banner65

DÜNYA ÜZERİNDE DİYABETLİ HASTA SAYISI NEDEN ARTTI ?

Dün 14 Kasım Dünya Diyabet Günü idi. Dünyada 450 milyon diyabetli var ve 20 yıl sonra bu sayının yüzde 60 artarak yaklaşık 800 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

DÜNYA ÜZERİNDE DİYABETLİ HASTA SAYISI NEDEN ARTTI ?

banner46
Diyabet, vücutta pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen ve ömür boyu süren bir hastalık. Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman Dünya diyabet günü ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.


Diyabet 10 yılda yüzde 100 arttığına vurgu yapan Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman, “Bulaşıcı olmayan hastalıklar (BOH), günümüzde dünyadaki en büyük salgınlardan biridir. 2008’de meydana gelen ölümlerin %63’üne (36 milyon insan) BOH’ler neden olmuştur. BOH’lerin sıklığıve bunlara bağlı ölüm sayısının; gelecekte nüfus artışı ve yaşlanma, ekonomik geçişler ve bunlara bağlı davranışsal, mesleki ve çevresel risk faktörlerinde meydana gelen değişiklikler sonucu başta düşük ve orta gelirli ülkelerde olmak üzere önemli derecede artması beklenmektedir. Bunların başında gelen  Diyabet(şeker hastalığı) yaşam kalitesini düşüren çok faktörlü kronik bir hastalıktır. Tüm dünyada hızla artan, bireyleri ve toplumları etkileyen hastalıklardan bir tanesidir. DİYABET, insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği sonucu ortaya çıkan ve kan şekeri yüksekliği ile seyreden, kronik ve ilerleyen bir hastalıktır. İnsülin, vücudumuzda pankreas tarafından salgılanır, yemeklerle alınan besinlerdeki şekerin hücre içine girerek enerji olarak kullanılabilmesi için anahtar görevi görür. İnsülinin yokluğu veya etkisizliği sonucu hücre içine giremeyen şeker kanda yükselmeye başlar. Şeker hastalığının en sık görülen belirtileri; çok su içmek, sık idrara çıkmak, halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, görme bulanıklığı gibi belirtilerdir. Ancak şeker hastalarının yaklaşık yarısı, şeker hastası olduğunun farkına varmadan yaşamaktadırlar. Yani çok büyük bir belirti hissetmemektedirler. Dolayısıyla şeker hastalığı açısından riski kişilerin hiçbir belirti hissetmeseler bile düzenli olarak şeker ölçümü yaptırmaları önerilir” dedi.  

DİYABET GÜNÜ”NÜN SEMBOLÜ “MAVİ HALKA”
  Ümit Akman, “Her yıl 14 Kasım’ da kutlanmakta olan Dünya Diyabet Günü, diyabet dünyasının en önde gelen farkındalık kampanyasıdır. “Diyabet Günü”nün sembolü “mavi halka” dır. Mavi Halka, diyabet için birleşmeyi ve bir araya gelmeyi temsil etmesi için Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından oluşturulmuştur. Çoğu kültürde halka; yaşamı ve sağlığı temsil eder. Mavi renk ise tüm insanları altında birleştiren gökyüzünü çağrıştırır. Mavi Halka diyabetin evrenselliğini ve küresel diyabet birlikteliğini sembolize eder. Uluslararası Diyabet Federasyonu, 2016 yılı için Dünya Diyabet Günü temasını "Eyes on Diabetes" olarak belirlemiştir. Belirlenen tema ile diyabetin erken teşhisi, tüm diyabet tipleri için oluşabilecek ciddi komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi ile diyabetin daha iyi yönetilmesinde erken teşhis, düzenli takip ve kontrolün önemine dikkat çekilmektedir. Dünya Diyabet Atlası verilerine göre; 11 yetişkinden 1’i diyabetli (415 milyon), 7 doğumdan 1’i gebelik diyabetinden etkileniyor,  542,000 çocuk tip1 diyabet hastası. Her 6 saniyede 1 kişi diyabet hastalığından hayatını kaybediyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı 5 milyon. Tahminlere göre diyabet 2040’da, 10 yetişkinden 1’i diyabet hastası olacak. 642 milyon Diyabet ile ilişkili hastalıkların sağlık harcamaları 802 milyon ABD Dolarını aşacak. Bu nedenle diyabet ile mücadele konusunda tüm dünyada politikalar geliştirilmekte, DSÖ tarafından ulusal eylem planlarının hazırlanması ve hazırlanan planların güncellenmesi önerilmektedir. Diyabetin nedeninin birden fazla faktörden oluşması, mücadelenin de multidisipliner yaklaşımla sürdürülmesi gereğini ortaya koymaktadır. Günümüzde diyabet ile mücadelede, bireysel mücadelenin yanısıra kurumsal mücadele de önem kazanmış ve kurumsal düzeyde çok sektörlü yaklaşımla gerekli önlemlerin alınması zorunlu hale gelmiştir. Bu anlayışla bizde Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi olarak; bugün Magnesia AVM de halkımıza yönelik olarak farkındalık standı açtık. Vatandaşlarımızı bilgilendirdik, gönüllü olanların kan şekeri ölçümünü yaptık. Kurum diyetisyenimiz ve personelimiz birebir eğitim verdiler. Broşür dağıtımında Manisa Bağımlılıkla Mücadele Derneğinin gençleri de oradaydı…broşür dağıtarak bize destek oldular” diye konuştu.
 
 
 
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.