banner83

Polisaj ve Nikelaj işçileri dikkat!

Deneyimli polisaj ve nikelaj ustası Erdal Yüksel, Kenan Evren Sanayi Sitesi’nde kendisi ile aynı mesleği yapan 600’e yakın işçiyi uyardı. Yüksel, polisaj ve nikelaj işi yapanların damar tıkanıklığı, nefes darlığı ve iktidarsızlık gibi hastalıklara yakalandığını belirterek, bu işten ölenlerin olduğunu söyledi.

Polisaj ve Nikelaj işçileri dikkat!
banner87
 Deneyimli polisaj ve nikelaj ustası Erdal Yüksel, mesleğin zorluklarını Etv’ye anlattı. Özellikle polisaj ve nikelaj işçilerinin zor şartlar altında çalıştığına dikkat çeken 21 yıllık deneyimli usta Yüksel, 600 işçiyi yakından ilgilendiren önemli uyarılarda bulundu. Polisaj ve nikelaj işinde çalışanların damar tıkanıklığı, nefes darlığı ve iktidarsızlık gibi hastalıklara yakalandığını ve bu yüzden ölümlerin meydana geldiğini belirten Yüksel, mesleğin güçlüklerini şöyle anlattı. Erdal Yüksel, “ 21 seneden beri bu işi yapıyorum. Her işin zorluğu olduğu gibi bizim işimizin de kendisine göre zorluğu var. Daha önceki ortamlarda çok toz oluyordu, çok kirleniyorduk, hatta sabahları tükürdüğümüzde boğazlarımızdan adeta pislik akıyordu. Ama şimdi o toz bir nebze olsun yapılan havalandırmalar sayesinde biraz olsun azaldı. Ama yine de oluyor. Çalışma saatlerimiz çok yüksek, tempomuz yüksek, yaptığımız işe göre maaş aldığımız için buda bizim yüksek tempoda çalışmamıza neden oluyor. Kazancımız daha önce güzeldi, kazancımız yarı yarıya düştü diyebiliriz. Çünkü bu işi yapan çok oldu, işin istisnasını bozdular, güzelliğini Cepbahis bozdular. Daha önce bir iki dükkân varken, şimdi 50–60 dükkân oldu. Bizim yoğun tempoda çalışmamız bizi çok yoruyor, sabah 08.00, akşam 19.00’da işi bırakıyoruz. Yevmiyeler 60 lira civarında ancak günü kurtarabiliyoruz. Ayda 1200 ile 1300 lira elimize geçiyor. Ama bu da günü güne bizi kurtarıyor. Mesela geçen gün çocuğu sünnet ettirdim 3–4 bin lira borca girdim. Ekstra bir şey olduğunda kredi kartlarına yükleniyoruz. Bu işin sağlığımıza çok etkisi var, bu işten ölen arkadaşlarımız da var. Bu işte bilinçli olmayanlar zarar görür. Bu iş damar tıkanıklığı, nefes darlığı ve en önemlisi de iktidarsızlık gibi hastalıklara neden oluyor. Nikelajın sarı tozunun vücuda iyi geldiği söyleniyor ancak her şeyin fazlası zarardır. Bu meslekte en az 500–600 kişi çalışıyor. Biz polisaj ve nikelaj yapıyoruz. Önce polisaj, sonra nikelaj yapıyoruz. ECA fabrikasından gelen çeşmelere nikelaj ve polisaj uyguluyoruz. ECA’nın yan kuruluşuyuz. İşlem bittikten sonra onlara geri gönderiyoruz, onlarda yurt dışına gönderiyor. Sadece ECA’ya bağlı çalışıyoruz. Tüm çeşme ve armatör mamullerini kaplıyoruz.”

21 yıllık polisaj ve nikelaj ustası Erdal Yüksel, ağır çalışma koşulları konusunda işlerini kolaylaştıracak ve meslek hastalıklarını önleyebilecek yeni yöntemlerin geliştirilmesinin bu işte çalışan 600’e yakın polisaj ve nikelaj işçisinin kaderini değiştireceğini söyledi.  Yüksel, mesleğin zorluklarını anlattıktan sonra makinenin başında yoğun çalışma temposunu gösterdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94