BÜYÜKŞEHİR SPORDA DAHA DA BÜYÜYECEK

Önce futbolda, sonra da basketbolda gelen şampiyonluk… Judoda, güreşte, atletizmde, jimnastikte, okçulukta ve daha birçok branşta elde edilen dereceler, kazanılan madalyalar… Son birkaç yıldır büyük bir atılım içerisinde olan Manisa Büyükşehir Belediyespor için 2018 yılı atılan adımların, verilen emeklerin meyvelerini toplama yılı oldu. Biz de bu başarılarda önemli bir pay sahibi olan Manisa Büyükşehir Belediyespor Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu ile özel bir röportaj gerçekleştirdik ve kendisiyle hem yakalanan bu başarıların perde arkasını hem de kulüp içerisindeki geleceğe dönük hamleleri konuştuk.

BÜYÜKŞEHİR SPORDA DAHA DA BÜYÜYECEK

banner46
HABER
EMRE ÖZDOĞAN
Manisa Büyükşehir Belediyespor bu yıl altın yılını geçirdi diyebiliriz. Her zaman en gözde spor dalı futbol olduğu için futbol ile başlayalım. Birkaç sene öncesinde amatör liglerde yer alan takım, bu yıl TFF 3. Lig’de uzak ara şampiyon oldu. Futboldaki bu büyük başarıyı, erken gelen şampiyonluğu nasıl değerlendiriyorsunuz?


Bir kere sporu çok seven bir belediye başkanına sahibiz. Sporda başarıyı çok seven, başarısızlığa asla tahammül edemeyen Belediye Başkanımız Cengiz Ergün önderliğinde çok profesyonel bir kulüp yapılanmasına gidildi. Kulüp Başkanımız Mevlüt Aktan öncülüğünde profesyonel kulüp yönetimiyle ilgili ne gerekiyorsa bütün adımları attılar. Tabii daha önce Büyükşehir Belediye Başkanımız Manisaspor’u alt liglerden alıp Süper Lig’e kadar taşımış bir başkan. Aynı hayali Büyükşehir Belediyespor için de taşıyor. Sadece futbolda değil yer aldığımız bütün branşlarda başarıyı hedefliyor. Aynı zamanda tesisleşme hamleleriyle de bu başarılara zemin hazırlıyor. Büyükşehir Belediyemizin sportif yatırımları çok fazla. Fikri Bayrıl Spor Tesisleri’ni yapıyoruz, Tevfik Lav Spor Tesisleri’ni yapıyoruz, Tarık Almış Kapalı Spor Salonu ve Yüzme Havuzu devreye girdi, Turgutlu’da ve Salihli’de Spor Salonu ve Yüzme Havuzu yaptık. Futbol takımımızın antrenmanlarını yaptığı ve konakladığı Halil Onultmak Spor Tesisleri çok iyi durumda. Mümin Özkasap Stadı’nın kapasitesini artırdık, kale arkası tribünleri de kullanılacak. Daha aklıma gelmeyen yaptığımız ve yapacağımız birçok projemiz var. Bütün bunlar spora verdiğimiz önemi zaten gösteriyor. Belediye Başkanımız Cengiz Ergün belediyecilikteki başarısını spor kulübünde de sürdürüyor. Örnek bir Kulüp Başkanı ve yönetim kurulu çalışması var. Bunların hepsi bir bütün. Teknik kadronun özverisi, iyi ve karakterli futbolculara sahip oluşumuz, transfer politikasının doğru olması, bir kulübün başarılı olması için ne gerekiyorsa hepsi yerine geldi. Böyle olunca da başarı kaçınılmaz oldu ve 5 hafta kala şampiyonluğumu ilan ettik. Bu şampiyonlukla da kalınmayacak. Önümüzdeki yıllarda Süper Lig’e kadar çıkabilecek bir çalışma içerisindeyiz. Düşünün ki bir kulüp başkanı 24 saatini tesislerde kulüp için harcıyor. Mevlüt Aktan’ın yeri çok ayrı. Bütün mesaisini, enerjisini kulüp için harcıyor. Başımızda da Cengiz Ergün var. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımız da çok özverili. Bu sebeplerle başarının gelmesi çok doğal.Mevlüt Aktan ve yönetimi göreve geldiğinde Levent Devrim takımın başındaydı. Levent hocayla yola devam dediniz, istikrardan yana karar kıldınız. Futboldaki başarıda Levent hocanın da büyük emeği var. Kendisi hakkında ne söylemek istersiniz?

