ŞEHZADELER BELEDİYESİ’NİN PROJESİ HOBİ BAHÇELERİ MANİSA’DA BİR İLK OLACAK

Kurulduğu günden bugüne yaptığı çalışmalarla takdir toplayan Şehzadeler Belediyesi, ilerleyen dönemlerde de yeni yatırımların açılışını gerçekleştirecek. Makamında ziyaret ettiğimiz Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, üç yılı aşkın süredir yapılan yatırımları ve hedeflerini ETV ve Denge Gazetesi’ne anlattı.

ŞEHZADELER BELEDİYESİ’NİN PROJESİ HOBİ BAHÇELERİ MANİSA’DA BİR İLK OLACAK
banner46
Özel Röportaj
Canan GÜNGÖR

Son dönemlerde yaptığınız çalışmalar hakkında bizi ve vatandaşı bilgilendirmenizi istedik. Yaz döneminiz nasıl geçiyor? Neler yapıyorsunuz?

Belediyeciliğin yazı- kışı, baharı – sonbaharı, gecesi gündüzü, yağmuru çamuru, güneşi yok. Hayat devam ettiği müddetçe ihtiyaçlar ve sorunlar devam ettiğine göre belediyecilikte de durmak yok. Sürekli bir hareket söz konusu. Yaz,  özellikle yol, kaldırım tarzındaki çalışmalar için ideal bir mevsim. Dolayısıyla birçok vatandaşımız tatil yaparken, izine giderken belediyelerimiz daha fazla çalışıyor, çabalıyorlar ki vatandaşlara daha iyi hizmetler sunabilelim. Yaz bizim için iş yapma açısından adeta bir fırsattır. Çalışmaya devam ediyoruz.

Siz yaptığınız her açıklamada hep şunun altını çizdiniz; “ Biz Halkla İlişkilerde önemli bir yere gelen belediye olmak istiyoruz. Bu yönde markalaşmak istiyoruz.” Bu doğrultuda yürütülen çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Aradan geçen 3 yılı aşkın süreden sonra halkla ilişkilerde marka bir belediye olduğumuza inanıyoruz.  Bunu halkımız da ifade ediyor. Her mahallede hizmetlerimiz var. 65 tane mahallemize hizmet götürüyoruz. Bir taraftan büyük bir belediye kurduk, bir taraftan da büyük projelerimiz, yatırımlarımız doğrultusunda çalışıyoruz. Ama tüm bu yoğunluğun içerisinde halkımızdan da kopmuyoruz. Beyaz masamızda, sosyal medyamızda, e-mail yöntemleriyle, telefonlarla ya da benim bizzat sürekli halkın içerisinde vakit geçirmemle halkla ilişkilerde marka bir belediye olduğumuzu ifade edebilirim. Biz bu belediyeyi halkımızla birlikte yönetmek istiyoruz. Bunu da başardık. Ekiplerimiz vatandaşlarımızla birebir görüşerek taleplerini, önerilerini, sıkıntılarını dinliyor. Bazı projelerimizi hayata geçirmeden önce vatandaşlarımıza anket yöntemiyle “Nasıl yapmalıyız?” diye soruyoruz. Vatandaşın talep ve önerileri doğrultusunda da projelerimizi netleştirerek hayata geçiriyoruz. Biz Şehzadeler’i halkıyla birlikte yönetiyoruz.

Sizinle röportaj yapmak istememdeki asıl amaç; projelerinizden bahsetmeniz. Projelerin hepsinden bahsetmek çok fazla vaktimizi alacaktır. Şuan bile masanızın üzerinde de çok sayıda dosya görüyorum.  Bunların her biri çok değerli bir projedir eminim ki. O projeler hakkında bize özet bir bilgi verebilir misiniz?

