ÇOCUKLARINI SOKAKTA ÇALIŞTIRAN AİLELERE VERİLEN DESTEK KESİLECEK

ETV ekranlarına konuk olan Aile Sosyal Hizmetler Manisa İl Müdürü Murat Konan, çocuk işçiliğiyle mücadele konusunda açıklamalarda bulundu. Öncelikle ailelerin ekonomik olarak güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Konan, Sosyal Hizmet Merkezine bağlı 13 ekibin düzenli olarak sokağa çıktığını, tespit ettikleri çocuklara ve ailelerine ulaştıklarını, çocukların neden sokakta çalıştığını incelediklerini ve buna yönelik müdahale uyguladıklarını dile getirdi. Murat Konan ayrıca sosyoekonomik destek sağladıkları ailelerin çocuklarını sokaklarda çalıştırması durumunda, verilen desteklerin kesileceğini kaydetti.

ÇOCUKLARINI SOKAKTA ÇALIŞTIRAN  AİLELERE VERİLEN DESTEK KESİLECEK
banner87
Etv ekranlarında her sabah 10:00’da, Manisa ve Türkiye’nin gündemini oluşturan konuların, gazete başlıkları ile aktarıldığı Gazete Manşetleri programının dünkü konuğu Aile Sosyal Hizmetler Manisa İl Müdürü Murat Konan oldu. Çocuk işçiliği ile mücadelenin konuşulduğu programda Özlem Şahin’in sorularını yanıtlayan Konan, kurum bünyesinde yürüttükleri çalışmaları Manisalarla paylaştı. Manisa’da çocuk işçiliği konusunda kurum bünyesinde alanlarda çalışan 13 ekip olduğunu belirten Konan, 2018-2019 yılları arasında toplam 75 çocuğun işçilikten kurtararak,  eğitim ve sosyal hayatlarına tekrar döndürdüklerini ifade etti. Konan, “Manisa için şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki sokakta yaşayan çocuk yok. Ama sokakta çalışan çocuk var” dedi.

“’SOKAK, ÇOCUK, ÇALIŞMA’ KELİMELERİ YAN YANA YAKIŞMIYOR”

Çocuk hakları kapsamında 18 yaş altından küçüklerin çocuk olarak nitelendirildiğini hatırlatan Konan, 15 yaş üstü meslek eğitimi alan çocukların bu kategoriye girmediğini ifade ederek, “ ’Sokak, çocuk, çalışma’ bu üç kelimenin yan yana geldiği takdirde birbiriyle uyuşmayan, arzu etmediğimiz bir olgu oluşuyor. Çünkü çocuk, ailenin yanında, okulda, parkta olarak hayatın içinde olur. Çocuklar uygun olmayan koşullarda çalışarak hayatın içinde değil dışında olur.  Çocuk işçiliği; Çocukları çocukluklarını yaşamaktan alıkoyan, potansiyellerini ve saygınlıklarını eksilten, fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından zararlı işler olarak tanımlanır. Çocuklar yaşları nedeniyle bulunmuş oldukları ortamdan rahat bir şekilde etkilenebilirler. Bu yüzden alkollü bir ortamda çalışmamaları gerekir. Kiremit ocağındaki çalışma ortamındaki sağlığa zarar veren maddelerden dolayı orada da çalışmamaları gerekir.  Sosyolojik, psikolojik ve fiziki açıdan olumsuz etkileyen her türlü iş çocuk işçiliği kavramına giriyor. Fabrika, sokak, eğlence sektörü vb.” dedi.

“BEN DE SU SATTIM, AYAKKABI BOYACILIĞI YAPTIM”

Çocuk işçilik ile mücadele etme noktasında ailenin ekonomik olarak güçlendirilmesinin önemine değinen Konan, bu anlamda kurumların gerekli çalışmaları yapmaları gerektiğini vurguladı. Konan, “Çocukların çalıştırılmasını bir kültür olarak gören ve savunanlarda var. Çocukluğumdan da bilirim, kendim de yaptım. Su sattım, ayakkabı boyacılığı yaptım Malatya’da. Ekonomik anlamda yoksulluk çeken ailelerin çocukları, çalışarak aile ekonomisine destek sağlarlar. Bu teşvik de edilir. Ama tabi ki belli koşularda, belli kontrollerde belli iş dallarında olması gerekir. İşte biz bu denetimi sağlıyoruz. Çocuklar eğitim ve sosyal hayatlarından geri kalmaması için çalışıyoruz. Eskiden çocuklara sahip çıkılırdı, toplumsal duyarlılık vardı. Şimdi durum çok değişti” diye konuştu.

“SOKAKTA YAŞAYAN ÇOCUK YOK AMA ÇALIŞAN VAR”

İl genelinde çocuk işçiliğine karşı yürüttükleri çalışmaları anlatan Konan, “Manisa’da alan çalışmalarımız sürüyor. Manisa için şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki sokakta yaşayan çocuk yok. Ama sokakta çalışan çocuk var. Biz bunları tespit ettik. Manisa’da şuanda Yunusemre’de, Akhisar’da, Turgutlu, Salihli ve Soma’da ekiplerimiz var. Ekiplerimiz haftanın belirli günlerinde alana çıkarlar; alanda tespit ettikleri çocuklara ve ailelere ulaşıp aile bazlı olarak çocuğun neden sokakta çalıştığını incelerler, ona yönelik müdahale uygularlar. Aileler sorunların çözülmesi noktasında gerekli kurumlara yönlendirilir. Sosyal hizmet merkezlerimizde ailelerin bilinçlendirilmesine yönelik yürütülen eğitimlerimize yönlendirilirler. Çocuğun okuldaki rehber öğretmenle iletişime geçilir, çocuğu tekrardan eğitim hayatına kazandırmak için. Manisa’da Sosyal Hizmet Merkezimize bağlı 13 ekibimiz var. 2018 yılında 35 çocuk, 2019 yılında 40 çocuğa ulaşmışız. İki yılın toplam verisi 75 çocuk. Aile fertleri ile birlikte ciddi bir rakam ortaya çıkıyor. Manisa olarak şanslıyız çünkü işsizliğin az olduğu, ekonomik durgunluğun daha orta düzeyde olduğu bir ildeyiz” şeklinde konuştu.

“BUNU YAPAN AİLELERİN SOSYAL DESTEK GERİ ÇEKİLECEK!”

Aile Sosyal Hizmetler Manisa İl Müdürü Murat Konan,  son olarak Manisa’da yeni bir mücadele yöntemini hayata geçireceklerini ifade ederek şöyle konuştu: “Sayın Valimiz Ahmet Deniz’in Yaklaşık iki ay önce bir örnek modelle tüm kurumları kapsayan genelgesi oldu. Emniyetin tespit ettiği çocukların bize bildirilmesi bağlantılı çalışmamız için. Çocuk işçiliği ile caydırıcı bir ceza ile mücadele verme kapsamında Manisa’da yeni bir uygulama hayata geçireceğiz. Diyelim ki biz çocukları tespit ettik, aileye sosyoekonomik destek sağladık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığı ile de bu kişilere yardımı sağladık ama tekrar çocuğu sokakta çalışırken gördük.  İşte o zaman bunun yaptırımı olsun dedik ve ailelerin sosyal yardımlarının kesilmesi yönünde ceza uygulamayı düşünüyoruz. Sokakta çalışan çocuklara para verdiğiniz de onlara iyilik yapmazsınız. Aksine her para verişiniz onları sokağa çekmektir.”
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER