banner83

MOSB MED'E TAM NOT

Manisa OSB’de iş güvenliği alan denetiminde görevli müfettişleri Proje Koordinatörü İş Güvenliği Baş Müfettişi Metin Avcıoğlu başkanlığında MOSB-MED Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi’nin çalışmalarını inceledi. Kurumun hizmetlerini başarılı bulan İş Güvenliği Müfettişleri, çalışmalarından dolayı MOSB-MED OSGB yetkilileri DR. Hülya –Tahir Pirinççi ve ekibini tebrik etti.

MOSB MED'E TAM NOT
banner87
 MOSB-MED Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi’nin çalışmaları iş güvenliği alan denetimi müfettişleri tarafından incelendi. İş Güvenliği Baş Müfettişi Metin Avcıoğlu, incelemeleri esnasında yaptığı açıklamada; Türkiye’de kayıtlı 1 milyon 325 bin 749 işyerinde 2010 yılı SGK istatistiklerine göre toplam 10 milyon 030 bin 810 sigortalının çalıştığını dile getirdi. Avcıoğlu, “Bu işyerlerinde meydana gelen 62 bin 903 iş kazasında 23’ü kadın 1 bin 444 çalışanımız ile, tesbit edilen 533 meslek hastalığı vakasına bağlı olarak 10 çalışanımızın hayatını kaybettiğini, 69’u kadın 2 bin 085 çalışanın da iş kazası ve meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremez hale geldiği ve bu iş kazalarında meydana gelen yaralanmalar sonucunda, toplam 1 milyon 466 bin 146 gün geçici iş görmezlik kaybı oluşmuştur. Manisa’da ise kayıtlı 21 bin 289 işyerinde 2010 yılı için toplam 162 bin 631 sigortalı çalışıyor. Bu işyerlerinde meydana gelen 5 bin 604 iş kazasında 1’i kadın 36 çalışanın iş kazası sonucu hayatını kaybetti. 3’ü kadın 55 çalışanı da iş kazası ve meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremez hale geldi.  Bu iş kazalarında meydana gelen yaralanmalar sonucunda, toplam 93 bin 107 gün geçici iş görmezlik kaybı oluştu” dedi.   

Avcıoğlu, çalışanlarla birlikte ekonomiyi de olumsuz etkileyen iş kazası ve meslek hastalığı risklerinin ortaya çıkarılıp bu risklerden kaynaklanan tehlikelerin giderilmesi için, farklı iş kollarında faaliyet gösteren işyerlerinin toplu olarak bulunduğu alanlarda, proaktif iş güvenliği denetimlerinin sıklaştırılması gerektiğini belirtti. İş Güvenliği Baş Müfettişi, Manisa Organize Sanayi Bölgesi ile çoğunlukla bu bölgedeki işyerlerine tedarikçi olarak çalışan işyerlerinin bulunduğu Muradiye Sanayi Bölgesi ve Manisa Orta Ölçekli Sanayi Bölgelerinde, iş kazası ve meslek hastalığı risklerinin ortaya çıkarılıp bu risklerden kaynaklanan tehlikelerin giderilmesi için, İş Teftiş İzmir Grup Başkanlığı’nca “Alan Esaslı Programlı Teftiş Projesi” uygulamasının planlandığını ve 2012 yılı Şubat ayı itibariyle, 2 Baş Müfettiş, 3 Müfettiş, 1 Yetkili Müfettiş Yrd. ile 11 Müfettiş Yardımcısından oluşan 3 ekip halinde bu proje teftişlerinin uygulanmasına başlandığını dile getirdi.

2003  yılından  bugüne  İş Sağlığı ve  Güvenliği  alanında  hizmet vermekte  olan Hülyam  Özel Sağlık Hizmetleri MOSB-MED Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi’nin Manisa  Organize Sanayi Bölgesi’ndeki  firmalara  Pokerklas verdiği  bu   anlamdaki  hizmetlerini  başarılı  ve  yasalara  tam  bir  uyum içinde  olduğunu  belirten    İş  Güvenliği  Müfettişleri ,  çalışmalarından dolayı  MOSB-MED OSGB  yetkilileri  DR. Hülya –Tahir  Pirinççi  ve  ekibini  kutladı.

MOSB-MED  OSGB  yetkilisi  Dr. Hülya Yurtdaş  Pirinççi de; 2012  yılı  Şubat  ayı  itibarıyla Manisa Organize Sanayi Bölgesi , Muradiye Sanayi Bölgesi ve Manisa Orta Ölçekli Sanayi Bölgelerinde, iş kazası ve meslek hastalığı risklerinin ortaya çıkarılıp bu risklerden kaynaklanan tehlikelerin giderilmesi amacıyla  başlayan ve  devam eden  İş Sağlığı ve Güvenliği  denetimlerinin  işverenlerin  bilgilendirilmesi ve çalışmalarına  yön verilmesi  açısından   faydalı  olduğunu dile  getirerek , bu anlamda    çalışmalarını  incelemek  üzere   MOSB-MED  OSGB’ye  gelen  İş Güvenliği Müfettişlerine  teşekkürlerini  iletti..

 MOSB-MED  OSGB  olarak ,  yaklaşık  10  yıldan  bugüne  Manisa  Organize sanayi  Bölgesi’nde  İş Sağlığı ve  Güvenliği  hizmetlerini  vermek  üzere yer  aldıklarını ifade eden  Dr. Pirinççi , bu yıl   itibarıyla  yaklaşık  35  personeli  ile  Sakarya  ve  İzmir  şubelerini  de  aktif  hale  getirdiklerini  söyledi. İş kazalarını  önlemek  ve  meslek hastalıkları  risklerini  ortaya  çıkarmak  üzere  yetkin  ve  yönetmeliklere  dayalı  üst  düzey kalitede  hizmet  vermeyi  hedefleyerek, kendilerine  destek  ve  referans  olan  OSB  Bölge  Müdürlüğü’ne  ,Yönetim  Kurulu’na   ve  firmalara  bu anlamda  layık olmaya  çalıştıklarını  dile getirdi. 

  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94