banner83

ARINÇ'TAN REKTÖR PAKDEMİRLİ'YE ÖVGÜ

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Dahili Bilimler Ünitesi’nin açılışını gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli’ye övgüler yağdırdı.

ARINÇ'TAN REKTÖR PAKDEMİRLİ'YE ÖVGÜ
banner87
 Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Dahili Bilimler Ünitesi’nin açılışı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Arınç, Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli’nin üniversiteye çok güzel şeylerin yanı sıra 4 tane önemli fakülte kazandırdığını söyledi.

Bundan 2 yıl önce aktarılan kaynaklarla CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi’nin tamamlandığın belirten Arınç, Dâhili Bilimler Ünitesi bünyesinde hizmet veren acil servis, tüp bebek, yenidoğan ve onkoloji gibi bölümleri açmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Rektör Pakdemirli girişimleri sayesinde CBÜ’de ilahiyat ve işletme fakültelerinin de yakında açılacağını, iki fakültenin işlemlerinin Bakanlar Kurulu’nda imza sürecinde olduğunu belirten Arınç, hastanenin adının Hafsa Sultan olarak değiştirilmesinin de değerlere bağlılık örneği olduğunu dile getirdi. Geçmişte millete hizmet eden, toplumda saygı gören bir insan isminin üniversiteye verilmesinin bir vefakârlık, kadirşinaslık ve bereket örneği olduğunu hatırlatan Arınç, isimlerin güzel olması halinde ise ismin verildiği yere bereket yağacağını kaydetti.

“Sağlığın kıymeti yokluğunda anlaşılır”

Arınç, Kanuni Sultan Süleyman’ın “Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözlerini ifade ederek sağlığa verdiği öneme dikkat çekti. Halkın en yüksek mertebeyi “Devlet, güç, iktidar sahibi olmaktır” diye bilmesine rağmen onun “Bir nefes sıhhat bile o devletten çok kıymetlidir” dediğini vurgulayan Arınç, Hz. Muhammed’in de sağlığın, kıymeti yokluğunda anlaşılan 5 şeyden biri olarak olduğunu hatırlattı.

“TOKİ’nin alanını daraltmalıyız”

Rektör Pakdemirli’ye bununla ilgili bir yazıyı hastanenin uygun yerlerine astırmasını isteyen Başbakan Yardımcısı,  yeni fakülte ve yüksekokulların kazandırılmasının sevindirici belirterek, “Rektörümüzün müjdelerini hep beraber aldık. Bu yüksekokullar, açılacak olan, açılmış olanlar hepsi bizim için çok önemli. Yenileri için TOKİ'ye inşaat yaptırılmak isteniyor. Bunları takip ediyoruz. TOKİ şu anda Türkiye’de birçok şey yapıyor. Bunlara da sıra gelir tahmin ediyorum. TOKİ’nin alanını biraz daraltmamız lazım, çok açıldı, Türkiye’nin her yerinde çok şey yapmaya başladı. Sıkıntılar oluşabilir diye düşünüyorum. Ama yine TOKİ’nin kendi imkânları ve kendi ihalesiyle bu yerleri yaptırmasının daha çabuk, daha güçlü olabileceğini düşünüyoruz. Bütün bunlara dikkat etmemiz lazım” dedi

“Üniversiteler 2 B’den yararlanacak”

2B Yasası’na eklenen bir maddeyle üniversitelerin de bu yasadan yararlanacağını ifade eden Arınç, bu düzenlemenin CBÜ ve Bursa Teknik Üniversitesi’nin yer sorununu çözeceğini kaydetti.

