Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu Başarılı Bir Operasyona Daha İmza Attı

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Perinatoloji Bölümü Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu, başarılı bir operasyona daha imza attı. Prof. Dr. Koyuncu, anne karnındaki bir bebeği böbrek hastası olmaktan kurtardı. Manisa'nın kadın ve doğum alanında Türkiye'nin önemli bir merkezi haline geleceğini savunan Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu,  “İyi işler yapıyoruz. Türkiye'nin kadın doğum alanında merkezlerinden biri haline gelebiliriz.” dedi.

Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu Başarılı Bir Operasyona Daha İmza Attı

banner46
Geçtiğimiz yıl anne karnındaki bir bebeğe müdahale ederek sağlıklı bir birey olarak doğmasını sağlayan Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Perinatoloji Bölümü Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu bir çocuğun daha hayatını kurtardı. Prof. Dr. Koyuncu, idrar yollarında tıkanıklık bulunan anne karnındaki bebeğe başarılı bir operasyonla şant takarak,   idrar yollarının açılmasını sağladı. Bu müdahaleyle anne karnındaki bir bebeğin daha  böbreklerinin iflas etmesinin önüne geçildi.
 
“BİRAZ DAHA DURSA BÖBREK İFLAS EDECEKTİ”
Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu gerçekleştirdiği başarılı operasyon hakkında şu bilgileri verdi;
“Annenin idrar yollarında, bebeğin sağ böbreğinin çıkış noktasında tıkanıklık vardı. O noktada aberan bir yapı vardı.  İdrarın böbrek kesesinden akmasına engel oluyordu. Hasta 28. aydaydı. O böbrek müdahale edilmeden biraz daha dursa böbrek kullanılamaz hale gelecekti. Bebek doğduktan sonra böbreği alınacaktı. Yaptığımız bu işlemle bebeğin böbreğindeki tüm baskıyı kaldırdık. Muhtemelen doğuma kadar bir daha müdahale istemeyecektir. Anne karnındaki bebeklerin böbrek anormaelin görülmesi 5 binde 1’dir. Aslında bu rakam çok fazla bir rakamı işaret etmez. Ülkemizde yılda  l1 milyon 350 bin civarında doğum oluyor.  Bu rakama baktığımızda da doğan çocuklar için 5 binde 1 rakamı çok yüksek bir rakam. Dolayısıyla herkes evladının sağlıklı doğmasını ister.  Bizlerin görevi de bazen bebeklerin önlenemez genetik hastalıkları olur.  Bu noktada aileyle oturup bir karar verip ne yapılması gerektiğinin kararını vermeye çalışırız. Bunun dışında bazen de müdahale edebileceğimiz bu tarz rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Bunlar yüzde 100 tedaviyi sağlayan, organın yüzde 100 kurtulmasını sağlayan prosedürlerdir. O açıdan başarılı olunduğu takdirde son derece yüz güldürücüdür. Bu durum geç gebelik döneminde ortaya çıktığı için kurtarma ihtimalimiz daha da yüksek oluyor.  Bu çiftin önceki çocuklarında da benzer böbrek sorunları vardı. Bu çocuklarımız doğum sonrası müdahale edilmiş ve sorunları giderilmişti. Ama buradaki şansımız bu bebeğimize anne karnında müdahale edilmesi.”

“KADIN DOĞUM ALANINDA TÜRKİYE'NİN MERKEZİ HALİNE GELECEĞİZ “
 Manisa'nın kadın ve doğum alanında Türkiye'nin önemli bir merkezi haline geleceğini savunan  Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu,  “İyi işler yapıyoruz. Biraz daha ekipmanlarımız tamamlandığında Türkiye'nin kadın doğum alanında merkezlerinden biri haline gelebiliriz. Özellikle anne karnında bebeklerin böbrek rahatsızlıklarıyla ilgili özellikle idrar yolları tıkanıklarının aşılmasında önemli katkılar veren operasyonları yapabiliyoruz. Anne karnındaki bebeğin böbreğin bozulmadan, bitmeden, tükenmeden geliyorsa biz bunu doğuma kadar çeşitli müdahalelerle bu böbreği idare edebiliyoruz. Anne karnındaki bebeğe şantlar takılarak, idrar yollarının açılmasını sağlıyoruz. Doğum sonrasında çocuk cerrahlarıyla ortak çalışarak varsa bir tümör, kitle herhangi bir şey bunların da giderilmesini yaparak bu bebeğin sağlıklı böbrekleriyle sağlam bir birey olmasına katkı sağlıyoruz. “ dedi.
 
“ANNE BEBEK ÖLÜMÜNÜ SIFIRA İNDİRECEĞİZ “
Manisa Sağlık Müdürlüğü'yle birlikte çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu, “Manisa'da doğrudan anne ölümleri hızını sıfıra indireceğiz. Bunda kesin kararlıyız. Çünkü tekrar ifade etmek istiyorum Sağlık Müdürlüğümüzün bu anlamdaki doğrudan katkısı çok önemli. Doğumda bebek ve anne ölümü Manisa'da sıfıra inecek. Hedefimiz bu. Manisa kadın hastalıkları ve doğum uzmanları bir bütünüz. Bu açıdan Manisa çok şanslı. Kimin neye ihtiyacı varsa hepimiz birbirimize koşuyoruz. Bu anlamda da doğrudan anne ölümleri az. Ama hedefimiz sıfıra indirmek.” şeklinde konuştu. – Özlem ŞAHİN
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.