HES KODUYLA SEYAHAT DÖNEMİ BAŞLADI

Son dakika haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurduğu seyahat izni için kullanılacak 'HES kodu' kullanıma açıldı.

HES KODUYLA SEYAHAT DÖNEMİ BAŞLADI
banner87

HES KODU NASIL ALINIR?

Seyahat kodu olan HES kodunu almak için öncelikle 'Hayat Eve Sığar' uygulamasını indirmek gerekiyor. Uygulama üzerinden "Hes Kodu işlemleri" bölümüne girilir. Bu bölümden Hes Kodu oluştur sekmesine tıklanır ve kodun kullanım süresi seçilir.

MOBİL UYGULAMA DIŞINDA HES KODU NASIL ALINIR?

Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmeden HES kodu almak için ise; HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılması gerekiyor.

BAKAN KOCA DUYURMUŞTU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dünkü Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada "Bu uygulamaya öncelikle şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacak. Sonradan bir yolcuya eğer virüs bulaştığı tespit edilirse, yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak. Tüm ulaşım süreçlerinde, 'Hayat Eve Sığar' mobil uygulaması üzerinden, HES kodu oluşturulabileceği gibi kısa mesaj yoluyla da HES kodu alınabilecek. Böylece seyahatlerde tüm yolcuların en üst düzeyde güvenliği sağlanmaya çalışılacak." diye konuşmuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
erolinci
erolinci - 2 hafta Önce

bakanım
bakanımbensimavkuşukasabasındaçalişiyorumneyapmamlazım

Sebahattın  kılınc
Sebahattın kılınc - 2 hafta Önce

Seyahat ıznı almak ıstıyorum

SIRADAKİ HABER