SOĞUK ALGINLIKLARINA KARŞI UZMANINDAN ALTIN TÜYOLAR

Fitoterapist Prof. Dr. Turan Gündüz, grip ve soğuk algınlığına karşılık mutfağımızdan eksik etmememiz gereken besinler hakkında bilgi verdi. Hastalıkta kullanmamız gereken doğal antibiyotikleri anlatan Gündüz birbirinden farklı kış çayları tarifini de siz okurlarımız için verdi.  

SOĞUK ALGINLIKLARINA KARŞI UZMANINDAN ALTIN TÜYOLAR
banner87
Havaların soğuması bağışıklık sistemimizin zayıflamasına ve buna bağlı olarak da kış hastalıklarına yakalanmamıza neden oluyor. Bulaşıcı olan bu hastalıkların korunması çevremizde bu hastalıklara yakalanmış biri varsa daha da zorlaşıyor. Bulaşıcı virüslerin yatak döşek hasta etmemesi ve hayatımızı olumsuz etkilememesi için uzmanlar gıdalarda alacağımız doğal antibiyotik  özelliği taşıyan yiyecekleri tüketmemizi öneriyor.   Fitoterapi  ( bitkisel tedavi) alanında çalışmalar yapan  Prof. Dr. Turan Gündüz, hastalıkların neredeyse kaçınılmaz olduğu bu zamanlarda doğadan gelen şifa yardımıyla, bitkisel ilaçlarla kış hastalıklarından korunabileceğimizi belirterek; mutfağımızdan eksik etmemiz gerek doğal antibiyotikleri ve birbirinden farklı kış çaylarını okurlarımız için paylaştı. Bitkisel tedavinin son zamanlarda gidererek popülerliğinin arttığına dikkat çeken Gündüz, sadece kış hastalıkları değil, birçok hastalıkla mücadele etmek için bitkileri kullanabileceğimizi de ifade etti.
 
GÜNDÜZ'ÜN ÖNERDİĞİ DOĞAL ANTİBİYOTİKLER ve KIŞ ÇAYLARI
 
ADA ÇAYI
 
“İyi bir mikrop öldürme özelliğine sahiptir. Grip, boğaz ağrısı ve yanması, boğazdaki enflamasyonu çözer. Gargara olarak kullanılabileceği gibi günde 2-3 bardak çayının içilmesi tavsiye edilir.”
 
BOZOTU
 
“Burun tıkanıklığını giderir. Soğuk algınlığı sinüzit şişkinlik, mide gaz ve hazımsızlık şikayetlerini giderir.  Çay: 1 bardak suya 1 yemek kaşığı (4,5 g) ilave edilir ve günde 2-3 bardak içilir.”
 
ÇEMENOTU-FENUGREEK          
 
“Ateşi düşürücü özelliği var. Soğuk algınlığı, meme iltihabî, yüksek kolesterol ve yüksek yağın düşürülmesine (trigliserid), şeker hastalığı ishal, damar tıkanıklığının açılmasına yardımcı olur. Kan şeker miktarını düşürür. 25 gramlık tabletlerinden günde 1 tane alınır. Poşet çayından günde 3 bardak içilebilir. Ayrıca 25 mg’lık tohumları yemeklerde alınabilir.”
 
DEFNE YAPRAĞI
 
“  Romatizmal hastalıklarda, antiparaziter (Sıtma), yara İyileştirici, soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarının önlenmesinde, balgam sökücü, Astım ve solunum sistemi hastalıklarında yararlıdır. Mikroplara karşı savaşır ve enfeksiyonları engeller. Deriyi gençleştirir ve canlı görünmesini sağlar. Kırışıklıkları önler. Yemeklerinizde bir parça defne yaprağı kullanmalıdır.”
 
EKİNAZYA
 
“Bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivitesini artırır. İyileşmeyi hızlandırır. Enfeksiyonlarla mücadele eder. Tırnak enfeksiyonu yapan bakterileri öldürür. Kulak enfeksiyonu, grip, öksürme, paraziter enfeksiyonlar, çıban, iltihaplı tırnaklar, sivilce, anjin, soğuk algınlığı, vücut direncini düşmesi, mantar enfeksiyonu, kronik ağrılar, Streptokokus bakterilerinin çoğalmasını engeller.”
 
HATMİ YAPRAĞI  
 
“Geleneksel olarak solunum yolları iltihabı ve öksürüğünde ve ağız ve farenksin yangısında kullanılır. Hatmi yaprağının oral ve farenks mukozasının kuru öksürüğe bağlı tahrişinde dahilen kullanımı onaylanmıştır. Hatmi yaprağı çayı, ağız, boğaz ve mide‐barsak sistemi mukozasının tahrişi ve nezlede boğazın tahrişinde kullanılabilir. Günde 5 gr kıyılmış yaprak yada 150 ml kaynar suya 1‐2 gr kurutulmuş ektresi ilave edilir ve günde 2‐3 defa kullanılır. “
 
IHLAMUR ÇİÇEĞİ
 
“Kurutulmuş bütün çiçek ve yapraklardan oluşur. Çiçekler flavonoitler, tanenler ve müsilaj içerir. Üst solunum yollarını rahatlatır. Soğuk algınlığı da kullanılır. Ter sökücüdür. Poşet Çaylarında günde 3 bardak içilebilir. Demlenmesi için 10 dakika bekletilmelidir.”
 