“Basının gerçek vazifesi o değil”

Bülent Arınç, Rektör Pakdemirli’nin konuşma yaptığı sırada bir kişinin sesini yükselterek protesto girişiminde bulunmasından sonra basın mensuplarının o bölüme doğru hareket etmesini eleştirdi. Protestonun bir hak olduğunu, olağan dışı karşılanmaması gerektiğini, fiili saldırıya dönüşmedikçe bu hakkın engellenmemesi gerektiğini belirten Arınç, basının henüz buna alışamadığını söyledi. CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi’nin Manisa için dev bir eser olduğunu, bu dev eserin inkâr edilemeyeceğini dile getiren Arınç, “Ne hikmetse basınımız elinde kamerasıyla fotoğraf makinesiyle burayı bırakıyor, hurra ‘kim bu bağıran adam’ diye onun peşine düşüyor. Elimde bir imkân olsa sizi orada tutarım, buraya bir daha gelmenize engel olurum. Böyle şey olmaz. Burada bu üniversitenin rektörü, bu kentin valisi konuşuyor. Onların bulunduğu bir yere birisinin bir şeyler yapıvermesi ilgiyi oraya çekmemeli”

“Hasta ruhlu insanlar var”

İdeolojilerin deli gömleğini giymiş bazı kişilerin ellerinde taş ve sopayla bankalara, hastanelere, vergi dairelerine saldırdığını belirten Arınç, “Çiçekleri bile tahrip eden yanlış bir zihniyetin kurbanı onlar. Kadıköy’de, Taksim’de bunları görüyoruz. Sokaklarda polise karşı silah kullanan, polise karşı ‘Biz anarşistiz, her şeyi yakar yıkarız, banka, hastane, vergi dairesi de neyin nesi, camlarını indiririz’ diyen hasta ruhlu insanlar da var, tehlike onlardadır. Onlara karşı da bu kahraman polisimiz görevini yapıyor” diye konuştu.

“Fakülte sayısı 9’a çıkacak”

Vali Halil İbrahim Daşöz  ise, Hafsa Sultan Hastanesi’nin Manisa’ya hayırlı olması temennisinde bulunarak, emeği geçen ve katkıda bulunan herkese teşekkür etti. CBÜ’de fakülte sayısının 7’ye ulaştığını ve 9’uncusunun kararının alındığını ifade eden Vali Daşöz, bu sayede Manisa’nın da geliştirdiğini söyledi.  

“Yatak kapasitesi 600’e çıktı”

CBÜ Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli ise Dahili Bilimler Ünitesi’nin hizmete geçmesiyle hastanenin yatak kapasitesinin 400’den 600’e yükseldiğini, Manisa’daki vatandaşların sağlık sorunları için artık İzmir’e gitmek durumunda kalmadığını, tersine daha az yoğun olması nedeniyle İzmir’deki bazı hastaların Hafsa Sultan Hastanesi’ni tercih eder duruma geldiğini kaydetti.

“Diziler gerçeği yansıtmıyor”

Manisa’da ilk hastaneyi kurduran insanı hayırla yad etmek ve sahip çıkmak amacıyla hastaneye Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan’ın isminin verdiklerini belirten Rektör Pakdemirli, senato olarak bu kararı aldıklarını söyledi.

Bazı televizyon kanallarında Kanuni Sultan Süleyman ile ilgili bazı dizilerde bazı olaylar ve görüntülerin gerçeği yansıtmadığını da dile getiren Rektör Pakdemirli,  “Burada bence tamamen tarihi vesikalara dayanmak, iyi araştırmak lazım. Osmanlı arşivlerine girmek lazım. Birçok olay, hadise, orada kurgudan ibaret. Tarihi gerçeklerle hiçbir ilgisi yok. Hafsa Sultan’la ilgili temsil edilen şahsın Hafsa Sultan validemizle çok fazla ilgisi bulunmamaktadır” dedi.

Hastaları ziyaret etti

Konuşmaların ardından Dahili Bilimler Ünitesi ile Sait Türek tarafından yenilenen Acil Servis Ünitesi ve Muradiye Yerleşkesi’nde yer alan Fen Edebiyat Fakültesi’ne ait amfi ve kantinin açılışını Başbakan Yardımcısı Arınç ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.  Arınç, daha sonra hastaneyi gezerek hastaları ziyaret etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94