ETV’YE KONUK OLAN ERKAN AKÇAY’DAN GÜNDEME DAİR ÇARPICI AÇIKLAMALAR

MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, ETV ekranlarında Erdinç Yumrukaya’nın hazırlayıp sunduğu ‘Gündem Özel’ programının konuğu oldu. Ülke gündemini değerlendiren Akçay, son zamanlarda CHP’nin dile getirdiği vekil transferini “Bu demokrasiye de siyasi etiğe de son derece aykırı, siyaseti kirleten ve milli iradeye darbe vuran bir durumdur. O partiye oy veren vatandaş, milletvekillerini kiralasın diye mi oy veriyor?” sözleriyle eleştirdi.

ETV’YE KONUK OLAN  ERKAN AKÇAY’DAN GÜNDEME DAİR ÇARPICI AÇIKLAMALAR
banner87

MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, katıldığı ETV canlı yayınında ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu. Gündem Özel programında Erdinç Yumrukaya’nın sorularını yanıtlayan MHP’li Akçay, konuşmasında Cumhur İttifakı’nın güçlü bir şekilde devam ettiğine vurgu yaptı.  İşte MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın programda öne çıkan bazı açıklamaları;

“CUMHUR İTTİFAKI EN GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DEVAM ETMEKTEDİR”

15 Temmuz 2016 tarihinde hain FETÖ Darbe Girişiminden sonra millet vicdanından kaynaklanan refleksin neticesinde ortaya çıkmıştır. Bunu kararlaştıran iki güzide lider olmuştur; Sayın Erdoğan ve Sayın Bahçeli. Bu ittifak kişisel tercih olarak değil Türkiye milletinin karşı karşıya kaldığı tehdit ve tehlikelere karşı milli beka kavramıyla özetlediğimiz bir tutumdur. Milli meselelerde ve Türkiye’nin karşılaştığı temel meselelerde birlik ve beraberlik içerisinde hareket etme mecburiyetinden kaynaklanır. Demokratik rekabet yarıştır ancak siyasetin bir önemli özelliği de bütün siyasi aktörlerin ülkenin karşı karşıya kaldığı temel meselelerde mutlaka bir ve beraber olma mecburiyeti vardır. Siyasi ve parti çıkarlarının üzerinde millet, ülke ve devlet çıkarlarında birleşebilmek gereğidir. Dolayısıyla Cumhur İttifakı, öyle konjonktürel günlük ‘ikimizde bir araya gelelim bir şirket kuralım, biraz kazanç elde edelim’ düşüncesinden değil son derece somut meselelerden kaynaklanmıştır. O nedenle milli iradeye dayanan milli bir refleks olduğu için şuan en güçlü bir şekilde devam etmektedir.

“HALKIN YÜZDE 95’İ MECLİSTE TEMSİL EDİLİYOR”

“16 Nisan 2017’de Anayasa Referandumu gerçekleşti ve Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ni getirdik. 24 Haziran 2018 seçimleriyle de şimdiki Cumhurbaşkanımız yüzde 53’e varan bir oyla seçildi. Cumhur İttifakı hem de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetimde istikrar ve temsilde adaleti hedeflemiştik 27 Mayıs 2020 tarihi itibariyle baktığımızda aradan 2 yıl geçmiş ve hedeflerimizi gerçekleştirmişiz. Bunun birden fazla örneğini verebilirim ama ben şimdi temel bir örneğini vermek istiyorum. Türkiye’de hükümetlerin ömrü Cumhuriyet tarihimiz boyunca ortalama 1,5 yıla varmamış. Kısa ömürlü hükümetler ve koalisyonlar olmuştur. Yönetimde istikrarı temin etmekti ve meclisten seçilen değil bizzat millet tarafından seçilen ve göreve gelen hükümet söz konusu ve 5 yıl süreyle görev yapacak. Birde yüzde 50’den fazla oy alması gerekecek, bunun anlamı şudur; yüksel bir  temsilete sahip yürütme erki ve 5 yıl süreyle tartışmadan azade.  Yani yönetimde istikrar gerçekleşmiş. Temsilde adalete de hem yürütme hem de yasamaya ile bakıyoruz. Yürütmenin örneğini verdim. Yasama da ise halkın verdiği oylar ile yüzde 95’i mecliste temsil ediliyor şuan. Tarihimizin en yüksek temsiliyet oranına kavuşmuş meclis.”