KEKİK          
 
“ Solunum yollarını rahatlatır, antiseptik, dişeti iltihabî, alerji solunum, dış ağrısı, soğuk algınlığı, atlet ayağı rahatsızlığı, mantar infeksiyonu ve öksürüğü önler. Doğal mikrop öldürücüdür.
Kuru otundan 30 gr bir bardak sıcak suya konur ve buharı teneffüs edilir. Yada baharatı yemeklerle birlikte alınabilir.
 
KUŞ BURNU           
 
“Romatizmal şikayetlerde, soğuk algınlığı ve şeker hastalığında kullanılabilir.”
 
MELİSA
 
“Soğuk algınlığının yaralarını hızlı iyileştirir. Kreminden günde 2-3 defa iltihaplı bölgeye sürülür.”
 
MEYAN KÖKÜ 
 
“Ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve öksürüğe son derece etkilidir.”
 
NANE VE NANE YAĞI    
 
“Tıbbi nane yaprağı ya tek olarak ya da karışım halinde hazmı kolaylaştırıcı olarak, soğuk algınlığında kullanılabilir. Antispazmodik, karminatif, spazmolitik, antibakteriyal ve serinletici etkisi onaylanmıştır. Tıbbi nane yağının solunum yolu rahatsızlıklarında, ağız mukozası enflasyonlarında kullanımı önerilir. “
 
SARIMSAK
 
“Kan dolaşımını düzenler. Kulak infeksiyonu, meme kanseri, HIV infeksiyonu, Parazit infeksiyonu ve gribe gibi birçok viral ya da bakteriyel enfeksiyonları önler. Sarımsağın sürekli kullanımı kalp hastalıklarından koruyor. Hafızayı güçlendiren maddeleri artırır. Sarımsak “iyi kolesterol” olarak bilinen HDL seviyesini yükseltirken, kötü kolesterolü (LDL) ve trigliseritleri (kan damarlarını tıkayan yağ pıhtılarını) düşürüyor. Sarmısak, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında, virüs ve mantarlara karşı da kullanılıyor. Bağışıklık sistemin güçlendirdiği için kansere yakalanma riskini de düşürüyor. Antibiyotiklerin etkisini artırır. Tabletleri günde 2 kere 3-4 ay süreyle kullanılır. Taze diş sarımsaktan yemeklerde 2-3 tane yenilir. Yağı ise  ½ bardak suya 3-4 damla damlatılır ve günlük gargara yapılır. “
 
SİNİRLİOT (BAĞA)
 
 “Bronşit, soğuk algınlığı  ve  üst  solunum  yolları enfeksiyonlarına bağlı öksürüğü kesici olarak ve deri enflamasyonlarını iyileştirmede kullanılır. Çok sayıda antitussif ve ekspektoran çayların içeriğinde bulunmaktadır.Bitki çayı balgam söktürücü olarak da kullanılır.”
 
PAPATYA 
 
“Mikrop öldürücü olarak kullanılabilir. Sakinleştirici özelliği vardır.”
 
TARÇIN KABUĞU
 
“Anayurdu Doğu Asya olan bitkinin, uçucu yağı, açık sarıdan koyu kahverengimsi sarıya kadar değişen renkte, taze baharat kokulu bir sıvıdır. Su ya da buhar distilasyonu yoluyla, yaprak, ağaç kabuğu ve çiçeklerden elde edilir. Karaciğer kanseri, adet kanamaları, mide ülser, şişkinliği, bulantı, hazımsızlık gibi sindirim sistemi şikayetlerinde, mantar infeksiyonunda, ateş düşürücü, anti septik, masaj yağı olarak kullanılabilir. Enfeksiyonlardan korur. Özellikle çocuklarda soğuk algınlığında, nezlede, hazımsızlık ve bulantı şikayetlerini gidermede kullanılır. Tarçın kış aylarında herkesin sıkça yakalandığı grip, nezle, öksürük, soğuk algınlığı gibi hastalıklar için şifa kaynağıdır. Vücut ısısını arttırarak enerji ve zindelik kazandırır. Son derece sağlıklı bir baharat olan tarçın, antimikrobiyel özelliği ile ciltteki bakterileri temizler ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Günde 2 bardak çayı içilebilir.  Yağ ¼ bardak suya 15-20 damla damlatılır. Günde 3 kere gargara yapılarak kullanılabilir.”
 
ZENCEFİL (GİNGER)
 
“ Başta ve göğüste tıkanıklığı giderir. Genel halsizliği giderir. Mikrop öldürücü, öksürük ve balgamı önler.  ½ tatlı kaşığı zencefil tozu bir bardak suya ilave edilir ve günde 2-3 kere içilebilir.” - Özlem ŞAHİN
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER