banner83

Koronavirüste korkutan gelişme! "Karşılaştığımız en kötü şey" diyerek duyurdular: Yeni mutasyon keşfedildi

Dünya genelinde 300 milyon insana bulaşan ve birçok varyantı ortaya çıkan koronavirüsle ilgili endişe verici bir gelişme yaşandı. Bilim insanları, Botsvana'da, koronavirüsün şu ana kadarki en çok mutasyona uğramış varyantını tespit etti. Uzmanlar bu keşfi, "Karşılaştığımız en kötü şey olabilir" diyerek yorumladı.

Koronavirüste korkutan gelişme! "Karşılaştığımız en kötü şey" diyerek duyurdular: Yeni mutasyon keşfedildi
banner87

Dünya genelinde 300 milyona yakın insana bulaşan ve 5 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgınında endişe verici bir gelişme yaşandı.

Bilim insanları, Afrika'nın güneyindeki Botsvana’da Kovid-19'un şu ana kadar en çok mutasyona uğramış varyantını tespit etti. Resmi olarak B.1.1.529 koduyla bilinen bu varyanta "Nu varyantı" adı verildi.

İÇERİSİNDE 32 FARKLI MUTASYON TESPİT EDİLDİ

Uzmanlar bu varyant içerisinde tam 32 farklı mutasyon tespit edildiğini açıklarken, bu virüsün koronavirüs aşılarına karşı daha dirençli olabileceğini duyurdu.

"EN TEHLİKELİSİ OLABİLİR"

Bilim insanları, "Bu varyant şu ana kadar karşılaştıklarımız arasında en tehlikelisi olabilir" yorumunu yaparken, şimdiye kadar sadece 10 vaka tespit edildiği belirtildi. Üç farklı ülkede bulunduğunu açıklayan London College Üniversitesi’nde görevli bilim insanı Profesör François Balloux, “Bu varyant muhtemelen teşhis konulmayan bir AIDS hastasına bulaştıktan sonra mutasyona uğradı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94