KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Kanserde erken teşhisin önemine vurgu yapan Halk Sağlığı ve İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, sağlıklı beslenme ve düzenli yaşamın kanserden korunmada önemli bir etken olduğunu dile getirdi.

KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR
banner87
Halk Sağlığı ve İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle toplum bilinci oluşturulmasının önemine dikkat çekti. Birçok kanser türünün erken teşhisi durumunda tedavi edilebildiğini belirten Dr. Tay, kanserden korunma, erken teşhis gibi önemli önlemlerin ancak kanser hastalığı konusunda toplumsal farkındalık oluşturularak sağlanabileceğine vurgu yaparak, “Bilmeden mücadele edilemez. Top yekün mücadele toplumsal bilinçle mümkündür” dedi. Aşırı kilolu olma, aşırı alkol ve tütün kullanımının kanseri tetiklediğini dile getiren Dr. Tay, bu faktörlerin ortaya çıkardığı kanser türlerini ise şöyle sıraladı: “Tütün kullanımı: akciğer, ağız boşluğu, burun boşluğu, yutak, gırtlak, yemek borusu, mide, pankreas, karaciğer, mesane, böbrek, rahim ağzı kanserleri. Aşırı alkol kullanımı: ağız, Casinomaxi yutak, gırtlak, yemek borusu, kalın barsak, meme, karaciğer kanserleri. Aşırı kilolu olma: yemek borusu, pankreas, kalın barsak, meme, rahim, böbrek, safra kesesi, pankreas kanserlerine neden olmaktadır”

Dr. Tay, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “İnsanlar bilmedikleri şeylerden korkar. Vatandaşlarımızın kanser hastalığını bilerek gerekli önlemleri almaları yaşam sürelerini ve yaşam kalitelerini önemli derecede arttıracaktır“ dedi. Her gün en az 30 dakika fiziksel olarak aktif olmanın kalın barsak, meme, rahim kanseri riskini azalttığına dikkat çeken Dr. Tay, yeterli meyve ve sebze tüketiminin de ağız, yutak, gırtlak, yemek borusu, mide, akciğer kanseri riskini azalttığına işaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94