CHP SİYASİ İSTİKRARSIZLIK VE KAOS YARATMAK İSTİYOR”

“Ülke yönetiminde istikrarsızlık ve kaos yaratmaya yönelik bir strateji uyguluyorlar. Milli iradeyi sakatlayan, siyaseti ve demokrasiyi dejenere eden, siyasi iktidarsızlığı ve kaosu çıkartmaya çalışan bir faaliyet olarak düşünmek lazım.  Şuanda Türkiye’de yasal olarak hayatına devam eden 90 civarında siyasi parti var. Bunların hukuk içerisinde eşit şartlarda yarışması gerekir.  Bazı partilere parti mensuplarını geçici olarak çok özür dileyerek söylüyorum ‘kiralayarak’ ne murada ereceksin? Geçmişte bunun örnekleri yaşandı sonuçları kötü ve ağır oldu. Rahmetli Ecevit’in de bununla ilgili ‘siyasi hayatımın en büyük hatasıdır’ dediği bir hadise var. 24 Haziran 2018 seçimlerinden önce İYİ Parti’nin grup kurması için 15 milletvekilini ağlata sızlata grup kurdurdular. Bunun siyasete bir faydası yok.  Bu demokrasiye de siyasi etiğe de son derece aykırı, siyaseti kirleten ve milli iradeye darbe vuran bir durumdur. O partiye oy veren vatandaş milletvekillerini kiralasın diye mi oy veriyor?

TRANSEFLERİN OLMAMASI İÇİN ‘SİYASİ ETİK YASASI’ GÜNDEMDE

Buna bir çeki düzen vermek lazım. Onun için Sayın Bahçeli 15 Mayıs’ta siyasi partiler, seçim kanunu ve meclis iç tüzüğünde gerekli düzenlemelerin yapılmasını, Siyasi Etik Yasası’nın çıkarılması gerektiğini ifade etti. Ona ilişkin çalışmalarımızda MHP ve AK Parti olarak devam ediyor.  Şuanda bir seçim yok. 3 yıl sonra olacak seçimler için gündem yaratılıyor.”

“GÖNLÜMÜZÜN BİRİNCİSİ; BAŞKAN CENGİZ ERGÜN’DÜR”

Salihli, Selendi, Kula, Sarıgöl’de 4 ilçe başkanımız MHP’den Cumhur İttifakı birlikteliği ile en iyi şekilde çalışıyorlar. Bütün ilçe başkanlarımızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. ORC şirketinin yaptığı ankette Cengiz Ergün, Türkiye’nin en başarılı başkanları arasında 3. oldu. Şirketin yaptığı anket sonucu başarılı çıkan bütün belediye başkanlarını tebrik ediyorum. Ama bizim gönlümüzün birincisi Başkan Cengiz Ergün’dür.  Bir Cengiz Ergün farkını da hatırlatmak gerekiyor; 3. dönem seçilen bir başkanımız. Asıl anket, vatandaşın belediyeye verdiği oyla ortaya çıkar. Vatandaşın 3. dönem oy vermesi demek artık anketlere ihtiyaç olmadığını gösterir. Bütün vatandaşlar takdirlerini, memnuniyetlerini test ederek seçmiş demektir. Bununla gurur duymak lazım. 10 belediye başkanları içerisinde 3. kez seçilen bir Eskişehir bir de Manisa. Dolayısıyla Cengiz Ergün tartışmasız olarak birincidir. Sayın başkanımız Cengiz Ergün 17 ilçeye eşit bir şekilde gerekli tüm hizmetleri veriyor.  Bütçeyi de en iyi şekilde kullanmak suretiyle görevini yapıyor.”

 “BU SÜREÇTE DÜNYADA EN BAŞARILI ÜLKE TÜRKİYE’DİR”

Koronavirüs, dünyanının başına bela olmuş çok ciddi bir salgın. Dolayısıyla bunun önlemlerini çok sıkı bir şekilde almamız gerekiyor. Bu da bütün 82 Milyon vatandaşımıza düşen bir görev. Ve tüm dünyaya düşen bir görev. Avrupa salgından dolayı perişan oldu. Ben şunu iddia ediyorum; bu konuda dünyada en başarılı ülke Türkiye’dir. Sağlık Bakanlığımızın himayesinde bir Bilim Kurulu oluşturuldu. Koronavirüs ile savaştaki bu başarıda baş aktör elbet de Sağlık Bakanımız ve ekibinindi. Tüm sağlık çalışanlarımız adeta bir Çanakkale Savaşı’ndaymışız gibi kendilerini adadılar.

“PAKDEMİRLİ İLE GURUR DUYUYORUZ”

“Siyaseten baktığımızda da Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi olarak testten geçtik tekrar. Bu belki de 4.-5. testti ve çok başarılı bir şekilde geçtik. Tüm bakanlıklar çok başarılı bir iş çıkardı. Ayrıca Manisalı Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile gurur duyuyoruz. Bu dönemde Bakanımız Pakdemirli önderliğinde gıda ve tarım alanında da çok başarılı bir sınav verdik.  Çiftçilerimiz üretmeye devam ediyor. Üretilen ürünler, aksamadan lojistik olarak dağılımı gerçekleşiyor. Hiçbir kıtlık krizi yaşanmadan bu süreci geçiriyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 19:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94