banner83

RAMAZAN AYINA GİRERKEN VAZİYETİMİZ…

Türkiye liste başı oldu. Mutasyon mudur, mutasyonsuz mudur her ne ise vakalar her geçen gün artıyor. Tüm uyarılara rağmen toplanmalar, misafirlikler, kongreler devam ediyor. Normale dönmek için çaba yok. İnsanlar sıkıldı ise biz bu işi zor aşacağız. Tabi bu bir zincirleme reaksiyon. Vakalar artınca yasaklar ve kapanmalar artar, kapanma ve yasaklar artınca işler dibe vurur ve gelir biter, gelir biterse vergi gelirleri düşer, vergi gelirleri düşerse devletin parasal tahsilatı da azalır. Hepsi birbirine bağlı ve küçümsenmeyecek rakamlara ulaşıyor toplamda.

*******

Ramazan ayı geldi. Müslümanların kutsal ayı. Neden kutsal diye 10 kişiye sorun bakalım doğru cevap alabilecek misiniz? Bir deneyin hele. Ramazan ayında KUR-AN inmeye başlamıştır. En kutsal gün ise bu ayın içinde olan “KADİR GECESİ”dir. Son haftasında herhangi bir gün ki kimse bilemez, bu yüzden 27. günde sabitlenmiştir. Duaların yükseldiği gece. KUR- AN’I KERİM KADİR GECESİ inmeye başlamıştır. Alak Suresi ve ilk kelimesi İKRA(OKU) ki açılımı çok fazladır. İnsanlığa bir kitap KUR-AN. Geçmişi de geleceği de anlatır. İşte bu kutsal kitap Ramazan ayında inmeye başladı.

*******

Ramazan ayında bolluk ve bereket istenir ve yeme içme artar. İnsanlar oruçlu oldukları için top patlayınca hurra yemeğe hücum ederler ve tıka basa yerler. Sofralar çeşitlidir çünkü gün içindeki açlık psikolojisi insanları vurur ve eğer parası yeterse olur olmaz her şeyi alır. Ha böyle yazdığıma bakmayın bende oruç tuttuğum yıllar aynı haltı yiyordum. Hiç yemediğim halde baklava bile almıştım. Kısacası insanların açlıktan dolayı gözleri doymaz. Aslında çok yanlıştır ama hele ilk günlerde bunlar yaşanır. Ramazan ayı bünyeyi dinlendirme ayıdır. Tıkıştırma ayı değil. Geceleri yaşamak gündüzleri dinlenmektir. Az yemek çok dua etmektir. Benim bildiklerim ve büyüklerimden gördükleri bunlardır. Dedem top patlamadan yarım saat önce sofraya oturur ve sabırla beklerdi. Niye diye sorduğumda nefsin terbiye olur ve şeytan çatlar derdi. Eskiler başkaydı.

********

Ramazan ayında kısıtlamalar artacak. Hatta daha kötüye gidersek hemen her şeyi kısıtlamak zorunda kalacaklar. Seyahat bile kısıtlanabilir. Bu nedenle genellikle evlerden gereksiz çıkmamak lazım. Çünkü bayram sonrası yaz başlangıcı ve turizm açılacak, turizm gelirleri oldukça bir yer tutuyor ekonomide. Sıkıntılı günler geçiren bir Türkiye için can suyu olabilir. Gerekli tedbirler ile sektör çalışabilir ve ulaşımdan konaklamaya her iş artar. Dişimizi sıkacak ve dinleneceğiz oruç tutsakta, tutmasakta. Bol bol kitap okuyun ve bilginizi arttırın. Özellikle bu hastalık döneminde kitap satışları arttı. Bazılarının baskısını bulamıyorum bile. Evde kaldığınızda artık televizyonlar eskisi gibi değil. Özellikle belgesel kanalları favorim çünkü birşeyler öğreniyorsunuz. Ramazanda sakin olun ve tavaş düşünerek yaşayın. Faydasını göreceksiniz. Babam derdi: Ramazan ayında HZ. PEYGAMBER iftarda 9- 10 hurma, sahurda 9-10 hurma yermiş ve dinlenirmiş. Eskiler bilgili idi. Az yiyin, yavaş yiyin ama 5-6 defa yiyin derdi. Hatta ilaç kullananlara zamanı tersine bile çevirtirdi. İftarda bir tane, yatarken bir tane, sahurda bir tane. İlaç tarifi. Sıkı eczacı idi. Ruhun şad olsun. Saygılar ve hayırlı ramazanlar…

YORUM EKLE

banner95

banner94