ANNE KARNINDA DAHİ PAGEM’İN DESTEĞİNİ ALABİLİRSİNİZ!

Manisa’da 2009 yılında kurulan ilk ve tek psikoterapi merkezi Pagem, bireylerin yaşadığı sorunları psikolojik danışmanlık desteği ile en aza indirebilmek için güçlü kadrosu ile Güzelyurt’ta hizmet vermeye devam ediyor.

ANNE KARNINDA DAHİ  PAGEM’İN DESTEĞİNİ  ALABİLİRSİNİZ!

banner46
HABER
ASUDE ONAR


Psikoloji biliminin etik ilkeleri doğrultusunda, danışanlarının özel yaşamlarından, evliliklerinden, okul ve iş hayatlarından, anne ve baba olarak üstlendikleri rollerini en yüksek fayda ile sürdürebilmeleri için, bireye ceninden itibaren destek olmaya başladıklarını belirten Psikolog Yavuz Eleman, ; “8 yıldır Manisa’nin ilk ve tek psikoterapi merkeziyiz. Bu alanda öncü olmuş bir kurumuz.  Anne karnında başlayan süreçle birlikte, çocuklarda, ergenlerde, yetişkinler de ve çiftlerde yaşanılan sorunların çözümünde rol alıyoruz. Süreçleri yönetiyoruz.” dedi.

 “ANNE KARNINDA TERAPİLERE BAŞLIYORUZ”
Bilimsel açıdan kanıtlanmış, ispatlanmış, doğruluğu kesin olan yöntemleri kullandıklarını ifade eden Psikolog Yavuz Eleman, şöyle devam etti;“ Bir bireyin ruh sağlığının oluşumunun temelleri hamilelik sürecinde başlar. Bir kadın nasıl bir hamilelik süreci geçirmişse, eşi ile akşam yürüyüşlerini yapmışsa, huzurlu ve mutlu bir gebelik geçirmişse aynı sonuç bebeğe de yansır ama hamilelik süreci anne için tam tersi olarak geçtiyse bu bebeğe de tabi ki de yansır. Hamile birey manevi duyguların yanında maddi sarsıntılar geçirdiyse bu da anne karnındaki bebeğe yansır. Annenin hamile kalması ile bizim yaptığımız şey bebeğin nasıl etkilendiğini anlatıp orayı düzenlemek. Bizi önleyici olarak değerlendirebilirsiniz. İhtiyaç his edilirse hamile bayanın eşi ya da başka çocukları varsa, onlar da terapilerimize katılıyorlar.”
 
“EMEKLİLERİMİZ TRAVMA GEÇİREBİLİYOR”
Son zamanlarda literatüre yeni bir kavramın daha girmek üzere olduğunu vurgulayan Psikolog Eleman; “Yaş alma hususunda adaptasyon süreci sıkıntılı oluyor. Kişide bir yıkım gerçekleşebiliyor. Yıllarca çalışma hayatı geçiren kişilerin emeklilik süreci geldiğinde maalesef ki uğraşları yoksa bir travma dönemleri oluşabiliyor. Hatta bununla ilgili yeni bir kavra literatüre girmek üzere o da ‘Emeklilik Sendromu’. Bunlara yönelik çalışmalar düzenleyebiliyoruz. Yaşlılarla çalışırken nöropsikologlarımızdan yardım alarak demans ve Alzheimer rahatsızlığı geçiren yaşlılarımıza çalışma sağlıyoruz ama pek bir talep yok bu konuda.” diye konuştu.
 
