banner83

Manisa’da Vaka Sayısı Artışa Mı Geçti?

Manisa’da  Vaka Sayısı  Artışa Mı Geçti?
banner87

Manisa’da, geçtiğimiz hafta koronavirüs testi pozitif çıkan hasta sayısının azaldığını ve günlük 100 vakanın altına düştüğünü belirten Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Şahut Duran, vaka sayısının bu hafta yeniden yükselişe geçerek 200’lere yükseldiğini açıkladı.

Aydın Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Esat Ülkü başta olmak üzere Covid-19 salgınında hayatını kaybeden sağlık çalışanları, Manisa Tabip Odası tarafından anıldı. Manisa genelindeki hastanelerde 1’er dakikalık saygı duruşu yapıldı. Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Şahut Duran, Genel Sekreteri Prof. Dr. Peyker Temiz, Yönetim Kurulu Üyesi Sevil Sapmaz Karabağ ile birlikte basın açıklaması yaptı.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARININ BU HASTALIĞA YAKALANMA ORANI DAHA YÜKSEK"

Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Şahut Duran, 130 ülkede Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edildiğini belirterek, Türkiye’de de bir an önce kabul edilmesi gerektiğini kaydetti. Duran, “Burada önemli olan tüm dünya da olduğu gibi bizim ülkemizde de sağlık çalışanlarının bu hastalığa yakalanma oranı daha yüksek. Normalde yakalanma oranı 4-5 kat iken hekimlerimiz 10 kat üstünde. Bakanlığın şuan ki son dönem çelişkili açıklamaları da hasta vaka sayısıyla ilgili bakanlığın ilettiği hasta sayısı 40 bini geçmiş durumda. Sağlık çalışanı olarak 40 bin. Bunlar hasta mı vaka mı olduğu belli değil. Ancak bildiğimiz tek bir şey var; hala efekte oluyor. Bizler ölüyoruz. Bir hafta içinde 7 hekimimizi kaybettik. Covid-19 salgınının başlangıcından bugüne, bize bildirilen 50’si hekim olmak üzere 110 sağlık emekçisini kaybettiğimizi üzüntüyle açıklıyoruz. Son bir haftada kaybettiğimiz meslektaşlarımızın sayısı 7. Bir haftada 7 hekim. Son olarak iki gün önce çok değerli bir hekimimizi, bir tabip odası başkanımızı, yeri kolay kolay doldurulamayacak çok kıymetli bir değerimizi daha kaybettik. Acımız sonsuzdur.” dedi.

“VAKA SAYISI TEKRAR ARTMIŞ DURUMDA”

Manisa’da bu hafta vakalarda tekrar bir artış göründüğüne dikkat çeken Şahut Duran, “Geçen hafta biraz azalmıştı. Günlük 100 vakanın altına düşmüştü. Bir ay önce 200-300 vaka değişiyordu. Vaka sayısı artarken, bu son dönemde tekrar genel olarak vaka sayısı artmış durumda. Sağlık çalışanları olarak da, bu ay içinde 100’e yakın çalışanımızın enfekte olduğunu biliyoruz. Ortalama olarak biz bu sayıları toplamaya çalışıyoruz. Şuana kadar Manisa’mızda bir emekli hemşiremiz vefat etti, hastalıktan dolayı. Onun dışında yeni birkaç hekim arkadaşımızın hastalandığını da biliyoruz. Sağlık çalışanları içerisin de personel, güvenlik, sekreter de var. Yani her hastanede çalışan sağlık emekçileri hastalanıyor” dedi.

“TEMASLILARIN 4’TE 3’Ü ORTALIKTA GEZİYOR”

Manisa’da vaka sayılarının yeniden 200’lere yükseldiğini açıklayan Duran, “Sağlık Bakanı’nın ilettiği hasta sayısı ve vaka sayısı biraz farklı. Çünkü Sağlık Bakanı kendi de söyledi, sadece hastaneye yatan semptom gösteren ve pozitif olanların sayısını veriyor. Buradaki sayı pozitif veya tomografiyle tanısı konan vakalar.  Bunların büyük bir kısmı evde takip ediliyor. Tabi yine filyasyon çalışmaları devam ediyor. Bir çok anlamda filyasyon çalışmalarını önemsiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımız da, sağlık çalışanlarımız da hassasiyet göstermeli. Filyasyon bu hastalığın bir şekilde kontrol altında tutulmasını sağlayan bir çalışma. Filyasyon ekibimiz, hasta olanlarla temas kuranları, onları izolesini sağlama ve takip etmeyi sağlıyor. Türkiye’de yüzde 25-30 civarında semptomluya ulaşabiliyoruz.  Yani aslında 4 kişiden 1 kişiye ulaşılabiliyor. Temaslıların 4’te 3’ü ortalıkta geziyor. Buna rağmen yine de bir başarı sağlanabiliyor. Yani şuan ki durum kontrol altında tutulabiliyor. Ama bu sayının daha yüksek olması durumunda, biliyoruz ki daha rahat bir süreç yönetilebilecek” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94