banner83

DİYABETİN ARDINDAN ORTAYA ÇIKAN KALP VE DAMAR HASTALIKLARI

Manisa’da 9 yıldır hizmet veren Özel İzmir Kardiyoloji Dal Merkezi doktorlarından Kardiyoloji Uzmanı Dr. H.Çetin Aydın, şeker hastalığının kalp ve damar üzerinde yarattığı tahribatı ve ortaya çıkan hastalıkları Manisa Denge Gazetesi okuyucuları için anlattı. Son yıllarda dünya genelinde şeker hastalığının artış gösterdiğini, bu artış ile birlikte kalp ve damar hastalıklarının da aynı oran da arttığını belirten Çetin; “Şeker hastalığı metabolizmayı bozan, kalbi mutlaka etkileyen bir hastalıktır. Kontrol altına alınmazsa sakatlıklara, hatta ölüme yol açar. ” diyerek uyarılarda bulundu.

DİYABETİN ARDINDAN ORTAYA ÇIKAN KALP VE DAMAR  HASTALIKLARI
banner87
BÜYÜK ARTIŞ YAŞANDI
Diyabet yani şeker hastalığının tedavisi için hastalarımız ilk önce dahiliye doktoruna başvurmalıdırlar. Ama ben okuyucularımıza diyabetlilerdeki kalp ve damar  hastalıkları’nı anlatacağım.Diyabet hastalığı son yıllarda gittikçe artış gösteren hastalıklardan biridir. Bununla aynı orantıda da kalp ve damar yolu hastalıkları da arttı. Hem kalp hem şeker hastalığı bir arada olan hastalarımızda eğer sağlıklı bir tedavi yöntemi uygulanmazsa sakatlıklar ve ölümler yaşanabiliyor.

VÜCUTTAKİ YAĞ ORANI ARTMAMALI
Bir hastaya diyabet hastası diyebilmemiz için tabii ki öncelikli kriterlerimiz var. Açlık kan şekerinin 105’in üzerinde olması, 2 saat sonra ölçülen tokluk kan şekerinin 140’ın üzerinde olması bizlere diyabetin yani şeker hastalığının vücutta var olduğunu gösterir. Şeker hastalığı neden oluşur peki? En önemli 3 sebebi vardır; Birincisi, hareketsiz yaşam. Şehir hayatı diyabet hastalığını arttırıyor. İkincisi, sağlıksız beslenme. Fast-food yiyecekler, karbonhidrat ağırlıklı besinler, doğal gıda bulamamamız ve üçüncü unsur olarak da kilo unsuru diyabeti arttıran faktörler. İnsanlar kilo aldığı zaman karaciğer yağlanır, bu hastalarda şeker hastalığı kaçınılmazdır. Karaciğer yağlanıyorsa şeker ve tansiyon hastalığı direk peşinden geliyor. Ülkemizde maalesef ki obezite oranı yüksek. Diyabet hastalığında insülin eksikliği oluyor. Bazı hastalarda insülin ya salgılanıyor ya da salgılansa da vücudumuz bunu kullanamıyor. Obez kişilerde, yani vücutlarındaki yağ oranı yüksek olan kişilerde insülin salgılandığı halde vücut yakamıyor ve diyabet yani şeker hastalığı da kapıyı çalıyor.

DİYABETLİ OLDUKLARININ FARKINDA DEĞİLLER
Kalp ve damar hastalığı olan ya da kalp krizi geçiren bazı hastalara daha sonra bazı tetkikler yapılır. Bu süreçte kalp ve damar rahatsızlığı yaşayan hastaların diyabet hastası olduğu ve kişinin bundan habersiz olduğu ortaya çıkar. Yüzdelik dilimle ifade etmem gerekirse kalp krizi geçiren hastaların %30’u şeker hastası, %20’si de gizli şeker hastasıdır. Yani kalp krizinden hastaneye başvuranların %50’si  ya gizli şeker ya da aşikar şeker hastası. Şeker hastası olup farkına varılmadığında kişi de kalp ve damar hastalığı da başlıyor.
 
