banner83

8 KADINDAN 1'İ MEME KANSERİNE YAKALANIYOR!

MEGDER, Eğitim, Kültür ve Sanat Şenliği etkinlikleri kapsamında Göğüs kanseri semineri düzenledi. Seminere konuşmacı olarak katılan Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM) Hemşiresi Canan Çelik Durmuş, dünyada her 8 kadından birinin meme kanserine yakalandığını belirterek, erken teşhisin önemine değindi.

8 KADINDAN 1'İ MEME KANSERİNE YAKALANIYOR!
banner87
 MEGDER tarafından organize edilen Eğitim, Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında, “Göğüs Kanseri” konulu bir seminer düzenlendi. Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen seminer, KETEM Hemşiresi Canan Çelik Durmuş tarafından verildi. Dünyada her 8 kadından birinin meme kanserine yakalandığını belirten Durmuş “Ne yazık ki kanser, sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyanın sorunu. Özellikle bugün dünyada her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Hatta son zamanlarda ki kanser toplantılarında, bilim adamları aslında sayının daha da korkunç sayılara ulaştığını belirtiyor. O yüzden kansere karşı uyanık olmak zorundayız. “Farkındayız, kanseri yeneceğiz” Kanser Savaş Dairesi Başkanlığının sloganlarından biri. Çünkü bugün, kanserle mücadelede en etkili silahımız hala erken teşhis. Bir meme kanseri erken evrede teşhis edildiği zaman, gerçekten iyi sonuçlar alabildiğimiz bir kanser. O yüzden kanserle mücadelede farkındalık toplantıları çok ayrı bir öneme sahip. Bu şekilde kanserle mücadele bilinci artacaktır. Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücrelerin amaçsız ve kontrolsüz olarak çoğalmasıdır. Bu hücreler kan yoluyla diğer organlara da yayılabilir. Kadınlarda en sık görülen ve en çok öldüren kanserdir. Pek çok risk faktörü vardır. Düzenli hekim muayeneleri ve mamografi ile erken yakalanabilen bir hastalıktır. Erken teşhis için 20 yaşından itibaren her kadın, her ay kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Özellikle 50 yaşından sonra meme kanseri belirgin olarak artış gösterdiği için, 50 yaşın üzerinde hekim ve mamografi kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Meme kanseri olmamak için verilebilecek bir reçete yok. Ama korunabileceğiniz bazı önlemler alabilirsiniz” dedi.

Ne zaman hekime başvurulmalı ?

Meme kanserinde görülen belirtileri sıralayan Canan Çelik Durmuş, “Memede veya koltuk altında ele gelen kitleler, meme başında kabuklanma, içe çekilme, kanama, çatlama, şekil bozukluğu, meme başından kanlı veya renkli akıntı gelmesi, meme cildinde kızarıklık, ateş damarlarda belirginleşme, meme cildinde renk, şekil bozuklukları, portakal kabuğu görünümü varsa, bu belirtilerin mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir” dedi. Kanserden korunabilmek için sigara ve alkol kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Durmuş, uzun süre emzirmenin, sebze, meyve tüketiminin ve sporun önemine değindi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94