Her bir projede detaylara girersek, her bir dosyayı açıp sizlere burada uzun uzun anlatmamız lazım. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar neleri yaptığımızla ilgili özet geçebilirim. Göreve seçildiğimizde bilindiği gibi belediye binamız yoktu. Şehir merkezinde Şehzadeler Belediyesi’ne hiçbir yer verilmemişti.  Nikah salonumuz da yoktu. Nikah salonu Büyükşehir Belediyesi’ne bırakılmıştı. Bu gördüğünüz yerleri kiraladık, tadilatlarını yaptık. Bu yıl belediye kurma sürecini tamamladık. Aynı zamanda Bedesten’ i kiraladık. Ciddi bir masraf ederek orayı bir nikâh salonu ve çok amaçlı salon haline dönüştürdük. Şimdi halkımız oradan istifade ediyor. Şehzadeler Belediyesi Çocuk Kreşi ve Gündüz Bakımevi‘ nin açılışını gerçekleştirdik.  Prof. Dr. Necmettin Erbakan Spor Tesisleri ve Kafeteryası’nın açılışını gerçekleştirdik. Çünkü belediyemize ait bir halı saha dahi yoktu.  Karaağaçlı’ da Çamlık Park diye bilinen, bakıma muhtaç durumda olan bir yer vardı. Buranın bütün bakımlarını yapıp güzel bir alana dönüştürdük.  Alparslan Türkeş Çamlık Mesir Alanı açılışını gerçekleştirdik.  Kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yapıyoruz.  Bir kadın spor merkezimizin açılışını gerçekleştirdik.  Ve Akpınar Mahallesi’nde kültür ve taziye evi açılışı gerçekleştirdik. Karaağaçlı Mahallemizde bilgi evinin açılışını gerçekleştirdik. Şuanda hizmet veriyor. İyi Bank projemizi hayata geçirdik.  Çünkü şehrimizde zor zorumda olan muhtaç insanlar var. Bu vatandaşlarımızı rencide etmeden ihtiyaçlarını gidermeyi amaçladık. Bu projede ihtiyaç sahipleri belirlediğimiz kredi limitlerine göre evinin ihtiyaçlarını temin edebiliyorlar. Turgut Özal Mahallesi’nde, Ahmet Bedevi Mahallesi’nde kültür ve taziye evinin açılışları gerçekleştirildi. 

Bunların içerisinde bir de Veziroğlu Mahallesinde yaptığınız çok güzel bir sosyal tesisler projesi var. O hangi aşamada?

Evet, Veziroğlu Mahallemizde Şehzadeler’in, Manisa’nın en güzel sosyal tesislerini yapıyoruz. Bu proje de bitme aşamasına geldi. İnşallah önümüzdeki günlerde de açılışını gerçekleştireceğiz. İki açık bir tane de kapalı düğün salonu ve kahvaltı salonlarıyla ‘22 dönümlük bir alana inşa edilecek muhteşem bir proje’ diyebiliriz. Yeniköy Mahallesi’nde Bektaşi vatandaşlarımız var. Onlar için bir Cem Evi yaptık ve açılışını gerçekleştirdik.  Şehzadeler Belediyemize bir gençlik merkezi kazandırdık. Bu devasa binada gençlerimiz eğitim alıyorlar. Oradaki kurslardan istifade ediyorlar.  İhtiyaç duyulan mahallelerimize 9 tane yeni muhtarlık binası yaparak açılışlarını gerçekleştirdik.  Kuşlubahçe Mahallesi’nde açılışını gerçekleştirdiğimiz Şehit Ömer Halis Demir Parkı mahalle halkı tarafından büyük bir ilgi görüyor. Bunun yanı sıra şuana kadar sıfırdan 18 tane parkımızın açılışını gerçekleştirdik.  Yine 60 tane çocuk oyun grubu, 40’a yakın spor aletleri ve 20 tane de engelli çocuklarımızın engelsiz çocuklarla birlikte oynayabilecekleri engelsiz çocuk parklarını da hizmete sunmuş bulunuyoruz. 

Büyük projelerinizden biri olan Kiraz Pazarı takdir topladı.

