Diyetisyenden Ramazan Tavsiyeleri

Diyetisyenden Ramazan Tavsiyeleri
banner87

Diyetisyen Sevgi Gökçen Eryılmaz, Ramazan ayında bağışıklık sisteminin korunmasının önemli olduğunu belirtti.  Eryılmaz, “Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, “Oruç tutarsam bağışıklık sistemim düşer mi?” gibi sorular da sıkça gelmeye başladı. Şunu unutmamak gerekir ki bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için çok yemeniz değil, kaliteli yemeniz bizim için önemlidir. Peki, hem oruç tutup hem de bağışıklık sisteminizi nasıl koruruz? Sahurunuza eklediğiniz peynir, yumurta, sizi gün içinde tok tutacağı gibi bağışıklık sisteminize de oldukça destek verecektir.  Badem, ceviz, fındık gibi E vitamini, selenyum, çinkodan zengin besin gruplarını da sahurunuza ekleyebilirsiniz. Böylelikle gün içinde tokluk sürenizi de arttıracak, bağışıklık sisteminizi de kuvvetlendireceksiniz” dedi.

HAFTADA İKİ GÜN BALIK VE KURUBAKLAGİLLER TÜKETİN

Haftada 2 gün balık tüketilmesinin önemli olduğunu belirten Eryılmaz, “Balık tüketmek Ramazan ayında çoğumuzun alışkanlığı değildir fakat içeriğindeki Omega 3, bağışıklık sisteminiz için oldukça önemlidir. Haftada 2 gün kurubaklagil tüketmeye özen gösterin. Böylelikle günlük aldığınız posa miktarınızı artırarak ramazanda sıklıkla karşılaştığımız kabızlık probleminin de önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda kurubaklagiller bağırsaktaki yararlı bakterilerin beslenmesinde de oldukça önemli olduğu için bağışıklık sisteminize destek verecektir. Günde 5–6 porsiyon sebze ve meyve tüketin. Sahura yeşilliklerden zengin bir tabak iftara ise bolca salata ekleyebilirsiniz. Her akşam bir miktar sebze tüketip, sahurda ve iftar sonrasında da meyvenizi ihmal etmeyin. Böylelikle günlük vitamin alımınızı yeterli seviyede tutabilirsiniz” diye konuştu. 

ÇORBADAN SONRA YEMEĞE 15 DAKİKA ARA VERİN!

İnsanların uzun süren açlığın ardından iftarda porsiyon kontrolünde zorlanabileceğini ifade eden Eryılmaz, “Bu sebeple çorbadan sonra 15 dakika mola vermelisiniz. Böylelikle kan şekerinizin seviyesini koruyacak, iftardan sonra halsizlik ve yorgunluk hissetmeyeceksiniz.  Vücudun tüm gün susuz kalmasıyla birlikte, ihtiyaç halindeki sıvı bağırsaklardan kullanılacaktır. Bu da uzun vadede kabızlığa yol açacak ve bağırsak florasında problem oluşturacaktır. Bu sebeple sahur, iftar ve iftar sonrası olmak üzere günlük tüketeceğiniz suyu üçe bölebilirsiniz” dedi.

SPOR YAPMAYI İHMAL ETMEYİN!

İftardan sonra 1 saatlik sporun çok önemli olduğunu kaydeden Eryılmaz, bilgilendirmelerine şu sözlerle devam etti; “Oruç tumanız, evde kalmanız hareket etmemenize sebep olmamalı. Bu süreçte kilo koruma ve bağışıklık için oldukça önemli olan sporu iftardan 1 saat sonra ya da gün içinde kendinizi iyi hissettiğiniz bir saatte orta tempoda yapabilirsiniz. Üstelik bunun için dışarı da çıkmak zorunda değilsiniz, evde yapabileceğiniz birçok egzersiz mevcut.”

SİYEZ, TAM BUĞDAY, ÇAVDAR UNLARIYLA YAPILMIŞ EKMEKLERİ TÜKETEBİLİRSİNİZ

Tahıllı ürünlerin tüketilmesinin önemli olduğunu aktaran Eryılmaz, “Beyaz un tükettiğinizde, günlük alacağınız vitamin alımını ve posa alımınızı azaltacaksınız. Bu da sizi uzun vadede yorgun hissettirebilir. Aynı zamanda beyaz unun glisemik indeksi yüksek olduğu için gün içinde daha çabuk acıkacaksınız. Bu sebeple siyez, tam buğday, çavdar unlarıyla yapılmış ekmeklerden tüketebilirsiniz” diye konuştu.

HEM SUSUZLUĞUNUZU AZALTIN HEM DE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİN

Eryılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Yoğurt, kefir gibi kaynakları iftar ve sahurda tüketmeniz susuzluğu azaltacağı gibi bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye de yardımcı olacaktır. Aynı zamanda az tuzlu turşuları da iftarda tüketebilirsiniz. Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu sürecin biteceğini ve her şeyin güzel olacağını düşünmekten vazgeçmeyin. Kendinizi mutlu edecek ve beyninizi oyalayacak ev içi aktiviteler bulmaya çalışın. Unutmayın ki stres, vücudunuza verebileceğiniz en büyük zarardır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER