"MANİSA'DA KORONA TANISI KOYACAK HASTANE YOK!"

Manisa dahil Türkiye’deki bir çok hastanede virüsü tespit edecek kitlerin bulunmadığına dikkat çeken CHP’li eski vekil Doktor Biçer, kitlerin bulunmadığı hastanelerde sağlık çalışanları ile hastaların karşı karşıya gelebileceğini ifade etti.

"MANİSA'DA KORONA TANISI KOYACAK HASTANE YOK!"

banner46
CHP Manisa eski milletvekili Doktor Tur Yıldız Biçer ve CHP Manisa İl Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Yusuf Köseli, dünyada hızla yayılan ve Türkiye’de 2 vakanın görüldüğü Korona Virüsü ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundular. Açıklamaya CHP Manisa İl Yönetim Kurulu üyeleri Sağlıkçı Yusuf Köseli, Alkım Alkan, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Sırataş Uysal ile partililer katıldı. 
 
SAĞDUYULU OLMA ÇAĞRISI
Diş Hekimi Yusuf Köseli, Korona Virüsü'nün ardından hastanelerdeki polikliniklere başvuranların sayısında artış gözlendiğine dikkat çekti. CHP’li Köseli, özellikle hastanelere yüksek ateş ve öksürük gibi bulgularla başvuran hastalar ile hasta yakınlarının sağlık çalışanlarına karşı duyarlı olması gerektiğini ifade etti. Köesi, “Korona Virüsü’nün yayılmasını engellemekti en önemli etken panik yapmamaktır. Panik yapmazsak bu virüsün yayılmasını önleyebiliriz. Panik ortamı virüs konusunu farklı boyutlara getiriyor. Hastanede doktorlarımız ve sağlık personellerimiz bu konuda can siper hane çalışıyorlar. Bu süreçte onlara karşı tahammül ve anlayışımızın daha fazla olması gerekir. Çünkü onlar büyük risk grubundalar. Zaten ülkemizde onlara karşı hiç istemediğimiz fiziki ve sözlü şiddete maruz kaldıklarını görüyoruz. Hiçbir alanda şiddeti kabul etmiyoruz. Ancak sağlık alanında bu virüs olayı büyürse muhtaç olduğumuz sağlık alanındaki insanlarına karşı daha sağduyulu davranmamız gerekir.’’ ifadelerini kullandı. Köseli’nin açıklamasının ardından söz alan CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Doktor Alkım Alkan ise Korona Virüsü'nün yaş guruplarına göre etkileri hakkında bilgi verdi.

"MANİSA CORONA VİRÜSÜ TANISI KOYACAK HASTANE YOK"
CHP Manisa eski milletvekili ve Doktor Tur Yıldız Biçer de, Manisa dahil Türkiye’nin bir çok ilinde Korona Virüsü tanısı koyabilecek hastanenin olmadığına dikkat çekti. CHP’li Biçer yaptığı açıklamada, “Korona Virüsü testleri hali hazırda Manisa’da yapılamıyor. İlk vakanın tespitinden önceki bir hafta bugün kadar geldiğimiz noktada Ankara’da Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarlarında yapıldı. Manisa’da bir vatandaşımız yüksek ateş, öksürük gibi bulgularla hastaneye gittiğinde kendisine yapılacak testlerle ‘Sende bu enfeksiyon vardı veya yoktur’ denmesi mümkün değil. Manisa’da bu testi yaptıramıyoruz. Bu nasıl aşılabilir? Testlerin bütün illerde görevlendirilen bir hastanede ilgili uzmanlara hastalığın kitlere gönderilerek gerekenler yapılmalıdır. Bu ücretsiz olarak sağlanmalıdır. Şimdi bu testler birkaç ilde yapılıyor. Bu kitler Sağlık Bakanlığı’nın elinde ne kadar? Özellikle bunu öğrenmek gerekir. Bu zamana kadar resmi bir açıklama olmadı. Bunun açıklamasının yapılması gerekir. Mesela Manisa’da yüksek ateş veya öksürük ile bir kişi hastane başvurdu ve hastadan süprüntü örneği alındı. Sonra alınan bu süprüntü örneği Sağlık Müdürlüğü’nün ayarladığı bir araç ile Ankara’daki Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün laboratuvarlarına gidiyor ve yaklaşık 24 saate geri dönüyor. Böyle bir zamanda 24 saat çok önemli. Böyle bir zamanda hasta hastanede tecritte mi kalacak, evine mi gönderilecek belli değil. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nın tüm illere virüsle ilgili kitler göndererek, 4-5 saatlik süreçte bu test işini çözüme kavuşturması gerekir’’ diye konuştu.
 
“BÖYLE BİR SALGINDA SIĞINILABİLİCEK TEK KİŞİ SAĞLIK ÇALIŞANLARIDIR’’
Konuşmasında Korona Virüsü üzerinden sağlıkta şiddet konusunda değinen CHP’li Biçer, “Bir hafta öncesine kadar sağlıkta şiddet can yakan bir sorundu. Bütün hekimler Ankara’da 15 Mart günü Tandoğan Meydanı’nda toplanıp sağlıkta şiddete ‘Hayır’ diyeceklerdi. Şimdi tüm dünyaya yayılan ve pandemi noktasına gelen bu salgında düne kadar şiddet uyguladığımız sağlık çalışanlarından başka sığınacak kişiler olmadığını görüyoruz. Hepimiz hastalandığı zaman kime gideceğimiz belli. Büyük bir özveri ve fedakarlıkla, gerektiğinde şuanda piyasada ve hastanelerde maske ile eldiven bulunamayan ortamlarda kendi hayatlarını riske eden sağlık çalışanlarımıza karşı duyarlılığa kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz.’’ diye konuştu.
 
"SAĞLIK ÇALIŞANLARI İLE HASTALAR KARŞI KARŞIYA GELMESİN"
CHP’li Biçer, “Manisa’da yaşan tüm vatandaşlarımız sanıyorlar ki hastaneye gittiklerinde herhangi bir kan tahlili ile bu hastalığın var olup-olmadığını öğreneceklerini zannediyorlar. Böyle bir sıkıntı var. Böyle bir sıkıntı içerisinde panik havasında hastaneye giden bir hasta ‘Ben Korona mıyım? Derhal testlerim çıksın’ şeklinde sağlık çalışanlarına yönelik sözlü şiddetle bulunan kişilere karşı, sağlık çalışanlarının korunması gerekir. Bu nedenle vatandaşların sağ duylu olması gerekir. Sağlık sektöründeki tüm aksaklıklardan ve eksikliklerden sağlık çalışanları ile hekimleri sorumlu tutulmasından vazgeçilmesi gerekir. Manisa’da kit yoksa, bundan sağlık çalışanları ve hekimler sorumlu değildir. Bu konuya bir an önce Sağlık Bakanlığının el atması gerekir. Bir önce önlemler alınarak sağlık çalışanları ile hastalar karşı karşıya gelmesin. Bu öngörmemiz gerekir. Çünkü bu iş o noktaya kadar gidiyor. Hasta sayısı 1 iken 2 oldu. İnşallah bu sayı artmaz ama eğer artarsa sağlıkta hasta ile sağlık çalışanlarının karşı karşıya gelmesi durumu yaşanmaya başlayacak’’ diye konuştu.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.