Ben bir önceki yönetimde de yer alıyordum. O sezonun devre arasında Levent hocayı takımın başına getirmiştik. Futbolda istikrar sağlamazsanız başarı gelmez. Yeni bir hoca geldiğini düşünün, eksiklerinizi yeni hocanın tespiti uzun zaman alır. Ama Levent hoca takımın eksiklerini biliyordu, kendisiyle yola devam ettik. Hocamız tecrübeli, çalışkan, özverili. Çok memnunuz kendisinden. Hocamız disiplinli çalışmasıyla, bilgi birikimiyle bize çok katkılar sağlıyor. Uzun yıllar kendisiyle çalışmayı umuyoruz.Şu an şehirde Manisa Büyükşehir Belediyespor özelinde çok güzel bir hava var ve Manisalılar kısa zamanda Süper Lig’e çıkma beklentisi içerisinde.Beklenti içerisinde olunması tabii ki çok güzel ama bu beklenti bizi strese sokabilir. Beklenti olsun ama sabırlı olalım. Şehir olarak sabırlı olalım. Sabırlı olursak başarı gelecektir. Bu takım mutlaka Süper Lig’e çıkacaktır. Bu yıl iki branşta birden şampiyon olduk. Bu başarıların devamı kesinlikle gelecektir.BAŞARININ ANAHTARI DÜZGÜN KULÜP YAPISI

O zaman basketboldaki başarıdan da bahsedelim. Belki de futboldakinden daha büyük bir başarı çünkü son anda lige katılmaya karar verdiniz. Son anda ivedi şekilde oluşturulmuş bir takım ve bu takım normal sezonu grubunda lider bitirdi. Final grubunu da uzun süre lider götürdü ve ikinci olarak da olsa bir üst lige yükselmeyi başardı.

