banner83

Kurban etini nasıl muhafaza ederiz?

Uzmanlar kurban etlerinin tek seferde tüketilecek şekilde, küçük paketler halinde saklanması gerektiğini belirterek; etlerin -18 dereceye kadar derin dondurucularda 3 ay boyunca saklanabileceğini kaydetti.

Kurban etini nasıl muhafaza ederiz?
banner87
 Manisa Devlet Hastanesi Diyetisyeni Dr. Ayşe Uçan, Kurban etlerini saklama koşulları hakkında bilgiler vererek, bayramdan sonraki et tüketiminin sağlık açısından önemine değindi. Dr. Uçan, “Kurban etleri kesildikten sonra küçük parçalara ayrılarak ve paketlenerek, buzdolaplarında -18 dereceye kadar, 3 ay gibi bir süre saklanabilir. Tek yemeklik küçük paketler yapmak ve çözdürdüğümüz eti tek seferde kullanmamız gerekir. Çünkü çözüldükten sonra, pişirilmeden tekrar dolaba konulan etler mikrop üremesine neden olur. Bu da sağlık sorunlarına neden olabilir. Temiz poşetlerde saklamaya özen gösterilmelidir” dedi.

Et tüketimine ara verme zamanı geldi

Kırmızı et tüketimiyle ilgili de bilgiler veren Uçan Retrobet sözlerine şöyle devam etti; “Etimizi damak tadımıza göre ızgara ya da haşlama yaparak, tam pişmiş bir şekilde tüketebiliriz. Yaptığımız kavurmaları da buzlukta saklamamız gerekir. Eğer buzluğumuz derin donduruculu değilse, etlerimizi bir haftadan fazla saklamamız sakıncalı olabilir. Bu durumda da etlerimizi pişirerek saklamayı ve kısa sürede tüketmeyi tercih etmeliyiz. Ayrıca Kurban Bayramının birinci gününden bu yana yoğun bir şekilde et tüketimi var. Ancak bu duruma en azından bir hafta kadar son vermeli, daha çok sebze ve çorba türü yiyeceklere yönelmeliyiz. Bu şekilde vücudumuzu dinlendirmiş oluruz. Sonrasında ise etlerimizi sade olarak tüketmek yerine, yemeklerde kullanabiliriz. Çünkü sürekli et tüketmek böbreklerimize ve kalbimize yük bindirir.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94