“BİR PARÇA KAYGININ OLMASINI İSTİYORUZ”
Ortaokul ve lise dönemlerinde, önemli sınavlara hazırlanan çocukların sınav kaygısı yaşadığını belirten Eleman; “ Önemli olan bu kaygının farkına varılabilmesidir. Bunu fark edip başvuran aileler olduğu gibi kendi gözlemlerimiz sonucunda belirlediğimiz çocuklarda mevcut. Belirlediğimiz çocuklarda grup çalışmaları yapıyoruz. Normal olan her insanda her duygunun olması gerekiyor. Çocuklarda bir parça kaygının olmasını zaten bekliyoruz. Çünkü kaygı harekete geçiren bir duygudur. Önemli olan bir duygunun azlığı ya da çokluğudur. Bu öfke de bir duygudur. Hepimizde var. Önemli olan belirli seviye de ve kontrol edilebilir olmalıdır. Kaygıyı da aynı şekilde değerlendiriyoruz. Çocuğun kaygı düzeyi yaptığı işi engelleyecek düzeydeyse o kaygının kontrol edilebilirliği konusunda yardımcı oluyoruz. Çalıştığımız alanlarda kaygıyı ya da öfkeyi yok etmek söz konusu değildir. Kontrol edilebilir duruma getiriyoruz, Kontrol etme becerisini kazandırıyoruz.”ifadelerine yer verdi.

‘HER UZMANIN ALET ÇANTASI OLMALI’
Farklı terapi yöntemleri ile kişilerdeki özgüven eksikliği, öfke nöbetleri, dikkat eksikliği, kişilik sorunları gibi problemleri çözebileceklerine yönelik reklam yapanları samimi bulmadığını belirten Psikolog Eleman, bilgilendirmelerini şu sözlerle sürdürdü; “ Bizim de bünyemizde yaklaşık 5 yıldır neurofeedback yöntemi var ama biz ticari kaygılarla bu yöntemin tek başına bir çok sorunu çözebileceğine dair reklam yapmıyoruz. Bize göre bu yöntemler bir uzmanın alet çantasında olması gereken aletler gibidir. Neyi kullanacağına uzman karar vermeli, tek bir yöntemle birçok şeye son vermek etik değildir. Biz yönteme göre değil, vakaya göre terapi uyguluyoruz. Kişilere göre terimi yanlıştır.”

“UYGULADIĞIMIZ TESTLER MR, RÖNTGEN GİBİ DEĞERLENDİRİLEBİLİR”
Kişinin bilinçaltı yani psikolojisi ile ilgilenen Pagem’de destek almak isteyen danışanlarına gerek görülürse testler uyguladıklarını belirten Psikolog Yavuz Eleman; “Test aslında bir araçtır, size bir aile çocuğunu getirdiğinde sorun tırnak yemesi, altını ıslatması ya da dersinin başında 2 dakika dahi oturamıyor olması olabilir. Dersinin başında çocukla iletişime geçmek bunların neden kaynaklandığını bulmak zorundasınız. Doktora gittiğinizde nasıl kan tahlili, röntgen, mr çekiliyorsak, doktor o sonuçlara bakarak tanı koyuyor ve tedavi protokolünü ayarlıyorsa bizim yaptığımızda o dur. Bu araştırma yapıldıktan sonra testlerimizi oluşturuyoruz. Altını ıslatmak özgüven eksikliğinden ya da yaşanılan bir istismardan olabilir, biz hipotezimizi ortaya koyuyoruz onu kanıtlayacak yardım protokolümüzü ayarlayıp bunu aileye sunuyoruz.”açıklamalarında bulundu.

“DANIŞANLARIMIZIN KARARLI OLMASI GEREKİYOR”
Toplumuzda psikolojik destek almanın alışılagelmiş bir durum haline gelmeye başladığını belirten Psikolog Yavuz Eleman, son olarak konuşmalarını şu sözlerle noktaladı; “Danışanlarımız bizden destek almak istediklerinde kararlı olmaları gerekiyor. Toplumumuzda psikologa gidenlere ‘Sen deli misin?’ denebiliyor, ama psikolojik destek delilere uygulanan bir şey değildir. Yaşamsal problemlerde de bizlere başvurabilirler. Çocuklarının gelişimine katkıda bulunmak isteyen, sosyal bağlam içerisinde sorunlarını çözmek için bize gelmek isteyenler, yardıma açık bir şekilde gelmeleri gerekir. Bizimle irtibat kurmak isteyen Manisalılar randevu alabilirler. Biz ilk görüşmeye gelenlere her zaman elimizden geldiğince destek oluyoruz ve asla bunu ücretlendirmiyoruz.”
 
Güzelyurt Mahallesi 5701 sokakta bulunan Pagem binasına giden vatandaşları karşılayan dost canlısı ‘Badem’ ise ayrı ilgi kaynağı oluyor.
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.