Uzun süre liderdik, ikili averaj sonucunda ikinci bitirdik. Önemli olan bir üst lige çıkmaktı, bunu da başardık. Son anda kurduk basketbol takımımızı ama Kulüp Başkanımız Mevlüt Aktan çok iyi bir teknik heyet ve oyuncu kadrosu yapılanması tercihiyle tam isabet sağlamış oldu. Kısa bir sürede takımı kurduk ve başarıya ulaştık. Doğru adımlar atınca başarı kendiliğinden geliyor. Biz, kulüp yapısı olarak, kulübün düzeni ve işlevliği olarak diğer takımlardan en az bir basamak öndeyiz. Oyuncularımız mutlu, teknik kadrolarımız mutlu, kulüpte çalışanlar mutlu. Böyle olunca performanslarını artırıyorlar ve başarı geliyor. Sadece maddi sorumluluklarımızı değil manevi sorumluluklarımızı da eksiksiz yerine getiriyoruz. Başkanımız bütün gününü tesislerde harcıyor. Yönetim kurulunda 7 kişiyiz. Herkesin belli görev ve sorumlulukları var fakat bu arkadaşlarımız üzerine düşenin fazlasını yapıyor. Örneğin Orkun Bey (Şıktaşlı) olsun, Bora Bey (Çaylan) olsun basketbol takımının antrenmanlarını bile izliyorlar. Daima onların yanlarında, ihtiyaçlarıyla sıkıntılarıyla ilgileniyorlar. Bu kadar yakından ilgilendikten sonra oyuncu da her şeyini takım için verme ihtiyacını hissediyor. Emin olun siz ne verirseniz karşılığını alıyorsunuz.Diğer amatör branşlara baktığımız örneğin voleybolda Sultanlar Ligi biletini play-off’ta kaçırdınız. Judoda, güreşte, atletizmde, jimnastikte, okçuluk, atıcılık, yüzmede hemen hemen bütün branşlarda kısa sürede yakalanmış çok büyük başarılar var.
Judoda Avrupa derecemiz var. Türkiye’nin altın kızı Aerobik Jimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı bizim sporcumuz. Okçulukta birçok derecemiz var. Saymış olduğumuz bütün bu branşlarda çok önemli başarılar yakaladık. Birçok derecemiz ve madalyalarımız var. Her branşa önem veriyoruz. Başarılı hocalarımızı buluyoruz. Başarılı sporcularımızı sürekli olarak destekliyoruz. Çok cüzi ücretlerle yaz spor okullarımızı açtık. Şu ana kadar 2 bin kayıt oldu. Orada yetenekli gençlerimizi tespit ediyoruz. Çocuklarımız hem eğleniyor ve öğreniyor hem de biz yetenekli olanları ayıklayıp onlarla yola devam ediyoruz. Genelde bütün kulüpler hocaya ve başkana bağlı transfer yaparlar. Biz, scout ekibinin izlemediği oyuncuyu transfer etmiyoruz. Scout ekibinin yıl boyunca izlediği oyuncuları transfer ediyoruz. Scout ekibinin her mevki için çıkarmış olduğu liste var, o liste üzerinden gidiyoruz. Her mevki için 10’ar kişilik bir isim listesi var. Bir bölgeye oyuncu alacaksak ilk sıradan başlayarak liste üzerinden gidiyoruz. Yani 10. sıradaki oyuncuyu bile transfer etsek mutlaka çok defa izlenmiş bir oyuncu. Kişiler gelip geçici, önemli olan sistemin işlerliği. Kulüplerin yapmış olduğu bir hata var, bunu bütün kulüpler yapıyor. Bir hocayla anlaşıyorlar, hoca menajer arkadaşları vasıtasıyla kendi istediği futbolcuları dolduruyor. Sonra hocayla kısa sürede yollar ayrılıyor, o futbolcular da boşta kalıyor. Geçen seneki şampiyon kadromuzdan 11 oyuncuyla yollarımızı ayırdık. Bu futbolculara üst liglerden dahi teklifler var. Bu oyuncular kötü oyuncular değildi fakat hocamızın sistemine uymuyorlardı, yollarımızı ayırdık, daha iyilerini alıyoruz şimdi. Hepsiyle helalleşerek ayrıldık. Gidenler buradan gittikleri için çok üzgünlerdi, almak istediğimiz futbolcular da buraya gelmek için can atıyorlar. Bunların hepsi kulüp yapımızın düzgün olmasından kaynaklı. Başka kulüplerde teklif edilenden daha azına burada oynamak istiyorlar. Şu ana kadar 6 transfer yaptık. Hepsi de üst liglerden ve scout ekibinin izlediği yükseliş trendinde olan futbolcular.Buradaki amacımız bir üst lige çıktığımızda kadroyu çok bozmadan ufak dokunuşlarla o ligde de şampiyon olmak. Yani temel yapıyı oluşturup o temelin üstüne takviyelerle Süper Lig’e kadar yükselmek istiyoruz.

TESİSLEŞMENİN MİMARI CENGİZ BAŞKANIMIZ

Biraz önce bahsettiniz Büyükşehir Belediyespor’un tesisleşme hamlelerinden. Çok kısa sürede birçok tesis yaptınız ve yenileri de geliyor. Örneğin Halil Onultmak Tesisleri birkaç sene öncesine kadar çamur içindeyken şimdi çok modernize edildi. Bu tesisleşme hamlelerini bu kadar kısa süre içerisinde nasıl bu kadar güzel yapabildiniz?İşte bu Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün spora verdiği önemden kaynaklanıyor. Diyor ki bir tek profesyonel futbol takımından ibaret olamayız. Bütün amatör branşlara özen gösteriyor, altyapıya inanılmaz önem veriyor. Benim altyapıdaki çocuklarım güzel yerlerde konaklayacak, doğru beslenecek, doğru yönlendirilecek ki oradan sporcu üretelim diyor. Örneğin sadece futbolcu transfer etmekle bu iş olmaz. Her sene mutlaka en az 1-2 tane altyapıdan A Takıma oyuncu eklemek lazım. Bunu başaramadığınız zaman kulübün işlerliğini yok etmiş olursunuz. Scout ekibimiz sadece A Takım için değil altyapılar için de devamlı oyuncu izliyor. Başka şehirlerden yaşı küçük arkadaşlarımızı da alıp burada bir okula yazdırıyoruz ve altyapımıza katıyoruz. O arkadaşımızın bütün masraflarını karşılıyoruz ve profesyonelliğe adım atması için imkan sunuyoruz. Aynı Barcelona, Ajax, Manchester City modeli gibi. Bizim de amacımız bu düzeni tamamen oturtmak. Spor kamuoyunda, futbol, basketbol, voleybol federasyonları nezdinde çok güzel bir imajımız var. İnşallah bu imajı devam ettiririz. Başımızda da Cengiz Ergün gibi, Mevlüt Aktan gibi insanlar var. Çok güzel bir aile ortamına sahibiz. İnşallah bu da bozulmadan devam eder.
 