 
DİYABETİN ARDINDAN HASTALIKLAR NASIL OLUŞUYOR?
Diyabet hastalığı metabolizmamızı bozan bir sistemdir. Yediğimiz şekerde, yağlarda ve proteinlerde insülinin etkisi vardır. Vücudumuz bunu yeteri kadar kullanamıyorsa ya da hiç kullanmıyorsa metabolizmamız bozuluyor. Yediğimiz ve içtiğimiz gıdaları metabolizmamız yakamadığı için zararlı kalıntılar vücudumuzda kalıyor.Bunlar tıbbi olarak zehirli maddelerdir. Bu maddeler damarlarımızdaki kan akışını bozuyor, damarın tıkanmasını engelleyen endotelin bozukluğunu meydana getiriyor. Damarlarımızın iç yüzeyi bozulunca kan pulcukları damara yapışmaya başlıyor. Bu zararlı maddeler kanın pıhtılaşma eğilimini arttırıyor. Kan pıhtılaşmasının olasılığı artıyor. Damarların kas tabakası kalınlaşıyor, damarı içe doğru daraltıyor. Bu saydıklarımın hepsi bir araya gelince damarlardaki tıkanma ve daralma normal insanlardakine göre 3 kat daha hızlı ve fazla oluyor. Diyabet hastalığı en çok damar yolu sistemine ve sinir sistemine zarar veriyor. Damarlarda ise büyük damarlar ve kılcal damarlar olmak üzere 2 farklı şekilde gözüküyor.
 
GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN HASTALIKLAR
Böbrekler tamamen kılcal damar yumağıdır. Bir böbrekte 2 milyon ile 3 milyon arasında nefron yapı vardır. Diyabet kılcal damarların büyük bir çoğunluğunu tahrip ettiği için böbrek de süzme fonksiyonu gerçekleşmiyor ve ortaya böbrek yetmezliği çıkıyor. Gözümüzün arkasında kılcal damarlar vardır ve görmeyi retina denilen bölge ile sağlarız. Buradaki kılcal damarlar bozulduğunda görme bozukluğu yaşanıyor.Beynimizdeki kılcal damarların tahrip olması da kişilerde felce sebep oluyor.Büyük damarlarda meydana gelen hastalıklarda her şeyden önce kalp krizi. Şeker hastalarında olan kalp krizinde çoklu damar, ana damar hastalığı olur. Şeker hastası olan kişilerde genelde çok sayıda damar bozulması yaşanır. Daha fazla damara stent takmak gerekir ve by-pass yapılır. İleri de kalp yetmezliği meydana gelir, erkeklerde bu risk 4 kat iken kadınlarda 8 kat daha fazladır.
 
SİNİR SİSTEMİMİZ DE TAHRİP OLUYOR
Sinir sistemi denildiği zaman ruh hali ile karışıyor. Sinir sistemi beynimizden çıkıp omurilikten tüm vücudumuzu saran incecik ağlardır. Sinir sistemi tüm kas hareketlerimizi konuşmamızı, nefes alışımızı etkiler. Kaslarımızı hareket ettirir. His duyusu da, sinir sistemi ile sağlanır. Sinir sistemimiz bozulunca, his duyumuz ağrılı algılama yaşatır. His duyumuz bozulur hem de hareket yeteneğimizi kaybederiz. Sinir sistemimizdeki tahribat peşin sıra damar sistemimizi de bozar. El ve ayaklarda uyuşmalar, yanmalar, karıncalanmalar, his duyusu kaybolması gibi.

CİDDİYE ALMAK ZORUNDALAR
Her hastalıkta erken teşhis gerçekten hayat kurtarır. Sağlıklı ve kaliteli bir hayat yaşamak istiyorsak düzenli olarak sağlık kontrollerimizi yaptırmamız gerekir. Bazen duymak istemediğimiz bizi üzen sonuçlar ortaya çıkabilir ama doğru tedavi yöntemi ile her şeyin üstesinden gelmek mümkün. Kalp ve damar sağlığı birçok sistemimizi etkiliyor, birçok hastalıkta kalp ve damar yolunu etkiliyor. Birbirleri ile bağlantılılar. Lütfen sağlığımızı 2. plana atmayalım.
 
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94