Sancaklı Bozköy Mahallemizde kiraz pazarının açılışını gerçekleştirdik. 50 yıl ötesine hitap edebilecek bir büyüklükte bir alan. Karaoğlanlı, Bozköy, Uzunçınar, Çeşmebaşı, Kayapınar, Yukarı Çobanisa ve civarındaki mahallelerde yaşayan tüm vatandaşlarımız ürettikleri kirazlarını, erikleri ve meyvelerini getirip burada tüccara satıyorlar ve daha iyi değerlendirebiliyorlar. Bir de gerçekleştirdiğimiz bir ilkten bahsetmek istiyorum. 2500 kilometre malzemeli ova yollarının bakımını yaptık. Çiftçilerimiz daha önce traktörle gidemedikleri tarlalara, bağlara ve bahçelere araçlarıyla gider hale geldiler. İstiyoruz ki çiftçilerimiz daha rahat edebilsin. Karaoğlanlı Mahallemizde bir atış poligonun açılışını gerçekleştirdik.  Yine Nurlupınar ve Hamzabeyli Mahallelerimizde çok amaçlı salonlar yaparak açılışlarını gerçekleştirdik. Ege Mahallemizde kültür evinin açılışını yaptık..

Devam eden projeleriniz var mı? Onlardan da bahseder misiniz?

Devam eden projelerimiz var. Çok önemli olarak gördüğümüz projelerden birisi de Hobi Bahçeleri Projesi. Hobi bahçeleri 50 dönümlük bir alanda yapılıyor.  Altyapı çalışmaları tamamlanmak üzere. Üst yapısı ve kamelyalarıyla ilgili ihale tamamlandı. Yılbaşı gibi şekillenir. Aksi bir durum olmazsa ardından da açılışını gerçekleştireceğiz. 318 tane parsel var burada. Yaklaşık 100’er metrekarelik, içerisinde kamelyalarında bulunduğu bu alanlar vatandaşımız tarafından kiralanacak. Belediyemize parsel sayısından fazla müracaat olursa noter huzurunda kura çekeceğiz. Kira ücretlerini ve işletim şartlarını da Türkiye’deki örnek hobi bahçelerini inceleyerek belirleyeceğiz. Ekibimiz örnek hobi bahçelerini gezerek değerlendirmelerde bulunacak. Ona göre bir yönetmelik belirleyeceğiz. Şehzadeler Belediyesi Meclisi’nde bir karar alacağız ve aldığımız karar doğrultusunda bunun ilanını yapacağız. Dileyen vatandaşlarımız başvuruda bulunacaklar ve buradan istifade etmiş olacaklar.  Tekrar altını çizecek olursam; Hobi bahçeleri Manisa’da ilk olarak hayata geçirdiğimiz bir proje olacak.  İstiyoruz ki çocuklarımız, kadınlarımız, yaşlılarımız, halkımız toprakla buluşsun. Kendi domatesini, biberini yetiştirsin. Orada komşuluk ilişkileri canlansın. Yine Hacıhalliler’de ve Yeşilköy Mahallemizde 550’şer metre karelik 2 tane çok amaçlı salon yapıyoruz. Bunların inşaatları da hızlı bir şekilde devam ediyor. Muhtemelen Yeşil Köy’deki okullar açılmadan önce açılışını gerçekleştireceğiz. Hacıhalliler de hemen ardından geliyor.  Adnan Menderes Mahallemizde de çok amaçlı salon yapıyoruz; o da bitmek üzere. Yine Karaağaçlı Mahallemizde bir kapalı ve bir açık düğün salonu yapıyoruz. Tepecik Mahallemizde bir halı saha ve kır düğün salonu yapıyoruz. Her yer hizmetlerimizden istifade ediyor.

Şehzadeler güneş topluyor projesi ile de güzel bir ilke imza attınız.

Zafer Kalkınma Ajansı ile birlikte projeler yapıyoruz. Ajanstan istifade ediyoruz. Bunlardan birisi de Şehzadeler Güneş Topluyor Projesi’dir. Bu projede toplamda 1 milyon 271 bin TL harcanacak. Bunun 741 bin TL’sini Zafer Kalkınma Ajansı’ndan hibe olarak alıyoruz.  530 bin liralık kısmını da biz karşılayacağız. Bu projeyle hobi bahçelerinin aydınlatmasını gerçekleştireceğiz. Merkezde de birkaç parkımızda kullanacağız. Hobi bahçelerinde yenilenebilir, çevre dostu enerjiyi kullanarak güneş enerjisi ile aydınlatma panellerini kullanmış olacağız.

