banner83

DÖVMELERDEN KURTULMAK MÜMKÜN AMA...

Özel Sekiz Eylül Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hasan Hemmati, lazerle dövme sildirme hakkında bilgiler vererek, dövme silme işleminin uzun ve emek gerektiren bir süreç olduğunu söyledi. Dövmelerin tek seansla silinemeyeceğine dikkat çeken Hemmati, açık ten rengi hastalarda ve koyu renkli dövmelerde başarı oranın daha yüksek olduğunu ifade etti.

DÖVMELERDEN KURTULMAK MÜMKÜN AMA...
banner87
 Dövme yaptıranların birçoğu, belli bir süre sonra sıkılıp vücutlarındaki kalıcı izden kurtulmak istiyor. Özellikle eşinin ya da sevgilinin ismini dövme yaptıranlar, ilişki bittiğinde dövmesini sildirmenin yollarını arıyor. Sınavların da yaklaşması ile birlikte Polis ve Askeri okul sınavlarına hazırlanan gençler de, anlık özentileri sonucu yaptırdıkları dövmelerden kurtulmak istiyor. Ancak kalıcı dövmelerden kurtulmak o kadar da kolay değil. Uzun bir süreç gerektiren dövme sildirme işlemi hakkında bilgiler veren Özel Sekiz Eylül Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hasan Hemmati, son zamanlarda çok sayıda dövme silme işlemi uyguladıklarını ifade etti. Hemmati, “Dövme silme makinaları çok güçlü, kısa, ışık enerjisi üreterek dövme silmede kullanılıyor. Normalde nanosaniyede atış gerçekleştirerek, dövmeleri ortadan kaldırıyor. Epidermis dokuları, komşu dokulara zarar vermeden atış atılıyor. Işık enerjisi dövmelerin boyasını gördüğü zaman ısı enerjisine dönüşüyor. Isı enerjisine dönüştükten sonra dövmelerde bir parçalanma olayı oluyor ve boyalar belli bir zaman sonra vücuttan atılıyor” dedi.

“Koyu renkli dövme silmede başarı oranı yüksek”

Koyu renkli dövmelerin daha iyi silinebildiğini belirten Hemmati “Sarı, kırmızı, kahverengi boyalar renk azlığından dolayı biraz zor silinen boyalardır. Bu nedenle dövme silmede, seanslar 14-15 seansa kadar uzayabiliyor. Tabi ki bu seans aralıkları en az bir 2 ay sürüyor. Genellikle en sevdiğimiz renk türü hastanın açık tenli oluşuyla birlikte; siyah, mavi, yeşil olan dövme boyaları daha yüz güldürücü bir sonuç veriyor. Ortalama 3-4 seansta bu boyalar tamamen silinebiliyor. Başarı oranı yüzde 80. Tabi ki ilk işlem uygulandığı zaman kesinlikle ağrı yok, ama tabi ki hastanın hassasiyetine göre de değişiklik gösterebilir. Bunun için de ağrı giderici merhemlerimiz var. İşlemden yarım saat önce uyguladığımız da bir seans ortalama yarım saat sürüyor. Az da olsa o bölgede noktasal kanalar, kabuklanmalar görülebiliyor. Bu gibi hastalarda kabukların kaldırılmamasını ve güneş koruyucu kullanmalarını istiyoruz. 2 ay sonra hastayı tekrar kontrole çağırıyoruz. Çünkü boyanın tam anlamıyla kendini göstermesi bir ayımızı alır” şeklinde konuştu.  

“Her bölgede uygulanır ama her hastada uygulanmaz”

Son zamanlarda özellikle askeri okul ve polislik sınavlarına hazırlanan gençlerin dövme sildirme işlemi için başvuruda bulunduğunu belirten Hemmati,  “Polislik ya da askerlik gibi sınavlara başvuruda bulunmak isteyen çok sayıda hastamızın bize başvurusu oldu. Dövmelerinin 1 seansta temizlenmesini istiyorlar ama kesinlikle böyle bir şey mümkün değil. Bu bir süreç. Boyanın rengi, hastanın ten rengi, boyanın açıklığı, cildin hangi katmanına yerleştiği çok önemli. Ayrıca az da olsa, dövmenin olduğu bölgede gölge gibi bir leke kalabiliyor. Dövme sildirme işlemi genellikle her bölgede uygulanabiliyor ama her hastada uygulanmaz. Özellikle şeker, kalp, epilepsi hastalarında, gebelerde bu işlem yapılmaz. Bunun yanı sıra bir kol bölgesinde ki dövme ile sırt bölgesinde yapılan dövme işlemi farklıdır. Kol’da ki dövme çabuk silinir. Sırt bölgesindeki dövmeler daha zor çıkar. Doğal olarak seans sayıları da artıyor” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94