MANİSASPOR’U ASLA BALTALAMAYIZ

Son yıllarda spor kamuoyunda tartışılan bir konu var, belediyelerin spor kulüplerine verdiği destekle alakalı. Sizin de şirketleşme çalışması içerisinde olduğunuzu biliyoruz.Şirketleşme çalışmalarımız devam ediyor. Amatör branşlar değil futbol kulübü şirketleşecek. Avukatlarımız çalışmalar yapıyor, prosedürleri hazırlıyor. Hatta ismini başkanımız daha önce deklare etmişti. Manisa FK (Futbol Kulübü) olacak, renkleri de siyah-beyaz olacak. Bu sakın yanlış anlaşılmasın, Manisaspor’a bir alternatif gibi. Manisaspor bu şehrin temel taşıdır. Onun da çok başarılı olmasını isteriz. Gönül ister ki el ele, birlikte başarıya ulaşalım. Kamuoyunda bir rekabet ortamı yaratılmak isteniyor. Bizim hiç de öyle bir düşüncemiz yok. Aksine birlikte hareket etmek isteriz. Futbolcu alışverişi yapsak, bizim ihtiyacımız olanı onlardan alsak, onların ihtiyacı olanı biz versek, bütünleşsek. Bunlar kimsenin zararına olmaz. Birlikten kuvvet doğar. Birbirimizi rakip olarak görmememiz lazım. Bazı söylentiler dolaşıyor, Manisasporlu genç futbolcuları alacağımızla ilgili olarak. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Manisaspor’u baltalayacak, onlara zarar verecek hiçbir şey yapmayız. Hatta kadromuzda düşünmediğimiz oyuncular olursa ilerleyen dönemlerde, teknik heyet ve yönetim kurulu kararıyla onları Manisaspor’a verebiliriz. Biz, Manisaspor’a köstek değil destek olmak istiyoruz. Manisaspor da başarılı olsun istiyoruz. Kamuoyundaki bu algıya, yaratmak istenilen bu rekabet ortamına çok üzülüyoruz. Arada düşmanlık, kin olursa iki kulüp de zarar görür. Örneğin Manisaspor’un küme düştüğü gün biz de şampiyonluğu garantilemiştik. Şehirde şampiyonluk turu attık. Buna çok içerlediler. Halbuki biz, Manisaspor’un küme düşme üzüntüsünü biraz unutturmak, hafifletmek istemiştik. Bunun altında herhangi bir art niyet, nispet yapma düşüncesi aranmasın. Kimse Manisaspor ile Manisa Büyükşehir Belediyespor’u karşı karşıya getirmenin hesaplarını yapmasın. Tüm Manisalılara sesleniyorum. İki takıma da ellerinden geldiğince destek versinler, yalnız bırakmasınlar. Bu sezon gerçekten altın bir sezon geçirdik. İki branşta birden şampiyon olduk ama yeteri kadar ilgi görmediğimizi düşünüyorum. Sayın Cengiz Başkanımız ve Mevlüt Başkanımız öncülüğünde daha da büyük hedeflere doğru yürüyoruz. Yeni şampiyonluklar için tüm Manisalıların bizi desteklemelerine ihtiyacımız var. 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.