Peki, Şehzadeler Park Projesi ne aşamada?

Bizim en büyük projemiz Şehzadeler Park Projesi. Bu projeyi Eski Sümer Bank alanı olarak bilinen 17 dönümlük alan içerisinde yapıyoruz. İçerisinde çocuklarımız için bir masal parkı olacak. Masal kahramanlarının, evlerinin bulunduğu, çocukların doya doya vakit geçireceği bir yer… Bir adet diyoramik mesir müzemiz var. Biz hep misafirlerimize mesir ikram ediyoruz, misafirliğe gittiğimizde de mesir götürüyoruz. O yüzden mesiri daha fazla tanıtmamız gerekiyor. Mesir Müzemizi Şehzadeler Park içerisinde yapacağız. Şehzadeler parkımızın içerisinde kafeteryamız, yürüyüş alanımız, göletimiz, beş farklı türde tanıtım yapabileceğimiz cihazlarımız var. Yok yok yani. Prestij bir park olacak. Altyapı ihaleleri tamamlandı. Muhtemelen rüya gibi bir proje olacak. Herkesin gelmek, görmek, gezmek isteyeceği bir alan olacak. Kültür, sosyal aktiviteler, tarih var ve çocuklar için eğlence var. Her şey var. 2018 yılının sonu doğru böylesine anlamlı bir projeyi Manisa’ya kazandırmış olacağız. Kâzımkarabekir Mahallemizde yine güzel bir kültür evi yapıyoruz. Gençlik Parkı’nı yeniliyoruz. Erler Caddesi’nde bir tarihi bina vardı. 1 milyon 80 bin lira ödeyerek kamulaştırdık. Onun kurul kısmı sürüyor. Projelendirme işleri devam ediyor. Bu tür tarihi eserlerde restorasyona başlamadan önce projelendirmelerinin yapılması gerekiyor. Onları da tamamlıyoruz.

Şehzadeler Belediyesi’nin de Kentsel Dönüşüm çalışmaları var mı? Vatandaşlar bu konu hakkında oldukça tedirgin ve meraklı.

Kentsel dönüşüm çalışmalarımız var. Bununla ilgili yetkiyi Bakanlık’tan aldık. 60 dönümlük bir alanı kapsayacak; İshakçelebi, Gediz, Kocatepe, Bayındırlık Mahalleleri… Şuanda nihai projelerini yaptırıyoruz. Ardından da uzlaşmaları yaparak 2018 yılı içerisinde etap etap yenilemeye başlayacağız. Hem şehre yakışmayan görüntüyü ortadan kaldıracağız hem de ilkel şartlarda yaşam mücadelesi veren, hak etmediği standartlarda yaşan insanların o mağduriyetlerini gidermiş olacağız. Herkesin hak sahibi olabildiği dönüşüm yöntemiyle, kimseyi mağdur etmeden büyük bir kentsel dönüşüm hamlesini de başlatmış olacağız.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Arzumuz şu: Şehzadeler halkı en güzel şekilde hizmet alsın.  Daha rahat olsun. Daha mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşasın. Bunun için koşturmaya devam ediyoruz. Doğan bebeklere ‘Hoş Geldin Bebek Projesi’ kapsamında ziyaret ediyoruz. Ailelerin mutluluğuna ortak oluyoruz. Vefatlarda da acılarımızı paylaşmak için taziyelerimizi dile getiriyoruz. Kısacası biz belediye olarak doğumdan ölene kadar vatandaşımızın yanındayız.
 
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan Parlak
Ayhan Parlak - 3 yıl Önce

Kuşlubahçe Mahallesi 4202 sokak Ta oturuyorum. Nedense bu yatırımlar hiç bu tarafa uğramıyor. Şehir merkeZine bu kadar yakın ama bu kadar hizmet almayan bir mahalle daha Yok. Ne yolların ne kaldırımlar ne de temizlik hiç bir yatırım gelmiyor.

SIRADAKİ HABER