BİR ZAMANLARIN YER ALTI SPORU ŞİMDİ OLİMPİYATLARDA

Çin savunma sporu Wushu’nun Olimpiyat Oyunlarında resmen kabul edilmesinin ardından Manisalı Wushucuları şimdiden olimpiyat heyecanı sardı. Wushu’nun bir zamanlar yer altı sporu olduğunu söyleyen Wushu Antrenörü Yusuf Çetinkaya, “Şuanda olimpiyatlara girmesi bizim için çok heyecan verici. 30 yıllık heyecanımız ilk başladığı günkü gibi devam ediyor. Wushu hak ettiği değere kavuştu.” dedi.

BİR ZAMANLARIN YER ALTI SPORU ŞİMDİ OLİMPİYATLARDA
banner46

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2022 Dakar Gençlik Olimpiyatları programında Wushu Gençlik Olimpiyatları’na dahil edildi. IOC’den yapılan açıklamaya göre İsviçre‘nin Lozan kentinde toplanan icra kurulu, Afrika kıtasında düzenlenecek ilk IOC organizasyonu 2022 Gençlik Olimpiyatları’na ilişkin kararlar aldı. Senagal’in başkenti Dakar’ın ev sahipliği yapacağı daha önce açıklanan 4. Gençlik Olimpiyatları’nın, 22 Ekim-9 Kasım 2022 tarihlerinde düzenlenmesine karar verildi. Olimpiyat Oyunlarında wushu resmen kabul edilmesinin ardından Manisa’da şimdiden olimpiyat heyecanı başladı.  Manisa Gençlik İl Spor Müdürlüğünde görevli Wushu Antrenörü Yusuf Çetinkaya ve sporcuları 2 sene sonra yapılacak olan olimpiyatlar için sıkı antrenman programıyla çalışmalara başladı.

RESMİ OLMADIĞI İÇİN SPOR SALONU KAPATILMIŞTI

Wushu’yu ilk yapmaya başladığında resmi bir spor dalı olmadığı için kendi imkânlarıyla, gizli saklı bir dükkan tutarak bu sporu icra ettiğini kaydeden Çetinkaya, Wushu için mücadelesini şu sözlerle anlattı:  “Biz bu sporu 1990’lı yıllardan beri yapıyoruz. Wushu, o zamanlar maalesef resmi bir spor dalı olarak tanınmıyordu. Dünya da federasyonlar kurulmaya başlandığı halde Türkiye’de 1999 yılında ilk karate federasyonuna bağlanarak resmiyete kavuştu. Daha öncesinde önümüzü görmedik, merdiven altı diye tabir edebileceğimiz gizli, saklı salonlarda çalıştık. Sanayide boş bir dükkan tuttuk, orada antrenman yapıyorduk.  Orası kapatıldı. Çünkü resmi bir spor olarak tanınmıyordu. 1999 yılından sonra karate federasyonuna bağlı alt federasyon olarak çalışmaya başladık. Daha sonra Judo Federasyonuna bağlandık.  Mücadele Sporları Federasyonlarına bağlandık. 2006 yılında da ilk defa Özel Wushu Federasyonu olarak çalışmalarımıza devam ettik.

SPORCULAR OKUL HARİCİNDEKİ TÜM ZAMANLARINI WUSHU YAPARAK GEÇİRİYORLAR

2022 yılında Dakar’da ilk defa Gençlik Olimpiyatlarına katılacak olmamız Wushu’nun ilk defa olimpik bir spor olmasının gururunu yaşıyoruz. Biz de şuanda 7 tane milli sporcumuz başta olmak üzere tüm sporcularımızla birlikte olimpiyatlara hazırlanmaya başladık. Olimpiyatlara 2 yıl olmasına rağmen, öncesinde Türk Milli Takımlarından seçmelere olacağı için şimdiden biz çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık. Çocuklar şampiyonaya, olimpiyatlara hazırlanmak için okullarının haricinde bütün zamanlarını spor yaparak geçiriyorlar. Wushu çok kapsamlı bir spor dalı olduğu için öğrenme süreci de uzundur. Ulusal bir düzeyde sporcunun yetişmesi için yılda en az bin ile bin 600 saat çalışması gerekir. Bizim sporcularımızda haftanın 7 günü ortalama 3’er saat antrenman yaparak iyi bir şekilde hazırlanıyorlar. Biz Wushu’ya körü körüne bağlandık. Bizim için bir sevdadır. Şuanda olimpiyatlara girmesi bizim için çok heyecan verici. 30 yıllık heyecanımız ilk başladığı günkü gibi devam ediyor. Wushu hak ettiği değere kavuştu.”


 “DAHA ÖNCE ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYORDUK”


Wushucu Sümeyya Akbaş da:  “Daha önce, olimpik sporlar ile Wushu arasında ayrımcılık yapıyorlardı. Üvey evlat muamalesi görüyorduk.  Ama şimdi wushu olimpik spor olduğundan dolayı hepimiz çok mutlu ve heyecanlıyız.  Olimpiyatlara şimdiden hazırlanmaya başladık.”diyerek heyecanını dile getirdi.

ANTREMANA SABAH 7’DE BAŞLIYOR

Wushucu Muhammed Talha Çetinkaya ise şu sözlere yer verdi: “ 12 yaşındayım, yaklaşık 9 yıldır bu sporu yapıyorum.  İnşallah olimpiyatlarda çok güzel dereceler elde edeceğiz. Şimdiden çalışmalara başladık. Sabah 7 gibi kalkıp koşuya gidiyoruz. Ondan sonra antrenmana geliyoruz.”

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER