banner83

Ramazan Heybemizde Neler Var!

Ramazan ayına kavuştuk. İnşallah sağlık içinde Bayrama da kavuşuruz. Bu güzel aydan ailecek istifade etmek ve çocuklarımıza Ramazan’ı en güzel şekilde anlatmanın yollarını arayıp bulmalıyız. İşte bu konuda sizlere birkaç öneri;

1)Ramazan Köşesi Oluşturun: Ramazan geldiğinde evinizin bir köşesini özel olarak süsleyin. “Hoş geldin Ramazan” yazısı ve süslenmiş tablonun önünde ailecek birlikte fotoğraf çektirin. Çocuğunuz farklı bir ayın içinde bulunduğunuzu, bu ayın huzur ve bereket ayı olduğunu zihnine kayıt etsin.

2)Ramazan Hakkında Bilgilendirme: Onların anlayabileceği bir dille Ramazan ayının önemini, bu ayda yapılması gereken ibadet ve yardımları anlatınız.

3)Fıtır Sadakası: Bu ayda çocuklarınıza bir kumbara oluşturun. Ay boyunca toplanan parayı onun eliyle fakir ve ihtiyaç sahiplerine para ya da gıda yardımı şeklinde ulaştırın. Fıtır sadakasının bir beden sağğının sadakası olduğunu öğretin ve siz onun adına verin ama gelecekte kendisinin vermesi gerektiğini gönlüne nakış edin.

4)Sahur ve İftar: Oruç tutamasalar da sahur ve iftarı birlikte yapmaya çalışın. Sofra sonrası dua edin. İftar duasını birlikte yapın.

5)Kuranı Kerim: Bu ayın Kuran okumak İçin en önemli aylardan biri olduğunu ve hatim yapışması gerektiğini anlatın. Kuran öğretin, dinleyin ve dinletin.

6)Kadir Gecesi: Kadir Gecesinin önemini tüm ailenize anlatın. Birlikte o günü Eda edin. Bu gecede yardım edin. Eş ve dostu arayın. Kadir Gecesini Beklemek konusunda bilgi verin.

Pazardaki küçük satıcılar ile pazarlık etmeyelim!

Pazar yerlerini gezmeyi, özellikle orada kendi ürettiği ürünleri satan yaşlı, köylü, gariban, alın terinin peşinde koşan insanlarla hasbihal etmeyi severim. Pazardaki tezgahında, kendi küçücük bahçesinde ürettiği sebze ve meyveyi satmaya çalışan gariban Anadolu insanı ile pazarlık etmeyin. Onlar market zinciri açacak kadar güçlü değiller! Pazardan kazandıkları 1-2 lira ile hayatlarını devam ettiren ninelerimiz dedelerimiz var. Biz 2 lira ile zengin olmayız lakin onlar evine ekmek götürüyor! Tam tersine yaşlı dede ve nineler ne satıyorlarsa çok ihtiyacımız olmasa da alalım. Ne zaman böyle bir yaşlı görsem sadece destek olmak için ürünlerinden alırım.

Ektiğinin karşılığını alabilmek için en az iki yıl bekleyen, her doğal afette eli boş kalan gerçek üretici ile asla fiyat pazarlığı yapmıyorum. Bazen o soğukta akşama kadar bekleyenlerden 3 kuruş indirim isteyenleri görüyorum, öyle sinirleniyorum ki, koca market zincirlerinde dünyaları harcıyorlar gözlerine görünmüyor ama o garibanlardan indirim bekliyorlar.

Yaşadığınız köyde, şehirde fakir ve garibanları gözetin. Mazluma sahip çıkın. Dev market zincirlerinde alışveriş yaparken bir kuruş pazarlık yapamazken mahallenizdeki gariban bakkala, manava afra tafra yapıp azarlamayın. Gücünüz garibe, mazluma yetmesin.

Hayal ettiğim şehirde “AVM Kültürü” yerine, yerli, milli “Kapalı Çarşı” modeli var. Dev zincir marketler yerine o beldenin esnafının kazandığı bir sisteme ihtiyacımız var. Tüm pazar yerlerinde “gel vatandaş gel” diye sabahtan akşama kadar bağıran ve helal lokma İçin didinen pazarcı kardeşlerime selam ve hürmet ediyorum.

YORUM EKLE

banner95

banner94