olunur? Yasa ne diyor?  Sözleşmelerde sendika ne yapmış?  Bu, sendikaları da bir adım öne çıkarma mücadelesi oluyor. Bunun için üyelerimiz ne kadar bilgi sahibi olursa işçi sınıfının geleceği o kadar parlak.” şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.
 
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2019, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94