banner83

POLİSE 3600 EK GÖSTERGE VERİLMELİDİR

Aşağıdaki konuşma 2013 yılında MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay tarafından yapılmıştır.

Sn. Akçay bu konuda daha sonraki yıllarda da her 10 Nisan’da meclis kürsüsünde konuşmuş ve önergeler vermiş, emniyet mensuplarınca da takdir görmüştür.

Ancak her ne oldu ise son iki yıldır, İYİ Parti’nin aynı konuda verdiği önergelere Sn. Akçay ve MHP ret oyu vermektedir.

Polisin özlük haklarında ve özellikle 3600 ek gösterge konusunda bir düzenleme yapılmış mıdır? Hayır.

Dün savunulan bir doğru bugün neden reddedilmektedir merak ediyoruz.

''Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM), Emniyet çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik konuşma yapan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili Erkan Akçay, iktidarın söz vermesine bu sorunun 10 yıldır çözülemediğini öne sürdü. Emniyet teşkilatı çalışanlarının sorunlarını gündeme getiren Akçay, "Çalışırken 1'inci dereceye yükselen emniyet çalışanları 3'üncü dereceden emekli edildiği için çok düşük emekli maaşı almaktadır. Tazminat ve fazla mesai ücretleri emekli maaşına yansımadığından, emekliye ayrılan polislerin maaşı yarı yarıya düşmektedir. 2200 ek gösterge alan Emniyet çalışanlarının ek göstergeleri 3600'e çıkarılmalıdır. Kamudaki personel haftada 40 saat çalışırken günde 12, haftada 72 saat çalışan polislerimiz bu çalışmalarının karşılığını alamamaktadır. Düzensiz çalışma şartları, mesleki risk ve stresli çalışma ortamı, bırakın çalışma azmini, polisimizin yaşama azmini dahi kırmaktadır. Bu durum intihar vakalarına kadar gitmektedir. Son on yılda 300 polis intihar etmiş, yüzün üstünde polisimiz şehit olmuş, 1.600 polis görevi sırasında ve görevin yarattığı meslek hastalığından vefat etmiştir. Hiçbir meslekte bu kadar intihar olayı yoktur. Bunun mutlaka araştırılması gerekmektedir. Üniversite mezunu polisler ortalama yirmi altı-yirmi yedi yaşında göreve başlamaktadır. Görevde yükselme sınavlarına girebilmek için otuz beş yaş sınırı ve altı sene fiilî hizmet süresi düşürülmelidir. Bütün memurlar 8'inci dereceden itibaren ek gösterge alırken polisler ancak 4'üncü dereceden itibaren alabilmektedirler. Polise yalnızca asli görevini yapma imkânı sağlayan düzenlemeler yapılmalı, polis; bina ve kişi koruma ile tebligat işlerinden acilen kurtarılmalıdır. Emniyet Teşkilatı mensuplarımızın lojmanları yetersizdir. Lojmandan faydalanamayan polislerimize kira yardımı yapılmalıdır. Polislerimizin atama ve terfileri objektif kriterlere bağlanmalıdır." dedi.

İnşallah bir gün polisimize hak ettiği verilir.

YORUM EKLE

banner95

banner94