EVDE NELER YAPABİLİRİZ?

Koronavirüs tehditi ile mücadele ettiğimiz şu günlerde, her duyarlı vatandaşın yapması gereken şey evinde kalarak, salgının ilerlemesini engellemek. Koronavirüsü engellemek için yapmamız gerekenler aslında bu kadar basit; süreç geçene kadar evde kalmak ve kişisel hijyenimize dikkat etmek.  Evlerimizde kaldığımız bu süre zarfında hem yetişkinler hem de çocuklarımız için hazırladığımız ‘evde etkinlikler’ bölümümüzü okumanızı tavsiye ederiz.  

EVDE NELER YAPABİLİRİZ?
banner87
YETİŞKİNLER İÇİN

-Egzersiz Yapın:Öncelikle ev içerisinde yapabileceğiniz egzersiz türleri keşfetmelisiniz. Zumba, pilates, aerobik, aletsiz yapılan fitness hareketleri gibi. Sosyal medya ve internet üzerinden size yol gösterecek sayfalara ulaşabilirsiniz.
-Düzenli Beslenin: Evde olduğumuz için zamanı daha bilinçli olarak değerlendirmeniz mümkün. İş hayatımızın yoğun temposunda düzenleyemediğimiz beslenme programımızı tekrar elden geçirebiliriz.
-Bir Köşe Yazarı Edinin: E-gazetelerden, yerli ya da yabancı mecralardan tarzını sevdiğiniz bir köşe yazarı bulmaya çalışın. Düzenli olarak yazılarını takip edin. Bu, her konudan olabilir, size kalmış. 
-Kitap Okuyun: “Zamanım yok” artık bir mazeret değil. Sevdiğiniz tarzda kitaplarınızı okumak için tam zamanı!
-Kendinize Film Listesi Yapın: Macera, aksiyon,bilim-kurgu, romantik ya da komedi… Hangi tarzda film seyretmeyi seviyorsanız günde 1 film izleyebilirsiniz. Kendi sinemanızı oluşturun.
-Oyun Oynayın: Evde kaliteli vakit geçirmek için bir başka aktivite de çeşitli oyunlar. Aile bireyleriniz ile birlikte puzzle yapabilir, jenga, monopoly,tabu, scrabble oynayabilir; sevdiğiniz desenleri boyayıp, resim yapabilirsiniz.

ÇOCUKLAR İÇİN

Aslında çocuklarınız için sayacağımız etkinlikleri hayata geçirirken siz de gününüzü doldurmuş olacaksınız. Çünkü 1. önceliğimiz bu süreçte onların mutlu ve huzurlu olması.

-Okumayı öğrenen çocuklar için evde harf çalışmaları yapabilirsiniz…
Bunun için a4 kağıdına ya da renkli kartonlara ihtiyacımız var. Alfabemizdeki 29 harfi çizip sonrada onları teker teker keselim. Varsa mantar panoya yoksa karton üzerine harfleri yapıştıralım ve harfleri kullanarak kelimeler türetmesini isteyelim.Okulların kapalı olduğu süre zarfında çocuklarımızın harfleri unutmaması için tekrar yapmalarına yardımcı olalım.
-Baklagillerden yararlanarak çimlendirme etkinliği yapabilirsiniz…
Ebeveynler hatırlayacaktır, eskiden fasulye veya nohutlar kullanılarak harika bir deney yapardık. Bugünleri hatırlamak ve çocuğunuza öğretmek istemez misiniz? Fasulye deneyinde bir adet şeffaf plastik kap, biraz pamuk ve biraz da su kullanılır. İlk aşama plastik kabın içinin pamukla kaplanmasıdır. Daha sonra bir avuç fasulye pamukların arasına serpiştirilir. Bu şekilde pamuğa fasulye ekilmiş olur. Üzerleri yine pamukla örtülür. Son olarak pamuk su ile ıslatılır. Bundan sonra sıra geldi fasulyelerdeki değişikliği izlemeye. Bu en heyecanlı kısımdır. Fasulyeden önce kökler çıkmaya başlar. Bu esnada koku da olur. Daha sonra çimlenme gerçekleşmeye başlar. Deney esnasında pamuğun kurumasına izin verilmemelidir. Kurudukça ıslanmalıdır. Kaba gereğinden fazla da su konulmamalıdır, aksi takdirde küflenme veya çürüme oluşabilir. Kolay gelsin…

MİNİK UYARILAR

KARANTİNA GÜNLERİNDE GİZLİ TEHLİKEYE DİKKAT!
Evlerde olmak, hepimizi sanal aleme daha çok yönlendirdi. Ya haber takip ediyoruz ya da sosyal medyada vakit geçiriyoruz. İnternet ve telefon bağımlılığında bu konuda dikkat etmemiz gerekmekte. Özellikle çocuklarımız için. Sürekli oturur pozisyonda dijital ortamda vakit geçirmek hem daha çok hareketsiz kalmamıza, bel ve boyun problemleri yaşamamıza hem de canımızın daha çok sıkılmasına sebep olabilir.
 
KITLIK PSİKOLOJİSİNE GİRMEYİN!
Bu süreçte hepimizin düşüncesi, gıda ve su stoklamak oldu. Bu konuda yetkililer “Gıda stoklaması yapmayın, kıtlık yaşama tehlikesi söz konusu değil” diye açıklamalar yapsa da tüm dünya evlerine gıda stoklamış durumda. Lütfen kıtlık psikolojisine girerek kendinize ve çevrenize sorunlar yükleyerek evde kalma sürecini zorlaştırmayın. Evde kalarak sevdiklerinizin sağlığı için önemli bir adım attığınızı hatırlayın.
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94