banner83

Obezite birçok hastalığın davetçisi

Özel Grandmedical Hospital Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç Dr. Ozan Ütük, ETV’de kalp hastalarını uyararak, yapılması gerekenleri anlattı. Obezitenin birçok hastalığın davetçisi olduğuna vurgu yapan Ütük, “Obezite kalp hastalıklarında en az sigara kadar etken” dedi.

Obezite birçok hastalığın davetçisi
banner87
 ETV’de Pınar Ekmen’in hazırlayıp sunduğu Konuşmak Lazım’a konuk olan Özel Grandmedical Hospital Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç Dr. Ozan Ütük, özellikle kış aylarında kalp-damar hastalarının dikkat etmesi gereken unsurları anlattı.

Mevsim geçişlerinde grip aşısı ile 5 yılda bir yapılan ve kalp-damar pnömoni aşısının yaptırılması vurgu yapan Ütük, “Son iki gündür havalar soğudu. Bu dönemde özellikle kalp hastalarında grip ve pnömoni hastalıkları daha ağır seyredebilir. By-pass, kalp yetmezliği olan hastaların grip aşısı olmalı. Yine 5 yılda bir vurulan pnömoni aşısı da bu dönemin rahat atlatılması konusunda yük önem arz ediyor” diye konuştu.

Obezitenin birçok hastalığa davetiye çıkardığını dile getiren Yrd. Doç. Dr, beslenmenin önemini anlattı. Ozan Ütük, 2020’de kalp damar hastalıkları ilk sırada olmaya devam edecek. Yaşam koşullarının zorlaşması, sigaraya başlama yaşının düşmesiyle kalp krizi görülme yaşı da düşüyor. Buna bir de ailesel faktörler eklenince görülme oranı artıyor. Kilo artımı kalp damar hastalıklarında en az sigara kadar etken. Özellikle bel çevresinin belli bir ölçümün özerinde olması. Bu rakam erkeklerde 96, bayanlarda 90. Bu rakamın üzerindeyse eğen siz kalp hastası olma riski taşıyorsunuz demektir” dedi.

Dr. Ütük kalp-damar hastalarının nasıl beslenmesi gerektiğini ise şu sözlerle anlattı: “Egzersiz çok önemli, yürüyüş bunlara en güzel örnek. Günde en az yarım saat ve 40 dakika yürüyebiliriz. Sebze ve meyve bol tüketeceğiz. Kırmızı eti azaltacağız. Kuru yemişlerden de ceviz, fındık ve bademi tüketeceğiz. Katı yağlardan uzak duracağız ve bol bol sıvı tüketeceğiz. Bol bol sıvı tüketmeliyiz. Bu sadece kalp damar sistemi için değil. Diğerleri için de geçerlidir” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94